Katalizörsüz Araç Muayeneden Geçer mi?

Araçlar, kullanıcıların fark edemeyeceği ve anlayamayacağı kadar zehirli gaz ve zararlı madde üretir. Bunları ise gaz halinde egzozdan atar. Aracın ürettiği tüm zararlı madde ve zehirli gazları süzen, bunların egzozdan atılmasını sağlan parçaya ise katalitik konvertör yani katalizör denir.

Katalizör sökülürse araç muayeneden geçer mi?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Katalitik konvertörler kendi bünyesinde oldukça değerli metaller barındırır. Bunların başında ise platin, palladyum ve radyum gelir. Bu aslında demek oluyor ki katalizör, herhangi bir arıza durumunda tamir edilmesi veya değiştirilmesi oldukça maliyetli bir parça demektir. Bu maliyeti bilen kullanıcılar ise katalizörü iptal ettirerek yani söktürerek araç kullanımına devam eder. Katalizörsüz araç muayeneden geçmez, ağır kusurlu sayılır. Katalizör olmadan araç kullanan sürücülere ise 1546₺ kadar para cezası kesilir.

Katalizör Nedir? Katalizör Ne İşe Yarar?

Katalizör, aracın ürettiği zararlı maddeler ve zehirli gazları kendi içinde parçalayarak zararsız hale getirip egzoz aracılığı ile dışarı atan bir parçadır. Katalizör arızalanır ve işe yaramaz hale gelir ise ara ara aracın içine pis bir koku yayılır. Bu koku, katalitik konvertörün bozulduğuna bir işarettir.

Katalizör sökülürse araç muayeneden geçmez çünkü ağır kusurlu sayılır. Egzoz gazı emisyonu sağlayan katalizör, oldukça önemli bir parça olduğu için hem araç hem de çevreye zehirli gaz salınımını engeller. Aracın performansı için de oldukça önemlidir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.