Keyfi Plaka Değişikliği Nedir?

Keyfi plaka değişikliği, plakasından memnun olmayan herkesin merakla araştırdığı bir konudur. Plaka değiştirmek için belli başlı kurallar ve prosedürler vardır. Bunların araç sahibi tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Belli başlı şartlar yerine getirildiği takdirde keyfi plaka değişikliği zahmetsiz ve sık başvurulan bir işlemdir.

Hayatı kolay ve daha konforlu hale getiren araçların başında gelen otomobiller, sahipleri tarafından oldukça önemsenmektedir. Bu sebeple plaka değişikliği işlemine sık başvurulmaktadır. Araç sürücüleri istedikleri plakaya sahip olabilmek için plaka değişikliği hizmetinden yararlanarak istedikleri plakaya kavuşabilmektedirler.

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Plakasını değiştirmek isteyen sürücülerin belli kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Keyfi plaka değişikliği nasıl yapılır sorusuna cevap olarak kriterler şöyle sıralanabilir:

 • İkinci el araç satın almış olmak
 • İkamet adresini değiştirmek
 • Otomobilin MTV borcunun bulunmaması
 • Otomobilin muayenelerinin yapılmış olması
 • Otomobilin satışına engel olabilecek herhangi bir borcun olmaması
 • Gerekli belgelerin olması ve kontrollerinin sağlanması

Plaka değişikliği zaruri sebeplerden dolayı yapılmıyorsa keyfi plaka değişikliği söz konusudur. Keyfi plaka değişikliğinde izlenecek adımlar şöyle sıralanabilir;

 • Alınmak istenen plakaya karar verildikten sonra Emniyet Müdürlüğüne gidilerek plakanın başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığı araştırılmalıdır.
 • Plaka boş ise kullanılmak üzere ayırttırılmalıdır. Ücret ödenmeli ve makbuzu alınıp saklanmalıdır.
 • Notere gidildikten sonra gerekli işlemler tamamlanmakta ve yeni plaka kullanılmaya başlanmaktadır.

Değişiklik İçin Gerekli İşlemler Nelerdir?

Gerekli işlemler şöyle sıralanabilir;

 • Alınmak istenen plakanın boşta olması gerekmektedir.
 • Noter onayı olmadan işlemin tamamlanması mümkün değildir.
 • İşlem aşamasında gerekli masrafların karşılanması gerekmektedir.
 • Plaka değişikliği keyfi ise muayene şart değildir.

Plaka değişikliği zaruri sebeplerden dolayı yapılmadığı müddetçe uzun bir süreç ve zahmetli bir işlem değildir. Zaruri sebepler dolayısıyla yapılan plaka değişikliğinde süreç uzayabilmekte ve sürücüler yorulabilmektedirler. 

Keyfi Plaka Değişikliği Fiyatı

Keyfi plaka değişikliği 2022 fiyatları bölgeden bölgeye ve plakaya göre değişebilmektedir. Büyükşehirlerdeki fiyat oranları diğer şehirlere kıyasla daha fazla olabilmektedir. Bu sebeple net bir fiyat belirlemek mümkün olmamaktadır. Sürücülerin fiyat bilgisi alabilmek için süreci başlatmadan önce yetkililere sormaları gerekmektedir. Fiyat bilgisi almak, süreci takip etmek gibi birçok işlem için Emniyet Müdürlüğüne başvurulmaktadır.

Keyfi plaka değişikliği neden tercih edilir?

Özellikle aracınızın plakasından memnun değilseniz böyle zamanlarda keyfi plaka değişikliği yaptırabilirsiniz. Kimi zaman özel plaka olarak size özel plaka da oluşturabilirsiniz.

Plaka değiştirme neden yapılır?

Plaka değiştirme işlemi özellikle satış sonrasına yapılmaktadır. Bununla birlikte plakanız standartların dışındaysa da değiştirme işlemi yapılmalıdır.

Plaka değiştirmeye gerek var mı?

Özellikle plakanız eskidiyse bu aracınızı muayene ettireceğiniz zaman muayeden geçmesine engel olacaktır. Böyle durumlarda plakanızı değiştirmelisiniz.

Yorum yapın