Lastiklerin Hava Basıncı Kaç Olmalı

Lastiklerin hava basıcı konusunda tek bir basınç yüzdesinden bahsetmek mümkün değildir. Lastik basıncı her araca ve lastik ebadına göre farklılık göstermektedir. Eğer kendi aracınızın ideal basınç bilgisine sahip olma istiyorsanız, otomobilinizin kullanma kılavuzuna göz atabilirsiniz. Burada her lastik ebadına göre farklı Psi değerleri yer almaktadır. Ancak otomobilinizin kullanma kılavuzu yoksa daha farklı yöntemleri le gerekli basınç değerini öğrenebilirsiniz;

Otomobilinizin şoför kapısının iç tarafında, bagaj içinde ya da yakıt depo kapağının iç kesimi gibi yerlerde, lastiklerinizin hava basıncının kaç olması gerektiği yazar. Ancak bu değerler bizim kullandığımız “Psi” birimi olmayabilir. Avrupa da bu basınç birimine “bar” adı verilir.

Bu durumda kafanızı karıştıracak hiçbir şey yoktur. Basit bir formül ile, lastik basıncınızın kaç olması gerektiğini çözümleyebilirsiniz; 1.45 Psi, 1 Bar’a eşittir. Örnek olarak kullanım kılavuzundan elde ettiğiniz lastik basınç bilgisi 2.3 Bar ise, gereken basınç değeri 33,55 olacaktır.

Lastik hava basınçları tablosu

Genel olarak kabul edilen basınç değerleri ise şu şekildedir;

195 65 R15 için ön lastikler ortalama 34 Psi, arka lastikler ise 32 Psi olmalıdır.

205 55 R16 için ön lastikleriniz 36 Psi, arkalar ise 34 Psi olmalıdır.

225 45 R17 için ön lastikler 38 Psi, arkalar için 36 Psi yeterlidir.

225 40 R18 için ön lastikler 40 Psi, arka lastikler 38 Psi olmalıdır.

Ancak aracınızda toplam 4 kişi seyahat ediyorsanız, her bir lastik ebadı için 2 Psi fazla basınç şişirmeniz daha güvenli olacaktır.

Lastik Basıncı Az Olursa Ne Olur?

Lastik hava basıncı fazla olursa ne olur?

Lastik basıncı çok yüksek olduğunda yakıt tüketimiz artabilir. Bir de lastik hava basıncının yüksek olması; yol tutuşunu etkileyebilir. Ayrıca lastiklerin ve süspansiyon parçalarının erken aşınmasına da neden olabilir. Lastikler sert bir şekilde hareket edecek ve pürüzlü yüzeylerde gürültülü olacaktır. Örneğin, patlak veya aşınmış bir lastiğiniz varsa ve çok fazla hava basarsanız, sonuçta ortaya çıkan artan yanak esnekliği, otomobilin yüksek hızlarda rotadan kaymasına neden olabilir. Bu durum da tehlikelidir. Bundan dolayıdır ki lastik hava basıncınızı ideal seviyede tutmanız gerekmektedir. Hatta periyodik olarak lastiklerinizin basınç değerini kontrol etmenizde fayda vardır!

Lastik hava basıncı fazla olursa ne olur?

Lastik Basıncı Az Olursa Ne Olur?

Lastik basıncınızın az olmasıyla ortaya çıkan en belirgin sorun, aracın iyi idare edilememesidir. Böyle durumlarda aracınız sanki bir tarafa çekiyormuş gibi hissedersiniz. Ayrıca lastiklerde düzensiz aşınmaya neden olan bu durum; sürüş güvenliği de etkilemektedir. Lastikler az basınca sahipseler böyle zamanlarda lastiklerinizin hasar görme olasılığı da artış gösterecektir. Mesela; sürüş sırasında az şişirilmiş bir lastik patlayabilir. Düşük lastik basıncıyla bir tümseğe çarparsanız, patlamaya veya kazaya neden olabilecek başka kontrol kayıplarına neden olabilir. Bu da aracınızla ciddi bir kaza yaşamanıza neden olacaktır. Bir de lastik basıncının az olması demek, aracınızdaki sürüş ve seyahat konforunu da olumsuz etkileyecektir.

Lastik Basıncı Az Olursa Ne Olur?

PSI ile Bar Arasındaki Fark Nedir?

PSI Pounds Per Square Inch sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu terim; lastiklerde yer alan hava basıncının ölçümünün yapılması amacıyla kullanılan bir ölçü birimidir. Kimi zaman farklı araçlarda PSI yerine bar terimi kullanılmaktadır. Şayet aracınızın lastiklerinde uygun bir basınç değeri oluşturmayı isterseniz, mutlaka aracınızdaki bar ölçüsünü PSI ölçüsüne çevirmek gerekmektedir. Bu aşamada 2 bar 14.50 PSI olarak kabul edilmektedir. Siz de aracınızın lastiklerine hava basacağınız zaman uygun ölçü birimi üzerinden doğru değerleri giriyor olmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü araç lastiklerinde normalden az ya da normal değerden fazla hava basıncının bulunuyor olması beraberinde birtakım riskleri de getirmektedir.

Yorum yapın