Lastik Aşınması Neden Olur?

Arabaların yol tutuşu aşamasında önemli bir görevi olan lastiklerin zamanla aşınması durumu karşımıza çıkar. Genellikle rot ayarı bozuk araçlarda lastik aşınması görülür. Aynı zamanda lastiklerin belirli bir kullanım ömrü bulunduğundan dolayı bu tür lastiklerin kullanımında son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir.

Genel olarak lastiklerin aşınmasının nedenlerini dış etkenler ve sürücü kullanımı olarak ikiye ayırmak mümkündür. Yolların bu aşamada lastiklerin yıpranması üzerinde büyük etkileri bulunur. Eğer yollar istenilen özellikleri taşımıyor ise, bu durumda lastiklerin daha kolay aşınması durumu karşımıza çıkar. Aynı zamanda lastiklerin uzun süre bozuk yollarda sürülmesi ayarlarının bozulmasına neden olabilir.

Rot ayarı ve ön takım ayarında bozukluk

Aracın ön düzenin de problemler varsa rot ayarı doğru olmayacak ve açılarda sorun olduğu için lastiklerin aşınmasına neden olacaktır. Lastikler de aşınma varsa öncelikle rot ayarı yapan bir yere gitmenizi ve aracınızın kontrol edilmesini tavsiye etmekteyiz.

Ön takımda bulunan rotil, rot başı, salıncak ve aksların arızası durumunda lastikler aşınmaya başlayacaktır. Her bakımda bunların kontrol edilmesi gereklidir.

Arabaya Göre Lastik Özellikleri

Arabaların lastiklerinin aşınmasının bir diğer nedeni de arabanın özellikleridir. Arabaların gerek tork miktarı gerekse de diğer özellikleri arabalarda lastik aşınmasına neden olur. Güçlü arabalarda daha fazla devir sayısına daha kısa sürede ulaşıldığından dolayı lastiklerin daha çabuk yıpranması durumu karşımıza çıkar. Aynı zamanda arabanın motor gücünün ve diğer özelliklerinin bu aşamada ön plana çıktığı söylenebilir.

Yine lastik ne kadar çok döner ise o kadar çabuk yıpranır diyebiliriz. Söz konusu araba lastiklerinin bu tür detaylarının yanı sıra hava koşulları da yıpranma payı içerisinde önemli bir yer tutar. Günümüzde arabaların bu tür özellikleri nedeni ile belirli bir ömre sahip olması beklenir.

Lastik Aşınmasında Sürücü Etkileri

Belki de arabaların lastiklerinin yıpranmasında en büyük pay sürücü alışkanlıklarıdır. Arabanın lastiklerinde hava bulunmaması ya da arabaya aşırı yük yükleme gibi nedenlerden dolayı arabaların lastiklerinin daha kısa sürede yıpranması durumu karşımıza çıkar. Aynı zamanda arabanın hızlı sürülmesi ya da yola göre sürüş hızının değiştirilmemesi gibi nedenlerden dolayı lastiklerin daha hızlı erimesi ortaya çıkabilir.

Bu tür nedenlerin dışında gerek kış lastiklerinin gerekse de yaz lastiklerinin belirli bir kullanım ömrü bulunur. Kullanım ömrü geçmiş ve kabak olmuş lastiklerin değiştirilmesi gerekir. Lastikler yol tutuş ve sürüş emniyeti açısından önemli olduklarından dolayı bakımlarının yapılması ve gerektiğinde değiştirilmesi önem taşır. Kış aylarına girildiğinde ise kış lastiklerinin takılması gerekir.

Yorum yapın