Katalizör iptali güç artırır mı?

Katalizör araçtan çıkan kirli gazı filtrelemeye yarayan bir sistemdir. Yanmamış gazları zehirsiz hale dönüştüren bu parça çevre kirlenmesine karşın alınan bir önlem olarak görülür. Fakat bir takım araçlarda katalizör iptali yapıldığı da görülür. Katalizör iptal edilmesinin birtakım sebepleri vardır. Başta güç artışı için katalizör iptali yapılır. Bunları sizler için açıklayalım.

Katalizör neden iptal edilir ?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Yanmamış olan zehirli gazı tekrar yanma odasına gönderen parçaya verdiğimiz ad katalizördür. Bu parçanın iptali bazı modifiye severler tarafından yapılmaktadır. Kat iptali yapıldığı zaman araçta bir güç artışı meydana gelmektedir. Araç performansların da değişiklik yapmak isteyen kullanıcılar ilk olarak katalizör iptali yapmakta ve yerine düz boru veya susturucu ekleyerek devam etmektedirler.

Katalizör iptalinin asıl nedenleri arasında gaz çıkışının rahat yapılmasıdır. Araçlarda bu yüzden egzoz sistemleri geliştirilir ve katalitik konvertör iptali yapılır. Katalitik iptali dizel ve benzinli araçlarda aynı mantık ile hareket eder. Herhangi bir farklı işlem gerektirmez.

Katalizör iptali performans artırır mı?

Katalizör iptali güç artırır. İptal edildiği zaman üst devirlerde bir artış görülür. Bu toplamda 5-10 beygir arası bir güç artışına neden olur. Performans egzozları ve katalizör yerine daha geniş susturucu veya borular ile daha da güç artışı sağlanabilir. Katalizör yerine düz egzoz borusu takıldığında gaz çıkışı daha rahatlar ve bu sayede araç devrinde bir performans artışı yaşanır.

Katalitik konvertör çekişi etkiler mi?

Katalitik çok kirlendiyse ve içerisi dolduysa araçlarda ciddi derecede çekiş kaybı yaşanır. Kullanıcının bu gibi durumlarda genellikle aklına en son gelecek yerler arasında katalitik gelir. Genellikle ustalara ilk gidildiğinde katalitiğin ilk olarak kontrol edildiği az görülmektedir. Katalitik komple dolduğunda %20 civarı performans kaybı yaşanır. Motor rahat hava alamayacağı için motorda ısınmalara neden olur.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.