Lpg Bakımında neler değişir ve ücretleri ne kadar

Araçlar fabrikadan dizel veya benzinli seçenek olmak üzere bizlere sunulur. Otomobil sürücüleri yakıttan tasarruf etmek amacıyla lpg taktırmaktadırlar. LPG uzun sürede oldukça tasarruf sağlayan bir sistemdir.
Lpg olan bir araçta ekstradan bir bakım maliyeti de çıkmaktadır. Belirli kilometrelerde lpg sisteminin bakımı ve değişimi olmalıdır. Bakımsız lpg sistemleri ciddi sorunlara yol açabilir. Lpg bakımları zamanında yapılmalıdır. Günümüz de haberlerde görülen birçok lpg sorunları, patlamaları bakımsız araçlarda görülmektedir. Bu yüzden LPG sistemi taktırdıktan sonra periyodik bakımlarını aksatmamalı ve gerektiğinde sıfır yedek parçalar ile değişimini sağlamalısınız.

LPG bakımında neler yapılır?

Gaz kesicinin içerisinde bulunan gaz filtresi kesinlikle her yıl değiştirilmelidir.
Lpg sisteminde bulunan tüm borular kontrol edilmeli ve değişimleri yapılmalıdır.
Buji kabloları ve bujiler her lpg sistem kontrolünde gözden geçirilmelidir.
Lpg valf sistemi kontrol edilmelidir.
Hava filtresinin her bakımda bir değiştirilmesi oldukça sağlıklı bir işlemdir.
30.000-40.000 km arası lpg beyin değişimi yapılmalıdır.

LPG sisteminde kaç tane filtre var?
LPG sisteminde kaç tane filtre var?

LPG Hortumları ne zaman değişir?

Genel olarak LPG hortumları periyodik bakım sırasında herhangi bir arıza durumu varsa değiştirilmektedir.  Bununla birlikte LPG hortumlarının ortalama 10 bin kilometrede bir kontrol edilmesinde fayda vardır. Bu aşamada bir LPG hortumunun ömrü, nasıl kullanıldığına ve bakımının ne kadar iyi yapıldığına bağlıdır. Bir hortumda çatlama, yarılma veya deformasyon gibi aşınma belirtileri görüldüğünde değiştirilmesi önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   2023 Dizel Enjektör Tamir Fiyatı Ne Kadar?

LPG hortumları esnek olmanın yanı sıra yüksek basınç seviyelerine ve ısı direncine ve ayrıca korozyon direncine karşı mükemmel bir dirence sahiptir. Ayrıca yağa, benzine ve diğer kimyasallara karşı dayanıklı olmaları, onları LPG sistemleri kurulu araçlarda kullanım için ideal hale getirir.

LPG Hortumları ne zaman değişir?
LPG Hortumları ne zaman değişir?

LPG sisteminde kaç tane filtre var?

LPG sisteminde 2 adet filtre bulunmaktadır. LPG sistemi bir dizi filtreye sahiptir. En önemlisi, yeniden doldurma istasyonundan gazdaki herhangi bir kiri veya yabancı maddeleri yakalayan tankta yer alan filtredir. Bu filtre, aracınızı ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak düzenli olarak değiştirilmelidir. İkinci filtre yakıt sisteminin içindedir ve daha az sıklıkta değiştirilmesi gerekir. Sistemdeki filtre sayısı aracınızın marka ve modeline bağlıdır. Bazı araçlarda sadece bir filtre bulunurken bazılarında iki veya daha fazla filtre bulunur. İlk filtre genellikle motorun yanında bulunur. Ancak bu üreticiye göre değişir. İkinci filtre, silindir kafası ile manifold arasına yerleştirilebilir. Sonuç olarak LPG sıralı sistemlerde 2 adet filtrensin bulunduğunu ifade edebiliriz.

LPG Bakım Ücretleri

Lpg bakım ücretleri oldukça uygun fiyatlara yapılmaktadır.
Standart bir araçtaki genel lpg bakım fiyatları alttaki şekildedir.

Değişen Parça

Fiyat

Hava filtresi

80 TL

lpg valfi

320 TL

gaz kesici

320 TL

sıfır lpg beyni

800 TL

Yukarıda sıraladığımız fiyatları farklı durumlara bağlı olarak güncellenmektedir.

“Lpg Bakımında neler değişir ve ücretleri ne kadar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın