Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?

Kızdırma buji arızaları her arabada olabilecek sorunlar arasında yer almaktadır. Kızdırma bujisi dizel araçlarda mevcuttur. Mazot sıkıştırılma esnasında ateşlenir ve bu olay esnasında kızdırma bujileri görev yapar. Normal LPG veya benzinli araçlarda ki buji parçası da arızalandığında aynı sorunlar meydana gelir . Kızdırma bujileri sadece dizellerde mevcuttur fakat lpg buji arızalarıyla belirtileri aynıdır.

Kızdırma bujisi arıza yaptığında araç geç çalışmaya başlar. Bu geç çalışma sırasında araç tekleme,silkeleme yapabilir. İkaz lambasını yakarak kullanıcıya bilgi verir.

Kızdırma buji arızaları genellikle kendini hemen belli etmektedir. Sabahları ilk çalışmalarda oldukça düzensiz rölanti olur. Yakıt tüketimi artışa geçer. Yeri gelince 2 katına kadar ulaşabilir.

Kızdırma bujileri arıza yaptığında yenisiyle değiştirebilirsiniz. Pek masraflı olmayan bu arıza türü dakikalar içerisinde çözülebilmektedir.Önemli olan bozuk kızdırma bujisiyle yola devam etmemektir. Kızdırma bujisi arızası zararlarını sizler için altta detaylıca paylaşıyoruz.

Kızdırma bujisi arızalı halde araca binilirse neler olabilir?

Aracınızda bulunan kızdırma bujisi arıza yaptıysa ve bu şekilde biniyorsanız belli başlı sorunlar meydana çıkacak ve çok ufak bir değişim ücreti olmaktan çıkacaktır

ilk olarak marş dinamosunu yormaya başlayacaktır. Araç geç çalışacağı için sürekli marş yapılacak ve bu sürede dinamoya yük binecektir. Her an dinamo arızası çıkabilir ve fazla ücret ödeyebilirsiniz. Bu yüzden kızdırma bujisini bir an önce değişmeniz yararınıza olacaktır.

Yakıt tüketiminde ciddi artışlar görülebilir.Motor sağlıksız ve düzensiz bir şekilde çalıştığı için yakıt tam yanma sağlanmadan egsozdan çıkacaktır.

Geç çalışma nedeniyle her marşa basıldığında araç aküsü daha da yıpranacaktır. Çok marş yapıldığında akü şarj edilemez hale gelebilir. Çok marş aküyü tamamen bozabilir ve ekstra bir ücret olarak yeni akü parası cebinizden çıkabilir.

Bu gibi sorunlarda kısa mesafelerde kullanabilirsiniz fakat uzun günler kullanmak masrafı 5 katına kadar çıkartabilmektedir. Masrafın çok küçük boyutlardayken 5 katına çıkması araç sahibini oldukça üzebilir. Bu yüzden erken önlem her zaman iyidir.

Kızdırma bujisi ömrü genellikle oldukça uzundur. Ortalama bir kızdırma bujisi 80bin ve 100.000 km gidebilmektedir. Tabi ki buna sürüş etki etmektedir. Beklenmeden hızlıca yapılan marşlar, uzun süre marşa basma gibi kullanım şekilleri kızdırma buji ömrünü azaltabilmektedir.

5/5

“Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?” üzerine 1 yorum

  1. Ragip dedi ki:

    Kizdirma bujilerindeki 5v direct mi? Daha iyi Yoksa 7v olanimi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.