Keyfi Plaka Değişikliği Nedir?

Keyfi plaka değişikliği, plakasından memnun olmayan herkesin merakla araştırdığı bir konudur. Plaka değiştirmek için belli başlı kurallar ve prosedürler vardır. Bunların araç sahibi tarafından kabul edilmesi gerekmektedir. Belli başlı şartlar yerine getirildiği takdirde keyfi plaka değişikliği zahmetsiz ve sık başvurulan bir işlemdir.

Hayatı kolay ve daha konforlu hale getiren araçların başında gelen otomobiller, sahipleri tarafından oldukça önemsenmektedir. Bu sebeple plaka değişikliği işlemine sık başvurulmaktadır. Araç sürücüleri istedikleri plakaya sahip olabilmek için plaka değişikliği hizmetinden yararlanarak istedikleri plakaya kavuşabilmektedirler.

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Plakasını değiştirmek isteyen sürücülerin belli kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Keyfi plaka değişikliği nasıl yapılır sorusuna cevap olarak kriterler şöyle sıralanabilir:

 • İkinci el araç satın almış olmak
 • İkamet adresini değiştirmek
 • Otomobilin MTV borcunun bulunmaması
 • Otomobilin muayenelerinin yapılmış olması
 • Otomobilin satışına engel olabilecek herhangi bir borcun olmaması
 • Gerekli belgelerin olması ve kontrollerinin sağlanması

Plaka değişikliği zaruri sebeplerden dolayı yapılmıyorsa keyfi plaka değişikliği söz konusudur. Keyfi plaka değişikliğinde izlenecek adımlar şöyle sıralanabilir;

 • Alınmak istenen plakaya karar verildikten sonra Emniyet Müdürlüğüne gidilerek plakanın başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığı araştırılmalıdır.
 • Plaka boş ise kullanılmak üzere ayırttırılmalıdır. Ücret ödenmeli ve makbuzu alınıp saklanmalıdır.
 • Notere gidildikten sonra gerekli işlemler tamamlanmakta ve yeni plaka kullanılmaya başlanmaktadır.

Değişiklik İçin Gerekli İşlemler Nelerdir?

Gerekli işlemler şöyle sıralanabilir;

 • Alınmak istenen plakanın boşta olması gerekmektedir.
 • Noter onayı olmadan işlemin tamamlanması mümkün değildir.
 • İşlem aşamasında gerekli masrafların karşılanması gerekmektedir.
 • Plaka değişikliği keyfi ise muayene şart değildir.

Plaka değişikliği zaruri sebeplerden dolayı yapılmadığı müddetçe uzun bir süreç ve zahmetli bir işlem değildir. Zaruri sebepler dolayısıyla yapılan plaka değişikliğinde süreç uzayabilmekte ve sürücüler yorulabilmektedirler. 

Keyfi Plaka Değişikliği Fiyatı

Keyfi plaka değişikliği 2023 fiyatları bölgeden bölgeye ve plakaya göre değişebilmektedir. Büyükşehirlerdeki fiyat oranları diğer şehirlere kıyasla daha fazla olabilmektedir. Bu sebeple net bir fiyat belirlemek mümkün olmamaktadır. Sürücülerin fiyat bilgisi alabilmek için süreci başlatmadan önce yetkililere sormaları gerekmektedir. Fiyat bilgisi almak, süreci takip etmek gibi birçok işlem için Emniyet Müdürlüğüne başvurulmaktadır.

Bir İlden Başka Bir İlin Plakası Alınır Mı?

Satış Yapmadan Plaka Değişikliği Yapılır Mı?

Araç plakasını değiştirmek için illa ki satış yapmaya gerek yoktur. Sürücüler birkaç prosedürü takip ederek plakalarını değiştirebilirler. Bunun için sürücülerin notere başvurmaları gerekecektir. Geçmiş dönemlerinde plaka değiştirme işlemi için Emniyet Genel Müdürlüğüne gitmek gerekliydi. Günümüzde bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Sürücüler randevu almaya bile gerek olmadan notere başvurabilirler. Kısa sürede plakaları değişecektir. Sürücüler farklı nedenlere bağlı olarak plaka değişikliği yapabilir. Kimi zaman keyfi olarak da plakanızı değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte aracınıza özel plaka yaptırmayı istediğiniz zaman da uygun işlemleri tamamlamanız gerekir. Böylece istediğiniz özelliklere sahip bir şekilde plaka numarası alabilirsiniz.

Satış Yapmadan Plaka Değişikliği Yapılır Mı?

Hangi Durumlarda Plaka Değişir?

Genelde sürücüler satış işleminden sonra plakalarını değiştirebilirler. Fakat bunun haricinde kendine özel plaka almak isteyen sürücüler değişiklik talebinde bulunabiliyorlar. Kazalar sonrası plakalar kullanılamayacak hale geliyor. Bu durumda da plaka yenileme isteği yapılabilir. Yaşlı araçlarda okunamayacak hale gelmiş olan plakaların da yenilenmesi istenebilir. Tüm bu nedenler haricinde şoförler istedikleri zaman plakalarını değiştirebilirler. Genel olarak plaka numarası değişimi gündeme geldiği zaman araç alış ve satışlarında yapılan bir işlem karşımıza çıkar. Bu aşamada aracınıza özel bir plaka yaptırmayı düşündüğünüz zaman da plaka değiştirebilirsiniz. Bir de keyfi plaka değişikliği de yapabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Plaka Değişir?

Bir İlden Başka Bir İlin Plakası Alınır Mı?

Sürücüler bazen kendi memleketlerini hatırlama isteği gibi çeşitli nedenlerle bulundukları ilin dışında bir ilden plaka almak isteyebilirler. Fakat ne yazık ki kişiler başka ile ait plaka alamazlar. Bunun için ikametlerini istedikleri ile geçirmelidirler. Daha sonra satışı o ilde yapıp plakalarını alabilmeleri mümkün olur. Bunun dışında araçlarına ancak bulundukları ile ait plaka alabilirler. Yakın zamana kadar her ilde bulunan araçların kendi ilindeki numarayla aynı olması istenirdi. Ancak artık farklı bir şehirden araba aldığınızda kendi şehrinizde bu arabayı kullanırken plaka numaranızı değiştirmenize gerek yoktur.

Keyfi plaka değişikliği neden tercih edilir?

Özellikle aracınızın plakasından memnun değilseniz böyle zamanlarda keyfi plaka değişikliği yaptırabilirsiniz. Kimi zaman özel plaka olarak size özel plaka da oluşturabilirsiniz.

Plaka değiştirme neden yapılır?

Plaka değiştirme işlemi özellikle satış sonrasına yapılmaktadır. Bununla birlikte plakanız standartların dışındaysa da değiştirme işlemi yapılmalıdır.

Plaka değiştirmeye gerek var mı?

Özellikle plakanız eskidiyse bu aracınızı muayene ettireceğiniz zaman muayeden geçmesine engel olacaktır. Böyle durumlarda plakanızı değiştirmelisiniz.

Yorum yapın