Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?

Kızdırma buji arızaları her arabada olabilecek sorunlar arasında yer almaktadır. Kızdırma bujisi dizel araçlarda mevcuttur. Mazot sıkıştırılma esnasında ateşlenir ve bu olay esnasında kızdırma bujileri görev yapar. Normal LPG veya benzinli araçlarda ki buji parçası da arızalandığında aynı sorunlar meydana gelir . Kızdırma bujileri sadece dizellerde mevcuttur fakat lpg buji arızalarıyla belirtileri aynıdır.

Kızdırma bujisi arıza yaptığında araç geç çalışmaya başlar. Bu geç çalışma sırasında araç tekleme,silkeleme yapabilir. İkaz lambasını yakarak kullanıcıya bilgi verir.

Kızdırma buji arızaları genellikle kendini hemen belli etmektedir. Sabahları ilk çalışmalarda oldukça düzensiz rölanti olur. Yakıt tüketimi artışa geçer. Yeri gelince 2 katına kadar ulaşabilir.

Kızdırma bujileri arıza yaptığında yenisiyle değiştirebilirsiniz. Pek masraflı olmayan bu arıza türü dakikalar içerisinde çözülebilmektedir.Önemli olan bozuk kızdırma bujisiyle yola devam etmemektir. Kızdırma bujisi arızası zararlarını sizler için altta detaylıca paylaşıyoruz.

Kızdırma bujisi arızalı halde araca binilirse neler olabilir?

Aracınızda bulunan kızdırma bujisi arıza yaptıysa ve bu şekilde biniyorsanız belli başlı sorunlar meydana çıkacak ve çok ufak bir değişim ücreti olmaktan çıkacaktır

ilk olarak marş dinamosunu yormaya başlayacaktır. Araç geç çalışacağı için sürekli marş yapılacak ve bu sürede dinamoya yük binecektir. Her an dinamo arızası çıkabilir ve fazla ücret ödeyebilirsiniz. Bu yüzden kızdırma bujisini bir an önce değişmeniz yararınıza olacaktır.

Yakıt tüketiminde ciddi artışlar görülebilir. Motor sağlıksız ve düzensiz bir şekilde çalıştığı için yakıt tam yanma sağlanmadan egsozdan çıkacaktır.

Geç çalışma nedeniyle her marşa basıldığında araç aküsü daha da yıpranacaktır. Çok marş yapıldığında akü şarj edilemez hale gelebilir. Çok marş aküyü tamamen bozabilir ve ekstra bir ücret olarak yeni akü parası cebinizden çıkabilir.

Bu gibi sorunlarda kısa mesafelerde kullanabilirsiniz fakat uzun günler kullanmak masrafı 5 katına kadar çıkartabilmektedir. Masrafın çok küçük boyutlardayken 5 katına çıkması araç sahibini oldukça üzebilir. Bu yüzden erken önlem her zaman iyidir.

Kızdırma bujisi ömrü genellikle oldukça uzundur. Ortalama bir kızdırma bujisi 80bin ve 100.000 km gidebilmektedir. Tabi ki buna sürüş etki etmektedir. Beklenmeden hızlıca yapılan marşlar, uzun süre marşa basma gibi kullanım şekilleri kızdırma buji ömrünü azaltabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Park Asistanı Sonradan Takılır mı?
Kızdırma Bujisi Arızalanınca Motor Arıza Lambası Yanar Mı?
Kızdırma Bujisi Arızalanınca Motor Arıza Lambası Yanar Mı?

Kızdırma Bujisi Neden Bozulur? Arıza Sebepleri Nelerdir?

Özellikle dizel araç kullanıyorsanız aracınızın kontağını ilk çevirdikten sonraki 1 ile 3 saniye süre kadar beklemek durumundasınız. Çünkü bu süre içerisinde aracınızın kızdırma bujisi görevini yerine getirecektir. Şayet 1 ile 3 saniye kadar beklemezseniz, böyle durumlarda kızdırma bujinizde bozulma da kaçınılmaz olacaktır. Aşağıdaki sebepler; kızdırma bujisinin arızalanması gündeme geldiği zaman karşımıza çıkan nedenlerden birkaçıdır;

  • Aracı çalıştırdıktan sonra 3 saniye kadar beklememek
  • Aracınızın kontağını uzun süreli bir şekilde açık bırakmak
  • Zayıf bir akünüz olduğu halde uzun süreli bir şekilde marşa basmak

Kızdırma bujisi, yanma döngüsünün başlangıcında silindirdeki sıkıştırılmış yakıt ve hava karışımını ateşleyen bir ısıtma parçasıdır. Bu, dizel motorun soğukken bile hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kızdırma bujisi zamanla bozulursa değiştirilmelidir. Bu parçanın bozulmasındaki en temel neden, zaman içerisinde yıpranması ve aşınmasıdır.

Kızdırma Bujisi Neden Bozulur? Arıza Sebepleri Nelerdir?
Kızdırma Bujisi Neden Bozulur? Arıza Sebepleri Nelerdir?

Kızdırma buji ömrü ne kadar?

Kızdırma bujisinin ömrü genel olarak 30 bin kilometre kadardır. Ancak bu süre aracınızı kullanma şekline ve aracınızın marka, modeline göre de değişiklik gösterebilir. Kızdırma bujisi, motorun çalıştırılması sırasında silindirdeki yakıtı ateşleyen ısı kaynağıdır. Kızdırma bujisi, ısıtmak ve yüksek sıcaklıkta alev oluşturmak için elektrik akımı kullanan bir dirençtir. Aracınızın bu parçasında bir sorun yaşarsanız, aracınızı çalıştırmakta zorluklar yaşarsınız. Bu noktada aracınızdaki bujinin kullanım ömrüne aşağıdaki kriterlerin etki ettiğini bilmeniz gerekmektedir;
Kızdırma bujisinin kalitesi. Kalitesi ne kadar düşük olursa, o kadar hızlı başarısız olur.

  • Motorun çalışma sıcaklığı aralığı
  • Aracınızı ne sıklıkta kullandığınız
  • Kızdırma bujinizin üretim kalitesi
    Kızdırma buji ömrü ne kadar?
    Kızdırma buji ömrü ne kadar?

Kızdırma Bujisi Arızalanınca Motor Arıza Lambası Yanar Mı?

Motorunuzun çalıştırmada sorun yaşadığını fark ederseniz, yeni bir kızdırma bujisi zamanı gelmiş olabilir. Motor arıza ışığı, motorunuzda çalışmamasına veya düzgün çalışmamasına neden olan sorunlar olduğunda yanar. Ancak bu, motorunuzun neden çalıştırma veya düzgün çalışma konusunda zorluk yaşadığını göstermez. Bu yalnızca aracınızın çalışmasında bir sorun olduğunu gösterir. Aracınızda bu tarz bir arıza durumu ortaya çıktığı andan itibaren hızlı bir şekilde tamirciye gitmenizde fayda vardır!

“Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?” üzerine bir yorum

Yorum yapın