Lastiklerin Hava Basıncı Kaç Olmalı

Lastiklerin hava basıcı konusunda tek bir basınç yüzdesinden bahsetmek mümkün değildir. Lastik basıncı her araca ve lastik ebadına göre farklılık göstermektedir. Eğer kendi aracınızın ideal basınç bilgisine sahip olma istiyorsanız, otomobilinizin kullanma kılavuzuna göz atabilirsiniz. Burada her lastik ebadına göre farklı Psi değerleri yer almaktadır. Ancak otomobilinizin kullanma kılavuzu yoksa daha farklı yöntemleri le gerekli basınç değerini öğrenebilirsiniz;

Otomobilinizin şoför kapısının iç tarafında, bagaj içinde ya da yakıt depo kapağının iç kesimi gibi yerlerde, lastiklerinizin hava basıncının kaç olması gerektiği yazar. Ancak bu değerler bizim kullandığımız “Psi” birimi olmayabilir. Avrupa da bu basınç birimine “bar” adı verilir.

Bu durumda kafanızı karıştıracak hiçbir şey yoktur. Basit bir formül ile, lastik basıncınızın kaç olması gerektiğini çözümleyebilirsiniz; 1.45 Psi, 1 Bar’a eşittir. Örnek olarak kullanım kılavuzundan elde ettiğiniz lastik basınç bilgisi 2.3 Bar ise, gereken basınç değeri 33,55 olacaktır.

Lastik hava basınçları tablosu

Genel olarak kabul edilen basınç değerleri ise şu şekildedir;

195 65 R15 için ön lastikler ortalama 34 Psi, arka lastikler ise 32 Psi olmalıdır.

205 55 R16 için ön lastikleriniz 36 Psi, arkalar ise 34 Psi olmalıdır.

225 45 R17 için ön lastikler 38 Psi, arkalar için 36 Psi yeterlidir.

225 40 R18 için ön lastikler 40 Psi, arka lastikler 38 Psi olmalıdır.

Ancak aracınızda toplam 4 kişi seyahat ediyorsanız, her bir lastik ebadı için 2 Psi fazla basınç şişirmeniz daha güvenli olacaktır.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.