İmmobilizer Nedir, Özellikleri Nelerdir?

İmmobilizer nedir ve ne işe yarar gibi sorular araç sahipleri için önem taşımaktadır. Her araba, araç sahipleri için çok kıymetlidir. Ona özenle bakar, çocuğu gibi sever ve dikkatle kullanır. Günümüz dünyasında suç oranlarının yüksek olması araba sahiplerini endişelendirmektedir. Araç sahipleri hırsızlığa karşı önlem almak ister. Bunun için araçlara alarm taktırırlar veya direksiyon ve lastik kilidi kullanırlar. Fakat bunlar sadece önlemlerden birkaç tanesidir.

Immobilizer-Nedir

Çağımızda gelişen teknoloji ile birlikte pek çok araba sahibi artık bu yöntemleri kullanmıyor. Çünkü yeni model araçların hepsinde standart donanım paketi dahilinde immobilizer anahtar sistemi bulunuyor. Peki İmmobilizer ne işe yarar?Teknik olarak aracın ateşleme ve yakıt sistemini devre dışı bırakan bir emniyet sistemidir. Bu sayede otomobil hırsızlığına karşı araç sahiplerinin gönlü ferah kalabiliyor. Dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre immobilizer anahtar sistemi kullanılmaya başladığından beri otomobil hırsızlığının yüzde 90 bir oranla azaldığı gözlemlendi. Hatta Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler immobilizer anahtar sistemi kullanımını zorunlu hale getirdi.

YouTube video

İmmobilizer Özellikleri Nelerdir?

İmmobilizer anahtar sistemi, Frank Marugg tarafından 1944 senesinde icat edilmiştir. Günümüzde tüm otomobil üreticileri tarafından hırsızlığa karşı koymak amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemizde çipli oto anahtarı olarak da anılır.

İmmobilizer anahtar sistemi aktif halde iken aracın yakıt ve ateşleme sistemi devre dışı kalıyor. Bir başka deyişle arabanın hareket etmesi olanaksız bir hale geliyor.  İmmobilizer anahtar sistemi teknik olarak dört ögeden oluşuyor. Anten, elektronik kontrol ünitesi, immobilizer kutusu ve transponder. Çipli anahtar arabanın kontağına sokulduğu an immobilizer kutusu devreye girerek aracın kullanımını devre dışı bırakıyor.

İmmobilizer Ne İşe Yarar?

Hırsızların korkulu rüyası olarak da bilinen bu sistem hırsızlığın önlenmesi için kullanılır. Arabada immobilizer sistemi olduğunda ön camda bir ışık yanıp söner. Bu yöntem de dışarıdaki insanlara arabada immobilizer anahtar sisteminin olduğunu belirtir. Hırsızlar da düz kontak yapmanın işe yaramayacağını bildikleri için immobilizer anahtar sistemi kullanan araçlara pek yaklaşmazlar. Eğer araba satın alırken standart paketin içinde immobilizer anahtar sistemi yer almıyorsa opsiyonel olarak da almanız mümkündür.

İmmobilizer anahtar pili biterse ne olur

Arabada immobilizer olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Esasında çoğu durumda, kontak anahtarına bakarak araçta immobilizer olup olmadığını pratik bir şekilde anlayabilirsiniz. Kontak kilidi silindirinin üzerinde anahtar gibi görünen küçük bir düğme olabilir. Bu, anahtarsız giriş sistemi olarak bilinir ve günümüzde birçok arabada kullanılmaktadır. Anahtarsız giriş sistemi yoksa ön panelin altında içinden kabloların çıktığı küçük bir kara kutu arayın. Kutu, direksiyon kolonunun üzerine veya yanına monte edilecek ve kendisine bağlı teller olacaktır. İçinden kabloların çıktığı bir kara kutu görürseniz, bu büyük olasılıkla yalnızca belirli tuşlarla çalışan bir immobilizer baypas cihazıdır. Bu aşamada özellikle yeni nesil araçların tamamında İmmobilizer sistemi yer almaktadır.

İmmobilizer fiyatı ne kadar?

Günümüz itibariyle İmmobilizer fiyatı gündeme geldiği zaman aracın marka ve modeline bağlı olarak karşımıza birden fazla fiyat seçeneği çıkar. Bu kapsamda 400 TL’den başlamak üzere 2 bin 500 TL’ye kadar İmmobilizer fiyatının karşımıza çıkması mümkün olmaktadır. İmmobilizer, hırsızların arabanızı çalmasını zorlaştıran bir cihazdır. Genellikle yeni arabalara kurulur. İmmobilizatörler genellikle üst düzey araçlarda bulunur, ancak bunları eski araçlarda da bulabilirsiniz. Özellikle spor arabalarda ve diğer performans modellerinde popülerdirler. Bu aşamada İmmobilizer fiyatının yüksek modelli araçlarda daha fazla olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Arabada immobilizer olup olmadığı nasıl anlaşılır?

İmmobilizer arızası neden verir?

Pek çok farklı nedenden dolayı İmmobilizer arızası hatası alırsınız. Bir immobilizer, temel olarak, yetkisiz kişilerin, kodunu bilmeden veya uygun anahtara sahip olmadan arabanızı çalıştırmasını önleyen bir elektrikli kilittir. İki tip immobilizer vardır. Bunlar mekanik ve elektronik olanlardır. Her iki türün de kendi sorunları var ama ikisinin de ortak bir sorunu var. Her iki İmmobilizer türünde de pil arızasıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Genel olarak kontak anahtarınızın sert bir zemine düşmesi sonrasında bozulabileceğini ifade edebiliriz. Ayrıca herhangi bir şekilde anahtarınızın suyla teması da gündeme gelirse arızalanacaktır. Bir de İmmobilizer pil ömrünün bitmesi bu türden bir arıza almanıza neden olacaktır.

İmmobilizer arızası neden verir?

İmmobilizer anahtar pili biterse ne olur

Eğer İmmobilizer biterse bu aracınızda pek çok farklı ekipmanın çalışmayacağı anlamına gelir. Esasında net bir ifadeyle İmmobilizer pili biterse aracınızı çalıştıramazsınız. Çünkü İmmobilizer içerisinde yer alan çip pil bittiği zaman sinyal vermez. Bu da aracınızın çalışmamasına neden olacaktır. Bir immobilizer, doğru anahtar mevcut olmadığı sürece motorun çalışmasını önleyen bir güvenlik cihazıdır. Arabanızı çalıştırmak için iki anahtar yerleştirmeniz gerekir. İlki vale anahtarı olarak adlandırılır ve yalnızca kontak açıkken çalışır. İkincisi, sürücü anahtarı olarak adlandırılır ve bu, kontak açık veya kontaksız çalışır. Aracınızda immobilizer varsa, hırsızlık girişimlerine karşı daha iyi korunduğu anlamına gelir. Dolayısıyla bir araçta bu tarz bir sistemin varlığı araç güvenliğini her zaman olumlu olarak etkileyecektir.

İmmobilizer bozulursa ne olur?

Araçlarda immobilizer bozulursa; bu tarz araçların düz kontak yaparak çalıştırılması imkansızdır. Budan dolayı immobilizer içerisinde yer alan chip kısmına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Araçlarda immobilizer özelliği nedir?

Motor kilidi ya da motor blokajı olarak karşımıza çıkan immobilizer; özellikle araç hırsızlık durumuna karşı etkili bir güvenlik sistemidir.

Araç immobilizer arızası neden verir?

Özellikle aracınızın kontak anahtarı bir şekilde suyla vs temas ederse ya da sert bir zemine düşerse immobilizer arızası sorunu yaşarsınız.

Yorum yapın