Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Otomobillerde bulunan LPG filtrelerinin belirli bir değişim süreci bulunmaktadır. Peki lpg filtresi ne kadar sürede veya kaç bin km’de değişmelidir? Karbüratörlü araçlarda bir adet lpg filtresi bulunmaktadır ve değişimi de çok kolaydır. Sıralı LPG sistemli araçlarda ise gaz ve regülatör filtresi olmak üzere iki adet filtre bulunur.

LPG filtresi Ne zaman Değişir?

Lpg filtresi ne zaman değişir

Filtre değişimi hem karbüratörlü eski tip motorlarda hem de sıralı sistem lpg araçlarda 10.000km’de bir değiştirilmelidir. Sıralı sistemlerde bulunan 2 adet filtre de aynı şekilde 10bin km’de bir değiştirilir. Filtre değişimi oto gaz firmalarında profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

Lpg filtresi değişmezse ne olur

LPG filtresi 10.000 km’de değişmesi gereken önemli bir parçadır. LPG filtresi değişmezse araçta çekiş düşüklüğü ve yakıt tüketiminde artış görülecektir. Ayrıca uzun süre değişmeyen LPG filtresi beraberinde birçok sorunu getirebilmektedir.

Lpg filtresi değişince gaz ayarı gerekir mi

Özellikle karbüratörlü araçlarda LPG filtresi değişimi sonrası gaz ayarı yapılması gerekmektedir. Gazın basınç değerleri değişeceği için karbüratörlü araçlarda gaz ayarı yapılmaz ise araçta çekiş düşüklüğü, koku gibi birçok sorun olabilir. Yeni nesil araçlarda ise ekrandan sıfırlama yapılmaktadır.

LPG filtresi temizlenir mi?

LPG filtresi yapısı itibari ile temizlenmeyen bir parçadır. Direk değişimi gerekmektedir. Değişim ücretleri de oldukça uygun fiyatlara yapıldığından ötürü temizlik işlemi hem güvensiz hem de gereksiz bir uygulama olacaktır.

LPG Gaz filtresi çekişi etkiler mi?

Uzun süre değişmeyen gaz filtresi çekiş kaybına neden olur. Filtre iyice kirlenerek tıkalı hale gelir ve buradan gaz geçişi çok az olacağı için araç verimsiz çalışmaya başlar.

Lpg Filtresi Değişimi Fiyatları

Öncelikle markadan markaya göre fiyatlar değişebilmektedir. Fakat ortalama fiyatları alttaki tabloda görebilirsiniz.

Karbüratörlü motorlarda LPG filtre değişimi fiyatları ortalama olarak 50- 80 TL Arasındadır.

Sıralı sistem LPG araçlarında ise lpg filtre değişimi fiyatları ortalama 80-100 TL Arasında değişebilmektedir.

Fiat ( Albea, Brava, Tofaş, Siena ) LPG filtre değişimi fiyatları 70 TL

Hyundai ( Accent, Era, Elentra ) LPG filtre değişim fiyatları 90 TL

Skoda ( Fabia, Favorit, Felicia, Forman ) LPG filtre değişim fiyatları 80 TL

LPG filtre değişimi faydası

Belirlenen kilometrelerde lpg filtre değişimleri yapılmalıdır. LPG filtre değişimi hem aracınızın yakıt tüketimini düşürür hem de yakıtı en iyi şekilde yakmasını sağlar. Zamanında değiştirilmeyen lpg filtreleri ilerleyen zamanlarda yüksek tüketime neden olacak ve aracınızda gaz kokuları meydana gelecektir. Çekiş düşüklüğü yaşanır ve lpg tüketimi zaman geçtikçe artmaya başlar. Sabahları araç zor çalışır ve her geçen gün daha da zorlamaya başlar. Bu yüzden zamanında lpg filtre değişimi yapılmalıdır.

Yorum yapın