İmmobilizer Nedir, Özellikleri Nelerdir?

İmmobilizer nedir ve ne işe yarar gibi sorular araç sahipleri için önem taşımaktadır. Her araba, araç sahipleri için çok kıymetlidir. Ona özenle bakar, çocuğu gibi sever ve dikkatle kullanır. Günümüz dünyasında suç oranlarının yüksek olması araba sahiplerini endişelendirmektedir. Araç sahipleri hırsızlığa karşı önlem almak ister. Bunun için araçlara alarm taktırırlar veya direksiyon ve lastik kilidi kullanırlar. Fakat bunlar sadece önlemlerden birkaç tanesidir.

Immobilizer-Nedir

Çağımızda gelişen teknoloji ile birlikte pek çok araba sahibi artık bu yöntemleri kullanmıyor. Çünkü yeni model araçların hepsinde standart donanım paketi dahilinde immobilizer anahtar sistemi bulunuyor. Peki İmmobilizer ne işe yarar?Teknik olarak aracın ateşleme ve yakıt sistemini devre dışı bırakan bir emniyet sistemidir. Bu sayede otomobil hırsızlığına karşı araç sahiplerinin gönlü ferah kalabiliyor. Dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre immobilizer anahtar sistemi kullanılmaya başladığından beri otomobil hırsızlığının yüzde 90 bir oranla azaldığı gözlemlendi. Hatta Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler immobilizer anahtar sistemi kullanımını zorunlu hale getirdi.

YouTube video

İmmobilizer Özellikleri Nelerdir?

İmmobilizer anahtar sistemi, Frank Marugg tarafından 1944 senesinde icat edilmiştir. Günümüzde tüm otomobil üreticileri tarafından hırsızlığa karşı koymak amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemizde çipli oto anahtarı olarak da anılır.

İmmobilizer anahtar sistemi aktif halde iken aracın yakıt ve ateşleme sistemi devre dışı kalıyor. Bir başka deyişle arabanın hareket etmesi olanaksız bir hale geliyor.  İmmobilizer anahtar sistemi teknik olarak dört ögeden oluşuyor. Anten, elektronik kontrol ünitesi, immobilizer kutusu ve transponder. Çipli anahtar arabanın kontağına sokulduğu an immobilizer kutusu devreye girerek aracın kullanımını devre dışı bırakıyor.

İmmobilizer Ne İşe Yarar?

Hırsızların korkulu rüyası olarak da bilinen bu sistem hırsızlığın önlenmesi için kullanılır. Arabada immobilizer sistemi olduğunda ön camda bir ışık yanıp söner. Bu yöntem de dışarıdaki insanlara arabada immobilizer anahtar sisteminin olduğunu belirtir. Hırsızlar da düz kontak yapmanın işe yaramayacağını bildikleri için immobilizer anahtar sistemi kullanan araçlara pek yaklaşmazlar. Eğer araba satın alırken standart paketin içinde immobilizer anahtar sistemi yer almıyorsa opsiyonel olarak da almanız mümkündür.

İmmobilizer bozulursa ne olur?

Araçlarda immobilizer bozulursa; bu tarz araçların düz kontak yaparak çalıştırılması imkansızdır. Budan dolayı immobilizer içerisinde yer alan chip kısmına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Araçlarda immobilizer özelliği nedir?

Motor kilidi ya da motor blokajı olarak karşımıza çıkan immobilizer; özellikle araç hırsızlık durumuna karşı etkili bir güvenlik sistemidir.

Araç immobilizer arızası neden verir?

Özellikle aracınızın kontak anahtarı bir şekilde suyla vs temas ederse ya da sert bir zemine düşerse immobilizer arızası sorunu yaşarsınız.

Yorum yapın