Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Otomobillerde bulunan LPG filtrelerinin belirli bir değişim süreci bulunmaktadır. Peki lpg filtresi ne kadar sürede veya kaç bin km’de değişmelidir? Karbüratörlü araçlarda bir adet lpg filtresi bulunmaktadır ve değişimi de çok kolaydır. Sıralı LPG sistemli araçlarda ise gaz ve regülatör filtresi olmak üzere iki adet filtre bulunur.

LPG filtresi Ne zaman Değişir?

Lpg filtresi ne zaman değişir

Filtre değişimi hem karbüratörlü eski tip motorlarda hem de sıralı sistem lpg araçlarda 10.000km’de bir değiştirilmelidir. Sıralı sistemlerde bulunan 2 adet filtre de aynı şekilde 10bin km’de bir değiştirilir. Filtre değişimi oto gaz firmalarında profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

Lpg filtresi değişmezse ne olur

LPG filtresi 10.000 km’de değişmesi gereken önemli bir parçadır. LPG filtresi değişmezse araçta çekiş düşüklüğü ve yakıt tüketiminde artış görülecektir. Ayrıca uzun süre değişmeyen LPG filtresi beraberinde birçok sorunu getirebilmektedir.

Lpg filtresi değişince gaz ayarı gerekir mi

Özellikle karbüratörlü araçlarda LPG filtresi değişimi sonrası gaz ayarı yapılması gerekmektedir. Gazın basınç değerleri değişeceği için karbüratörlü araçlarda gaz ayarı yapılmaz ise araçta çekiş düşüklüğü, koku gibi birçok sorun olabilir. Yeni nesil araçlarda ise ekrandan sıfırlama yapılmaktadır.

LPG filtresi temizlenir mi?

LPG filtresi yapısı itibari ile temizlenmeyen bir parçadır. Direk değişimi gerekmektedir. Değişim ücretleri de oldukça uygun fiyatlara yapıldığından ötürü temizlik işlemi hem güvensiz hem de gereksiz bir uygulama olacaktır.

LPG Gaz filtresi çekişi etkiler mi?

Uzun süre değişmeyen gaz filtresi çekiş kaybına neden olur. Filtre iyice kirlenerek tıkalı hale gelir ve buradan gaz geçişi çok az olacağı için araç verimsiz çalışmaya başlar.

Lpg Filtresi Değişimi Fiyatları

Öncelikle markadan markaya göre fiyatlar değişebilmektedir. Fakat ortalama fiyatları alttaki tabloda görebilirsiniz.

Karbüratörlü motorlarda LPG filtre değişimi fiyatları ortalama olarak 150- 180 TL Arasındadır.

Sıralı sistem LPG araçlarında ise lpg filtre değişimi fiyatları ortalama 180-200 TL Arasında değişebilmektedir.

MarkaModelİşlem Fiyatı
FiatAlbea, Brava, Tofaş, SienaLPG filtre değişimi fiyatları 250 TL
HyundaiAccent, Era, Elentra )LPG filtre değişim fiyatları 300 TL
SkodaFabia, Favorit, Felicia, FormanLPG filtre değişim fiyatları 275 TL

LPG filtre değişimi faydası

Belirlenen kilometrelerde lpg filtre değişimleri yapılmalıdır. LPG filtre değişimi hem aracınızın yakıt tüketimini düşürür hem de yakıtı en iyi şekilde yakmasını sağlar. Zamanında değiştirilmeyen lpg filtreleri ilerleyen zamanlarda yüksek tüketime neden olacak ve aracınızda gaz kokuları meydana gelecektir. Çekiş düşüklüğü yaşanır ve lpg tüketimi zaman geçtikçe artmaya başlar. Sabahları araç zor çalışır ve her geçen gün daha da zorlamaya başlar. Bu yüzden zamanında lpg filtre değişimi yapılmalıdır.

Gaz kesici filtre tıkanırsa ne olur?

Gaz kesici filtre tıkanırsa ne olur?

Can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkan gaz kesme filtresinin tıkanması motorun stop etmesine neden olur. Çünkü araçta yakıt tedariği sorunu ortaya çıkacaktır. Bu da aracınızda ciddi sorunlara neden olabilir. Bilindiği üzere gaz kesme filtresi, yakıt doldururken gazın araca geri akmasını önleyen bir güvenlik cihazıdır. Bu parça; tıkanırsa, sorunlara neden olabilir. Arabanızı çalıştırmakta zorlanıyorsanız veya sürüş sırasında motorunuz stop ediyorsa bunun nedeni tıkalı bir gaz kesme filtresi olabilir. Böyle bir durumda mutlaka tamircinize gitmenizde fayda vardır. Tıkanmış bir filtrenin en yaygın belirtisi, arabanızı çalıştırmaya çalıştığınızda stop etmesidir. Arabanız normal bir şekilde çalıştıysa ancak birkaç dakika sürdükten sonra stop ederse, bunun nedeni gaz filtresinin tıkalı olması ve değiştirilmesi gerekmesi olabilir.

Gaz kesici filtre tıkanırsa ne olur?

Hava filtresi değişimi gaz ayarını bozar mı?

Hava filtresinin değiştirilmesi gaz ayarını bozmayacaktır. Böylece bir işlem gerçekleştirecekseniz mutlaka yakıt dağıtım sisteminiz durduğunda nasıl sıfırlanacağına ilişkin yönergeler için kullanıcı el kitabınızı kontrol etmelisiniz. Tıkanmış bir gaz kesme filtresi motorun çalıştırılmasında ve tekrar çalıştığında sorunsuz çalışmasında sorunlara neden olabilir. Böyle bir sorun yaşamanız, yolda kalmanıza bile sebep olabilir. Bu tarz sorunların giderilmesi için profesyonel bir tamirci veya bayi tarafından değişim işleminin gerçekleştirmeniz gerekir. Ancak bu sayede sorunsuz bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz

Yorum yapın