Araç Taban Çürük Tamiri ve Fiyatları

Eski araçlarda metal yorgunluğundan dolayı aşınmalar başlamakta ve ilerleyen zamanlarda çürükler meydana gelmektedir. Birçok eski araçların taban, tavan ve çamurluk ağzında çürümeler mevcuttur. Bu gibi çürüklerin tamiri olmaktadır. Fakat taban çürükleri diğerlerine bakarak çok daha maliyetli olabilmektedir. Taban çürümesi olan bir araç teknik olarak muayene işlemlerinden geçmemektedir. Bu yüzden kaporta çürük tamiri yapan bir usta bulmanız ve tüm çürüklerin onarılmasını isteyebilirsiniz.

Araç Taban Çürük Tamiri Fiyatları 2023

Taban çürük tamiri fiyatlarını bazı modeller için bir araya getirdik. Aracınızda ki taban çürükleri için fiyat bilgisi için yorum alanını kullanabilirsiniz.

MarkaTaban çürük tamiri fiyatı
Tofaş alt taban çürük tamiri1600-3000 TL
Broadway taban çürük tamiri1600-3000 TL
Lada Samara taban çürük tamiri1600-3000 TL
Lada Niva taban çürükleri1800-3400 TL
Tempra taban çürükleri1600-3100 TL

Araç çürük tamiri nasıl yapılır

Araç altı çürük kapatma işi kaporta atölyelerinde yapılmakta olan bir iştir. Araç tabanında ki çürükler belirlenir ve parça kaynatılması veya sıfır taban sacı ile değişimi hakkında bir analiz yapılır. Taban sacında büyük derecede çürümeler yoksa kaynak işleri ile bu durumun önüne geçilecektir.

Taban sacı çürümesi

İlk olarak kaporta ustası tarafından çürükler iyice temizlenir. Çürük ve pas temizlemesinden sonra tabanda ki deliklerin daha da büyüdüğünü görebilirsiniz. Çünkü paslı ve çürük kısımlar kesilmiştir. Usta bu durumda kesin yerlerin ölçüsünü alır ve oralara kaynatılması için sac büker. En sağlıklı işlemde budur.

Bükülen sac, tabanda ki yerlere tutturulur ve üzerinden kaynak atılarak tamamlanır. Bu işi kaynak ve kaporta işlerine hakim bir usta rahatlıkla yapacaktır.

Fakat taban sacında ki çürük aşırı boyutta ise taban sacı değişimi gerekecektir. Bu çok maliyetli ve günlerce işçilik sonunda yapılabilecek bir iştir. İlk olarak taban sacı temin edilir. Aracın altında ki taban sacı komple kesilir ve yeni alınan eklenir. Bu işlemler oldukça hassasiyet, tecrübe ve ekipman gerektiren işler arasındadır.

Çürük Tamirinden Sonra Ne Yapılmalı ?

Alt taban sacında oluşan çürümeler tamir edildikten sonra yapılacak birkaç uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar sayesinde taban sacının daha uzun süre dayanıklı olması sağlanmaktadır.

Araç altı ziftleme yapılmalıdır. Zift atılan taban sacları paslanmaya ve çürümeye karşı daya dayanıklı hale gelirler. Korozyona karşı koruma sunan ziftleme işlemi bir yandan da ses ve izolasyon konusunda da etkiler sunmaktadır.

Taban çürüğü olan araç alınır mı?

Araba altında çürük varsa muayeneden geçer mi?

Aracınızın kaportasında ciddi bir çürük varsa aracınız muayeneden geçmeyecektir. Bundan dolayı aracınızda bir çürük kaporta sorunu varsa muayeneden önce mutlaka tamir ettirmelisiniz. Bir arabanın altında çürümeye neden olabilecekler arasında yol tuzundan kaynaklanan pas ilk sırada yer alır. Aracınız dışarıda, yol tuzunun kullanıldığı bir alanda duruyorsa, bu durum aracınızın alt kısmında paslanmaya neden olabilir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, arabanızı garaja park etmek ve kullanılmadığı zamanlarda üzerini kapalı tutmaktır.

Araba altında çürük varsa muayeneden geçer mi?

Taban çürüğü olan araç alınır mı?

Tabanı çürük olan bir araç alınabilir diyeceğim ama tamiri çok maliyetli olacaktır. Bir arabanın altında çürümeye birçok şey neden olabilir. Aracı satın alıp almamanız konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için araçta neler olup bittiğini anlamak önemlidir. Zemin çürüklüğü olan bir araç satın almak mümkündür. Ancak, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bir de çürümenin su hasarından kaynaklandığını öğrenirseniz, hasarın boyutunu daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer sadece minimum seviyede bir çürük varsa bu esasında çok da büyük bir sorun olmaz.

Araç alırken neye dikkat etmeliyim?

Uzun süredir sahibi olan birinden bir araç alıyorsanız, yaptırdığı onarım veya bakımları ona sormalısınız.

Tabanı çürük araba neden alınmaz?

Zemin çürümesi çok fazlaysa veya aracın diğer bölgelerinde çürükler varsa aracınızda yüksek maliyetli tamiratlara neden olabilir. Bundan dolayı tabanı çürük araç alınmaz.

Arabadaki çürükler tamir edilebilir mi?

Evet araçlarda var olan çürükler, oto kaportacılar tarafından tamir edilebilmektedir.

“Araç Taban Çürük Tamiri ve Fiyatları” üzerine 55 yorum

  1. Dahihatsu terios aracımda araç alrında çürümeler mevcut. podyelerde ve şoför koltuğunun altında daha fazla. Biraz da amortisor kulelerinde var ( yeni başlamış) bunun tamiratı ne kadar olur ve nerede yaptırırlır. Ben Ankara’da yaşıyorum

    Cevapla
Yorum yapın