Enjeksiyon Arızası ve Tamir Fiyatları

Silindir içerisine yakıtı gönderen enjeksiyon sistemi benzin ve dizel birçok otomobilde bulunur. Enjeksiyon arızası hem dizel hem benzinli araçlarda yaşanabilen bir arıza türüdür. Bu gibi arızaların tespiti her ne kadar kolay olmasa da bazı durumlarda maliyet açısından oldukça yüksek tutabilmektedir. Enjeksiyon arızası kötü yakıttan ve kirlenmiş yakıttan ötürü uyarı lambası ile karşımıza gelebilir. Bu gibi durumlarda araç OBD cihazlarına bağlanır ve detaylı bir kontrol yapılır. Cihaz yardımı ile hata kodları tek tek görülür ve gerekli tamir yöntemleri tespit edilir.

Tıkanan enjektörlerin tespiti genellikle zor olmaktadır. Bunun tespiti ise buji kablolarının tek tek çıkartılmasıdır. Çıkartıldığı zaman tepki vermeyen bir buji kablosu varsa, o silindirde enjektör arızası var demektir. Bu gibi arıza tespitleri her serviste yapılabilmektedir. Uzun süre boyunca değişmeyen yakıt filtreleri zamanla enjeksiyon arızalanmasına neden olmaktadır. Bir süreden sonra yakıtın gidişini engellemektedir. Bu durumlarda enjektör arızası uyarı lambası yanarak kullanıcıyı bilgilendirmektedir. Megane 2 araçlarda “enjeksiyon kontrol edin” diyerek kullanıcılar bilgilendirilir.

Enjeksiyon Arızası Sebepleri

Enjeksiyon arızası olan araçta bazı belirtiler olur. Bunlar,

  • Araçta tekleme, sallanma olur.
  • Çekmeme gibi sorunlar yaşanır.
  • Sabahları çalışmada zorlanmalar

Enjeksiyon tamiri fiyatları ne kadar?

Enjeksiyon lambası sönmüyorsa artık tamir vaktinin veya değişim vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. Araç marka ve modeline göre enjeksiyon tamiri işleri oldukça farklılık göstermektedir. Ortalama 1500 – 7500 TL standart otomobillerde tamir ve değişim sağlanmaktadır.

Yorum yapın