Enjeksiyon Arızası ve Tamir Fiyatları

Silindir içerisine yakıtı gönderen enjeksiyon sistemi benzin ve dizel birçok otomobilde bulunur. Enjeksiyon arızası hem dizel hem benzinli araçlarda yaşanabilen bir arıza türüdür. Bu gibi arızaların tespiti her ne kadar kolay olmasa da bazı durumlarda maliyet açısından oldukça yüksek tutabilmektedir. Enjeksiyon arızası kötü yakıttan ve kirlenmiş yakıttan ötürü uyarı lambası ile karşımıza gelebilir. Bu gibi durumlarda araç OBD cihazlarına bağlanır ve detaylı bir kontrol yapılır. Cihaz yardımı ile hata kodları tek tek görülür ve gerekli tamir yöntemleri tespit edilir.

Tıkanan enjektörlerin tespiti genellikle zor olmaktadır. Bunun tespiti ise buji kablolarının tek tek çıkartılmasıdır. Çıkartıldığı zaman tepki vermeyen bir buji kablosu varsa, o silindirde enjektör arızası var demektir. Bu gibi arıza tespitleri her serviste yapılabilmektedir. Uzun süre boyunca değişmeyen yakıt filtreleri zamanla enjeksiyon arızalanmasına neden olmaktadır. Bir süreden sonra yakıtın gidişini engellemektedir. Bu durumlarda enjektör arızası uyarı lambası yanarak kullanıcıyı bilgilendirmektedir. Megane 2 araçlarda “enjeksiyon kontrol edin” diyerek kullanıcılar bilgilendirilir.

Enjeksiyon Arızası Sebepleri

Enjeksiyon arızası olan araçta bazı belirtiler olur. Bunlar,

  • Araçta tekleme, sallanma olur.
  • Çekmeme gibi sorunlar yaşanır.
  • Sabahları çalışmada zorlanmalar

Enjeksiyon tamiri fiyatları ne kadar?

Enjeksiyon lambası sönmüyorsa artık tamir vaktinin veya değişim vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. Araç marka ve modeline göre enjeksiyon tamiri işleri oldukça farklılık göstermektedir. Ortalama 4500 – 9500 TL standart otomobillerde tamir ve değişim sağlanmaktadır.

Enjektör ömrü ne kadar?

Güncel Enjektör Bakım ve Tamiri Fiyatları Ne Kadardır?

Marka modelYapılan işlemFiyat
Ford FiestaEnjektör bakım ve tamiri5000 TL
Mercedes 190d, 200dEnjektör bakım ve tamiri7000 TL
BMW 3.20DEnjektör bakım ve tamiri8000 TL
Linea 1.3 MultijetEnjektör bakım ve tamiri4500 TL
Elantra 1.6 CRDi Enjektör bakım ve tamiri5000 TL

Güncel Enjektör Bakım ve Tamiri Fiyatları Ne Kadardır?

Enjektör arızası motora zarar verebilir. Enjektör, yakıt sisteminin bir parçasıdır ve arızalanması durumunda motor performansının düşmesine, hatta çalışmamasına neden olur. Bu, aracınıza çok fazla zarar verebilir ve bu sorun nedeniyle tüm yakıt sistemini değiştirmeniz gerekebilir. Enjeksiyon arızası, yakıtın motorun yanma odasına püskürtülmemesidir. Bu, birkaç nedenden dolayı olabilir. Yaygın bir neden, enjektörün açık veya kapalı kalmasıdır. Bu olduğunda, yanma odasına yakıt gitmeyecek ve bu nedenle yanma gerçekleşmeyecektir. Bu, motorda ciddi hasara neden olur ve hatta çalışmasının durmasına neden olabilir.

Güncel Enjektör Bakım ve Tamiri Fiyatları

Enjektör ömrü ne kadar?

Enjektör ömrü, sürüş alışkanlıkları, çevre koşulları ve motor durumu gibi birçok şeye bağlıdır. Bununla birlikte, ortalama olarak çoğu arabanın enjektör ömrü yaklaşık 150 bin km kadardır. Enjektör, içten yanmalı bir motorun silindirine yakıt püskürtmek için tasarlanmış bir cihazdır. Enjektörün iki ana amacı vardır. Bunlar; dizel yakıtı hava ile karıştırmak ve yakılacağı yanma odasına iletmektir. Daha iyi yanma verimi için yakıtın hareketini sağlamayı mümkün kılar. Enjektör arızası, aşırı ısınma ve yüksek basınç nedeniyle aşınma ve yıpranma veya hasar sonucu meydana gelebilir. Motor stop etmeye veya teklemeye başlarsa, bu bir veya daha fazla enjektörünüzün arızalandığının bir göstergesi olabilir.

Yorum yapın