Katalizörsüz Araç Muayeneden Geçer mi?

Araçlar, kullanıcıların fark edemeyeceği ve anlayamayacağı kadar zehirli gaz ve zararlı madde üretir. Bunları ise gaz halinde egzozdan atar. Aracın ürettiği tüm zararlı madde ve zehirli gazları süzen, bunların egzozdan atılmasını sağlan parçaya ise katalitik konvertör yani katalizör denir.

Katalizör sökülürse araç muayeneden geçer mi?

Katalitik konvertörler kendi bünyesinde oldukça değerli metaller barındırır. Bunların başında ise platin, palladyum ve radyum gelir. Bu aslında demek oluyor ki katalizör, herhangi bir arıza durumunda tamir edilmesi veya değiştirilmesi oldukça maliyetli bir parça demektir. Bu maliyeti bilen kullanıcılar ise katalizörü iptal ettirerek yani söktürerek araç kullanımına devam eder. Katalizörsüz araç muayeneden geçmez, ağır kusurlu sayılır. Katalizör olmadan araç kullanan sürücülere ise 1546₺ kadar para cezası kesilir.

Katalizör Nedir? Katalizör Ne İşe Yarar?

Katalizör, aracın ürettiği zararlı maddeler ve zehirli gazları kendi içinde parçalayarak zararsız hale getirip egzoz aracılığı ile dışarı atan bir parçadır. Katalizör arızalanır ve işe yaramaz hale gelir ise ara ara aracın içine pis bir koku yayılır. Bu koku, katalitik konvertörün bozulduğuna bir işarettir.

Katalizör sökülürse araç muayeneden geçmez çünkü ağır kusurlu sayılır. Egzoz gazı emisyonu sağlayan katalizör, oldukça önemli bir parça olduğu için hem araç hem de çevreye zehirli gaz salınımını engeller. Aracın performansı için de oldukça önemlidir.

Katalizör tamiri ve fiyatları

Arabada katalizör iptal edilirse ne olur?

Aracınızın katalizör parçasını iptal ettiğiniz zaman artık aracınızda daha fazla yakıt tüketme olasılığınız artış gösterecektir. Çünkü katalizör; egzozdaki basıncı düşürmektedir. Dolayısıyla bu parça iptal olduğu zaman artık egzozdaki basınç düşmeyecektir. Bu da gayet doğal olarak aracınızdaki egzozda daha yüksek bir basınç değerinin karşınıza çıkmasını mümkün kılacaktır.

 Katalitik konvertörünüzü iptal ederseniz, karbon monoksit gibi tehlikeli gazları karbondioksit ve su buharı gibi zararsız gazlara çeviremez. Katalizörlerin reaksiyonu kimyasal bir reaksiyondur ve reaksiyon katalizörde meydana geldiğinde ısınır. Buna “termal kaçak” denir ve bu olduğunda motor aşırı ısınır ve çalışmayı durdurur. Bu yüzden aracınızı normal bir şekilde durduramıyor veya çalıştıramıyorsanız, katalizörde bir sorun olup olmadığını bulmaya çalışmalısınız.

Arabada katalizör iptal edilirse ne olur?

Katalizör tamiri ve fiyatları

Katalizör tamiri fiyatları; katalizör değişecekse bu parçanın fiyatı ve işçilik masrafına göre belirlenmektedir. Burada katalizör fiyatlarının aracın benzinli ya da dizel olması gibi nedenlerden dolayı farklılıklar taşıdığını ifade edebiliriz. Yine aracınızın markası ve modeli de katalizörlerin fiyatlarına doğrunda etki etmektedir. Bir de aracınızın segment düzeyi de yedek parça fiyatlarına doğrudan etki etmektedir.

Genel olarak katalizör fiyatları 600 TL’den başlamaktadır. Bu rakam aracınızın markası ve fiyatına göre 2 bin 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bununla birlikte katalizör tamiri fiyatları işçilik ücretlerinden de etkilenmektedir. Bu aşamada işçilik ücretini 300 TL ile 500 TL arasında değişiklik gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

Yorum yapın