Kaporta nasıl macunlanır?

Kaporta macunlama konusu oldukça titizlik gerektiren bir iştir. Özellikle eski araç sahipleri kaporta masrafı yapmamak adına kendileri internetten videolara bakarak macun çekmeyi öğrenebilmektedir. Araç kaportasına macun çekme işlemi aslında pratik ile öğrenilecek birşeydir. Şimdi siz kullanıcılarımıza aracın çürük yerlerine macun çekmeyi göstereceğiz.

Kaporta macun çekme nasıl yapılır?

Unutmayın ki kesme biçme işlemi olmadan anlatacağız. Çürükleri kesme işlemi oldukça profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Bizim anlatacağımız 1-2 sene idare eden bir macunlama işlemidir. Amatör olarak eski araçlara uygulanabilir.

Çürümekte olan alan güzelce zımparalanmaya başlanır. İlk önce kalın zımpara kullanın ki çürükleri daha iyi temizlesin. Çürüklerin büyük bölümünü temizledikten sonra alanı suyla güzelce yıkayın. Temizlenen alan kuruduktan sonra aldığınız çelik oto macununu araca sürmeye başlayın.

Çelik macunun dondurucusu vardır, bunu az miktarda karıştırdıktan sonra çürük bölgeye dağıtın ve güzelce bir ıspatula ile düzeltin. Çürük bölgeyi macun ile iyice kapattıktan sonra kurumasını bekleyin. 1 saat kadar kurumasını bekledikten sonra tekrar zımpara ile dümdüz olana kadar zımparalama işlemine devam edin. İyice düzleştikten sonra son kat macunu da uygulayın ve tekrar ince zımpara ile pürüzsüz hale gelene kadar zımparaya devam edin.
Artık alanımız boyama işlemine uygun hale gelmiştir. Astarı attıktan 3 saat sonra boyayı atabilirsiniz.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.