Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?

Hurda belgesine sahip olan ya da hurda belgesi alacak durumda olan bir aracın trafiğe çıkması yasal olarak uygun bir işlem değildir. Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar sorusu tüm bu tarz araç sahipleri ya da satın alacak olan yeni müşterilerin en çok merak ettiği sorudur. Bununla beraber bu tarz yani hurda belgesi almış aracı trafiğe çıkarmak için umudu olan kullanıcılar için de en merak edilen sorudur. Fakat hurda belgesi almış bir aracın yasal olarak kesinlikle trafiğe çıkması uygun değildir. Yasa dışı bir durumdur ve aynı zamanda suç olarak nitelendirilir.

Hurda Belgeli Araç Alınır mı?

Hurda belgesine sahip araçlar trafiğe çıkmamaktadır. Fakat alım satım yapan insanlar da en çok hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar araştırması yapmaktadır. Bu insanlar için trafiğe çıkıp çıkmaması ya da aracın eski veya yeni olması önemli değildir. Önemli olan alım satım işleminin yasalara uygun şekilde yapılmasıdır. Satın alan ya da satan kişiler hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar sorusunun ardından hurda belgeli araç alınır mı sorusunu sorarlar. Bu durum karşısında mevzuatlara göre herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Trafiğe çıkılmadığı sürece hurda belgesi olan bir araç alınıp satılmaktadır.

Hurda Belgeli Araç Ne Demek?

Hurda belgesine sahip olan bir araç artık trafiğe çıkamayacak ve kullanılamayacak kadar eski model araçlardır. Hurda belgesine sahip araçları bilmeyen bazı insanlar hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar şeklinde araştırmalar yapmaktadır fakat bu durum oldukça tehlikeli olduğu için yasalar gereğince bu araçlar trafikten men edilmiştir. Bu uygulama oldukça önemlidir. Çünkü trafikte pek çok insan bulunmakta ve hepsinin canı tehlikeye girmektedir.

Hurda belgesine sahip araç sahipleri için bu durum oldukça can sıkıcı olmaktadır fakat diğer insanlar için ince düşünülmüş ve gerekli olan bir uygulamadır. Hurda belgeli aracın trafiğe çıkmasının kesinlikle mümkün olmadığını gören kullanıcılar mevzuatı dikkatli takip etmelidir. Hurda belgeli araç kullanan insanlar trafik polisleri tarafından tespit edildiği takdirde ceza kesilmesi en önemli uygulamadır.

Hurdaya Ayrılan Aracın Plakası Ne Olur?

Hurdaya Ayrılan Aracın Trafik Cezası Silinir Mi?

Trafik cezaları araçların değil kişilerin üzerine yazılır. Sürücülerin işledikleri kabahatlerin sonucu olarak ceza verilmektedir. Bu nedenle aracın başına ne gelirse gelsin cezalar bakidir. Sürücülerin cezaları ödemeleri zorunludur. Aksi taktirde cezalarının üzerine faiz konur. Belli bir dönem ödemedikleri taktirde de ceza icra yöntemiyle tahsil edilir. Bir dönem hurda araçlar sahiplerine af gelmişti fakat bu af geçici süreli olduğundan yeni cezaları kapsamıyor. Özetle aracınızı hurdaya ayıracaksanız öncesinde mutlaka vergi borçlarını ve trafik cezası borçlarını ödemek zorundasınız. Ancak bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan aracınızı hurdaya ayırabilirsiniz.

Hurdaya Ayrılan Araç Faturası Kime Kesilir?

Hurdaya Ayrılan Araç E Devlette Görünür Mü?

Bir araç hurdaya ayrıldığı taktirde bu durum e-devlet üzerinde görüntülenemez. Fakat gelir idaresi başkanlığından borcu olup olmadığına dair bilgi alınabilir. Bunun haricinde araç hakkında bilgi almak isteyen kimselerin Emniyet Genel Müdürlüğünden sorgulama yapması gerekebilir. Çünkü araç tamamen trafikten men edilmiştir. Artık tramer kaygı ya da kasko bilgisi gibi bilgileri bulunamaz. Dolayısıyla hurdaya ayırdığınız araç artık e-devlet sisteminde de görülmeyecektir. Bu arada hurdaya ayırmayı planladığınız aracınızın tüm vergi ve trafik borçlarını kapattığınız için sonraki süreçte de herhangi bir ödeme vs durumuyla da karşılaşmazsınız.

Hurdaya Ayrılan Aracın Plakası Ne Olur?

Hurdaya Ayrılan Araç Faturası Kime Kesilir?

Bir araç hurdaya ayrıldığı taktirde yapılan işleme göre faturanın kesileceği kişi değişiklik gösterir. Normalde araç hurdaya ayrılmadan borçlarının kapatılması lazımdır. Haliyle araç üstüne olan bütün borçlar araç sahibi tarafından ödenir. Fakat araç kaza sonrası hurdaya ayrılıyorsa ve kasko şirketi ile mutabık olunmuşsa bu bedelleri kasko şirketi ödeyecektir. Eğer araç üçüncü bir kişiye satılmışsa bedeller sürücü ve alan kişi arasında sağlanan anlaşmaya göre ödenir. Böylece artık aracın satışı da gerçekleşebilir. Burada hurdaya ayrılan aracın herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor. Bu hem vergi borcu hem de trafik cezaları için geçerliliğini korumaktadır. Ancak bu sayede aracınızı hurdaya ayırabilirsiniz.

Hurdaya Ayrılan Aracın Trafik Cezası Silinir Mi?

Hurdaya Ayrılan Aracın Plakası Ne Olur?

Hurdaya ayrılan aracın tescil belgesine hurdaya çıkmıştır şeklinde bir şerh düşülür. Bu belge araç sahiplerine geri iade edilir. Araç sahibinden ise aracın plakası ve motorlu araç trafik belgesi alınır. Artık aracın plakası iptal olmuştur. Araç bu işlemden sonra yenilense dahi yeniden tescillenemez. Bu noktadan sonra aracın parçaları satılabilir. Aracın plakası ise 2 yıl sonra aracın tescili düşünce başkaları tarafından alınarak kullanılabilir. Özetle hurdaya ayırdığınız aracın plakası da iptal edilir. Çünkü aracınızı hurdaya ayırdığınızda plakasını da teslim edersiniz. Böylece hurdaya ayırdığınız araçla plaka numarasının ilgisi kalmaz. Bu aynı zamanda sonraki süreçte hurdaya ayırdığınız aracın verginden de düştüğü anlamına gelir.

Hurda belgeli araç alırken dikkat edilecekler nelerdir?

Şayet hurda belgeli bir araç satın alacaksanız; araçtaki hasar durumunu dikkate almak durumundasınız. Bir de hurda belgeli araçta yer alan kullanılabilir parçalara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hurda belgeli araç neden alır?

Hurda belgeli araçlar maliyet konusunda çok daha bütçe dostu olduğundan tercih edilmektedir. Bir de hurda belgeli araçların projeler için de ideal oldukları bilinmektedir.

Hurda belgeli araçların fiyatları ne kadardır?

Hurda belgeli araçların fiyatları, oldukça makul seviyedir. Özellikle tamir edilebilecek ya da yedek parça olarak kullanılacak araçları alıyor olmak, kazançlı fırsatları da beraberinde getirmektedir.

Yorum yapın