Hızlanırken Tekleme Oluyor Sorunu ve Çözümleri

Araçlarda aniden hızlanma yaparken tekleme görülebilir. Buda kullanıcının canını fazlasıyla sıkar. Araçta tekleme sorunlarının birçok sebebi olabilir.

1500 devirde aniden gaz pedalına yüklendiğinizde 3000 devire kadar tekleme yapıyorsa bu genellikle turbolu araçlarda görülmektedir. İlk önce kontrol edilecek yerlerden biriside turbo ve turbo hortumlarıdır. Turbo sistemli birçok araçta bu gibi olaylar normal olarak karşılanabilmektedir. Fakat profesyonel bir servise danışırsanız çözüm sunulacaktır. Araç yakıtını bilindik yerlerden almaya özen gösterin. Kalitesiz yakıtta turbo sistemlerde tekleme yapabilmektedir.

Karbüratörlü araçlarda hızlanırken tekleme oluyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Eski araçların özellikle bozuk gaz ayarı, tekleme gibi , hızlanmama gibi birçok sorunları olabilir. İlk öncelikle lpg ayarı yapılmalı ve sonrasında tekrar denenmelidir. Gaz pedalına sonuna kadar basınca tekleme hala devam ediyorsa alttaki kontrollere başlayın. Unutmayın ki bu gibi sorunlarda öncelik küçükten büyüğe doğru olur. Boş yere masraf yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Bazı küçük sorunlar bile birçok parça değişimi ile sonuçlanabilmektedir. Bunun önüne geçmek için en ufak ayarlardan başlaması oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

Karbüratörlü araç tekleme sorunları için buji ve buji kabloları, distburator gibi önemli ateşleme sistemlerinin tek tek kontrolü sağlanmalı ve arızalı parça değişimi yapılmalıdır. Ateşlemesi sağlam olan bir araç ani hızlanmalarda tekleme yapmamalıdır. Aracınızda tüm gerekli parçaları değiştirdikten sonra hala tekleme oluyorsa , aldığınız yakıtı başka bir istasyondan almayı deneyebilirsiniz.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.