Hava filtresi tıkanırsa ne olur?

Araçlarda bulunan hava filtrelerinin tıkandığını gösteren , hava filtresinde sorunların olduğunu belirten ikaz ışıkları yoktur. Dolayısıyla bu gibi işlere elle müdahale ederek, sökerek yaparız. Hava filtresinin tıkalı olduğunu sürücü bazı belirtiler yaşadığında hisseder. Öncelikle hava filtresi araca temiz havanın girebilmesini sağlamaktadır. Süzgeçleri sayesinde temiz havayı motora iletmektedir. Zamanla hava filtreleri kirlenir ve bu belirtileri şu şekilde hissedersiniz.

Hava filtresi kirlenirse ne olur?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Çekişte büyük oranda azalma görülür. Siz gaz pedalına istediğiniz kadar basın. Arabanın kirli filtresinden hava geçmeyeceği için sağlıklı bir yanma olmayacak ve buda aracınızın çekmemesine neden olacaktır. Kirli hava filtresi olan araç kesinlikle hızlanmaz ve buda yakıtı etkiler. Çekmeyen araç çok yakar mantığı burada başlar. Araca hava girmediği için yakıt tüketimi artacaktır. Hava filtresi tamamen tıkanmış araç çalışmaz. Uzun süre değiştirilmez ise araca ciddi zararlar verebilir.

Hava filtresi değişimini her 10.000 km aralığında değiştirmeniz oldukça iyi olacaktır. Aracın her daim temiz hava alması, motor sağlığı açısından çok önemlidir.

Kirli hava filtresi belirtileri

  • Yakıt tüketimi artar.
  • Gaza bastığınızda araç hızlanmaz.
  • Yanma tam anlamıyla sağlanamadığı için gaz veya benzin kokusu gelebilir.
  • Egzozdan siyah duman gelebilir.

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır ?

Bu oldukça merak edilen bir sorudur. Hava filtresi kirli olan araçlarda karışım nasıl olur ?  Hava filtresi kirli olan araç zengin karışımla çalışır. Yeterince hava girişi olmadığı için araç yakıtı azaltmaz ve zengin karışım yapmaya başlar.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.