Bakım Onarım 9.059 0

Hava filtresi tıkanırsa ne olur?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Araçlarda bulunan hava filtrelerinin tıkandığını gösteren , hava filtresinde sorunların olduğunu belirten ikaz ışıkları yoktur. Dolayısıyla bu gibi işlere elle müdahale ederek, sökerek yaparız.Hava filtresinin tıkalı olduğunu sürücü bazı belirtiler yaşadığında hisseder. Öncelikle hava filtresi araca temiz havanın girebilmesini sağlamaktadır. Süzgeçleri sayesinde temiz havayı motora iletmektedir. Zamanla hava filtreleri kirlenir ve bu belirtileri şu şekilde hissedersiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Hava filtresi kirlenirse ne olur?

Çekişte büyük oranda azalma görülür. Siz gaz pedalına istediğiniz kadar basın.Arabanın kirli filtresinden hava geçmeyeceği için sağlıklı bir yanma olmayacak ve buda aracınızın çekmemesine neden olacaktır.Kirli hava filtresi olan araç kesinlikle hızlanmaz ve buda yakıtı etkiler. Çekmeyen araç çok yakar mantığı burada başlar. Araca hava girmediği için yakıt tüketimi artacaktır.Hava filtresi tamamen tıkanmış araç çalışmaz.Uzun süre değiştirilmez ise araca ciddi zararlar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Egzozdan Mavi Duman Neden Çıkar?

Hava filtresi değişimini her 10.000 km aralığında değiştirmeniz oldukça iyi olacaktır. Aracın her daim temiz hava alması, motor sağlığı açısından çok önemlidir.

Kirli hava filtresi belirtileri

  • Yakıt tüketimi artar.
  • Gaza bastığınızda araç hızlanmaz.
  • Yanma tam anlamıyla sağlanamadığı için gaz veya benzin kokusu gelebilir.
  • Egzozdan siyah duman gelebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir