KW-HP Ne Demek? Aracın Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

Otomobil sürücüleri ve otomobile merakı olan her yaştan kişi otomobillerin beygir güçleri hakkında bir şey duymuştur. Bu yazıda doğru bilinen yanlışları hem düzelteceğiz hem de araçların beygir güçleri konusuna net bir açıklama getireceğiz.

Araç ruhsatına bakıldığında aracınızın gücü orada KW cinsinden yazmaktadır. Yani orada yazan KW cinsinden miktar aracınızın beygir gücü değildir. Bu Kilowatt’ın kelimesinin kısaltılmasıdır ve araç beygir gücü demek değildir. Beygir gücü İngilizce “Horse Power” kelimelerin baş harflerinden oluşur yani HP ile ifade edilmektedir. 1 KW tam olarak 1,36 HP’ye yani beygir gücüne eşittir. 1 HP ise 0,736 KW’ye yani motor gücüne denk gelmektedir.

Aracın beygir gücü nasıl hesaplanır merak ediyorsanız hemen ruhsatınızı elinize alın ve arabanızın beygir gücünü beraber hesaplayalım. Aracınız 75KW diyelim 75 ile 1,36’yı çarpıyorsunuz ve aracınızın beygir gücünü buluyorsunuz. Örnekle açıklayacak olursak 75KWx1,36= 100,58Hp yapmaktadır. Yani 75 KW’lik bir otomobil ortalama 100 beygir güce sahiptir. Otomobillerin beygir gücü hesaplamanın diğer bir kolay yolu ise Google’a girerek “75kw to hp” şeklinde arama yapmanızdır. Bu sayede ünlü arama motoru hemen size sonucu verecektir. Daha açık anlatmamız gerekirse arama yaparken aracınızın motor gücünü yazıp “kw to hp” yazmanız yeterli olacaktır.

Otomobillerimizin beygir gücü ile motor gücü arasındaki farkları, bunların ne demek olduklarını ve hesaplama yöntemlerini öğrendik. Bu tabirlerle karışan bir diğer ölçü birimi ise otomobillerin oluşturduğu tork kuvvetidir. Tork arabanın yere basma gücünün de bir sembolüdür. Otomobil motorunun tekerleklere iletilen güç demektir. Newtonmetre cinsinden ifade edilir kısaltması NW’dir. Günümüzde otomobilleri güçlü kılan şey beygir gücü değil oluşturduğu NW gücüdür. Otomobilin hızlanmasını sağlayan en önemli şey aracın o an ürettiği NW biriminde güç miktarıdır. Benzinli otomobiller dizel otomobillere göre daha az tork üretirler. Yani 100 beygir bir benzinli araba 75 beygir dizel bir arabadan daha az güce sahip olabilir. Elektrikli arabalarda ise motor tekerlere her an aynı miktarda torku iletebilir. Yani elektrikli araba 100KM hızla da gitse 5 KM hız da yapsa aynı miktarda tork üretir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.