LPG Enjektör Sesi Gelmesi

Artan akaryakıt fiyatlarından dolayı ülke genelinde LPG kullanımı oldukça arttı. Özellikle dizel yakıtın yani mazotun fiyatının da hemen hemen benzin ile eşitlenmesinden dolayı, yakıt tasarrufu etmek isteyen kullanıcılar LPG tercih etmeye başladı. LPG kullanmak yakı tasarrufu sağlasa da birtakım arızalar verebiliyor. Özellikle LPG enjektörlerinden ses gelmesi gibi sorunlar bunların başında geliyor. LPG enjektörlerinden ses gelmesi neyden kaynaklanır?

LPG Enjektör Sesi

Öncelikle şunu bilmek gerekiyor. LPG enjektörlerinden ses gelmesi hem iyi bir haber hem de kötü bir haber olabilir. Bazı LPG kiti markalarının enjektörleri sesli çalışabilir iken bazı markaların enjektörlerinin sesli çalışması, artık değişim zamanı geldiğinin bir habercisi olabiliyor.

LPG Enjektör Arızası

LPG Enjektörlerinden ses geliyor olması ve aracın sürekli tekleme, gaza fazla yüklenildiğinde gazı almama gibi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. LPG Enjektörleri, dizel veya benzin gibi çalışmaz. Enjektörler, regülatör aracılığı ile gelen gaz halindeki LPG yakıtını sırasıyla yanma odasına gönderirler ve düşünüldüğü zaman benzin veya dizel yani mazot gibi sıvı yakıt almazlar. Kuru bir yakıt olduğundan dolayı enjektörlerde zaman geçtikçe kurumaya ve haliyle ömrünün kısalmasına yol açar. LPG enjektörlerinden ses gelmesinin nedeni de sürtünme katsayısının artmasından dolayı olur.

LPG markasına göre değişen enjektör tipleri, değişim zamanı geldiğinde mutlaka sıfırı ile birebir aynı kullanılması gerekiyor. Markadan markaya göre tekerli halde veya gurup halinde LPG Enjektör değişimi yapılmaktadır.

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

LPG enjektörü kaçırırsa ne olur?

Eğer LPG enjektöründe kaçak varsa böyle durumlarda aracınızda tekleme sorunuyla karşılaşırsınız. Çünkü bir enjektörden sızan LPG, atandığı silindirde teklemeye neden olacaktır. Şayet enjektördeki sızıntı aralıklı ise, buna tam olarak neyin neden olduğunu belirlemek zor olabilir. Sızıntıların yaygın bir nedeni, LPG enjektörünüzdeki hatalı bir contadır. Bu, enjektörlerinizi değiştirdiğinizde veya çok sıktığınızda olabilir. LPG enjektöründen gaz sızdığında motorunuza ciddi zararlar verebilir. Yakıt bujiye sızarak teklemelere ve düşük performansa neden olur. Bazı durumlarda, motorun stop etmesine veya sert çalışmasına neden olabilir. Kontrol edilmezse, bu yangına yol açabilir. Dolayısıyla aracınızdaki bu kaçak durumu can sıkıcı bir sorundur.

LPG enjektör arizasi motora zarar verir mi?

LPG enjektör arizasi motora zarar verir mi?

Evet, LPG enjektör arızası motorunuza zarar verebilir. Sorun şu ki, sızan gaz motorunuzun diğer parçalarına bulaşabilir ve bunların paslanmasına neden olabilir. Bu, ileride daha fazla soruna yol açabilir. Bundan dolayıdır ki bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde tamir ettirmenizde fayda vardır. Küçük bir sızıntı büyük bir sorun gibi görünmeyebilir. Ancak uzunca bir süre tamir edilmediğinde ciddi hasara yol açabilir. Örneğin, arabanızın motor bölmesinde bir dış sızıntı varsa, buradan çıkan dumanlar sonunda aracınızın kabinine girecek ve orada oturanlara zarar verecektir. Böyle bir sorun yaşadığınız zaman mutlaka aracınızı hemen tamircinize götürmenizde fayda vardır.

LPG enjektör arizasi motora zarar verir mi?

LPG Enjektör Sesi Nasıl Kesilir?

Motorunuzdan tiz bir ses duyarsanız, muhtemelen LPG enjektöründe bir sızıntı vardır. Aracınızı herhangi bir hasar oluşmadan en kısa sürede tamire gitmenizde fayda vardır. Esasında çoğu zaman aracınızın LPG enjektöründen ses gelmesi normal karşılanabilir. Çünkü bu ses genellikle aracınızda yer alan valf parçalarından geçen gazın geçişi sırasındaki açılıp kapanma hareketinden kaynaklanmaktadır. Bu aşamada sesin tamamen kesilmesi imkansız gibi olsa da bu sesi daha azaltabilirsiniz. Bunun için LPG enjektörünüzün yerini değiştirebilirsiniz. Çünkü bu sayede enjektörün oluşturduğu sesin yankı yapmasına engel olabilirsiniz. Bu da gayet doğal olarak aracınızdaki LPG enjektöründen kaynaklı olan sesin azalmasını mümkün kılacaktır.

Yorum yapın