Fren Disk Tornalama İşlemi ve Fiyatları

Araçlarda fren sistemine bağlı önemli parçalardan birisi de fren diskleridir. Disklerin ömrü km olarak oldukça uzundurlar. Fren disk arızası oluştuğu zaman bazı belirtiler meydana gelmeye başlar. Bu belirtileri kullanıcılar seyir halinde iken kolaylıkla hissedebilmektedir. Fren disk değişimi ve disk tornası yapılacak işlemler arasında yer alır. Fren disklerinde bir arıza olduğu zaman alttaki belirtiler meydana gelir.

  • Frene basıldığında direksiyon da titreme oluşur.
  • Fren pedalın da sarsıntı meydana gelir.
  • Frenler tam anlamıyla tutmamaya başlar ve en dip seviyesinde tutmaya doğru ilerler.

Fren diskleri ortalama 70.000 – 90.000 km bir ömre sahiptir. Dayanıklı bir parçadır ve ömrü dolduğunda genellikle disk değişimi tavsiye edilir. Fakat bazı durumlarda disk tornalama işlemi yapılır. Bunu birçok kullanıcı yenisini almak yerine torna işlemi yapmayı tercih eder.

Fren diski tornalama nasıl yapılır?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Fren diski tornalama işlemi disklerde yamulma, frende tepme ve frene basıldığında direksiyonda oluşan titreme sonucunda yapılmaktadır. Kullanıcı bu durumda yenisini alabilir veya tornacıya giderek disk tornalama işlemi yaptırır.

Öncelikle araç tekerleği sökülür ve fren kaliperleri söküldükten sonra fren diskine ulaşılır. Bu fren diski tornacı tarafından, yüzeyinden mm olarak tıraşlama yapılmak üzere CNC disk tornalama makinesine oturtulur. Bu esnada makine çalıştırılır ve diski düzeltmek için hareket eder.

Araç üstü disk torna

Birde araç üstü disk tornalama işlemi yapılmaktadır. Bu işlemde fren diskleri araç üzerinde bir CNC disk torna makinesi ile yapılır. Teker sökülür ve makine fren diskine yerleştirilir. Araç üzerinde yapılan disk tornalamaları son zamanlarda birçok servise yayılmış durumdadır.

Kampana tornası da benzeri makineler eşliğinde yapılmaktadır. Eski nesil tüm otomobillerin arka fren sistemlerinde disk yerine kampana yer almaktadır. Kampanalarda zamanla aşınmakta ve yenilenmeye ihtiyaç duyan fren sistemi parçalarından birisidir. Kampana tornalaması da ortalama aynı fiyattır.

Fren disk tornalama fiyatı

Fren disklerini değiştirmeyen kullanıcılar için tornalama işlemi daha cazip gelebilmektedir. Disk tornalama işlemi pek tavsiye edilmese de bazı durumlarda bütçe yetmeyebilir ve disk tornası yapılmak durumunda kalır. Torna işleminin fiyatları oldukça uygundur.

2 adet fren diski torna fiyatları 60 – 80 TL arasında değişmektedir.
2022 Araç üstü disk torna fiyatları 100-160 TL arasında olabilmektedir.
2 adet kampana torna fiyatları 60-80 TL fiyat aralığındadır.

Fren Disk Tornalama zararlı mı?

Fren diski profesyonel kişiler tarafından torna edildiği zaman pek bir zararı olmamaktadır. Disk tornalarken üst bir sınır vardır. Tornalama işleminde disk yüzeyinden belirli bir derece ile kesim yapılır. Bu değerler üst sınırı aşarsa diskin ömrü %90 seviyesinde düşer ve fren performansı bu durumdan kötü etkilenir. Fren diskinin yüzeyi çok ince bir şekilde kesilmelidir. Bu işlemler usta bir tornacı ve usta bir frenciden destek alınarak yapılmalıdır.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.