Araç Taban Çürük Tamiri ve Fiyatları

Eski araçlarda metal yorgunluğundan dolayı aşınmalar başlamakta ve ilerleyen zamanlarda çürükler meydana gelmektedir. Birçok eski araçların taban, tavan ve çamurluk ağzında çürümeler mevcuttur. Bu gibi çürüklerin tamiri olmaktadır. Fakat taban çürükleri diğerlerine bakarak çok daha maliyetli olabilmektedir. Taban çürümesi olan bir araç teknik olarak muayene işlemlerinden geçmemektedir. Bu yüzden kaporta çürük tamiri yapan bir usta bulmanız ve tüm çürüklerin onarılmasını isteyebilirsiniz.

Araç Taban Çürük Tamiri Fiyatları 2022

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Taban çürük tamiri fiyatlarını bazı modeller için bir araya getirdik. Aracınızda ki taban çürükleri için fiyat bilgisi için yorum alanını kullanabilirsiniz.

MarkaTaban çürük tamiri fiyatı
Tofaş alt taban çürük tamiri600-1000 TL
Broadway taban çürük tamiri600-1000 TL
Lada Samara taban çürük tamiri600-1000 TL
Lada Niva taban çürükleri800-1400 TL
Tempra taban çürükleri600-1100 TL

Araç çürük tamiri nasıl yapılır

Araç altı çürük kapatma işi kaporta atölyelerinde yapılmakta olan bir iştir. Araç tabanında ki çürükler belirlenir ve parça kaynatılması veya sıfır taban sacı ile değişimi hakkında bir analiz yapılır. Taban sacında büyük derecede çürümeler yoksa kaynak işleri ile bu durumun önüne geçilecektir.

Taban sacı çürümesi

İlk olarak kaporta ustası tarafından çürükler iyice temizlenir. Çürük ve pas temizlemesinden sonra tabanda ki deliklerin daha da büyüdüğünü görebilirsiniz. Çünkü paslı ve çürük kısımlar kesilmiştir. Usta bu durumda kesin yerlerin ölçüsünü alır ve oralara kaynatılması için sac büker. En sağlıklı işlemde budur.

Bükülen sac, tabanda ki yerlere tutturulur ve üzerinden kaynak atılarak tamamlanır. Bu işi kaynak ve kaporta işlerine hakim bir usta rahatlıkla yapacaktır.

Fakat taban sacında ki çürük aşırı boyutta ise taban sacı değişimi gerekecektir. Bu çok maliyetli ve günlerce işçilik sonunda yapılabilecek bir iştir. İlk olarak taban sacı temin edilir. Aracın altında ki taban sacı komple kesilir ve yeni alınan eklenir. Bu işlemler oldukça hassasiyet, tecrübe ve ekipman gerektiren işler arasındadır.

Çürük Tamirinden Sonra Ne Yapılmalı ?

Alt taban sacında oluşan çürümeler tamir edildikten sonra yapılacak birkaç uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar sayesinde taban sacının daha uzun süre dayanıklı olması sağlanmaktadır.

Araç altı ziftleme yapılmalıdır. Zift atılan taban sacları paslanmaya ve çürümeye karşı daya dayanıklı hale gelirler. Korozyona karşı koruma sunan ziftleme işlemi bir yandan da ses ve izolasyon konusunda da etkiler sunmaktadır.

5/5

“Araç Taban Çürük Tamiri ve Fiyatları” üzerine 2 yorum

  1. Yakup dedi ki:

    Slm 92 mod tofas kartal sağ sol kriko yerlerinde çürükler var ön direk ve mazgalin ordan araçta oynama var masrafı ne olur

    1. OTO Ayar dedi ki:

      Belirttiğiniz yerlerin profesyonel şekilde tamiri ortalama 3500 TL civarında tutabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.