Hava filtresi tıkanırsa ne olur?

Araçlarda bulunan hava filtrelerinin tıkandığını gösteren , hava filtresinde sorunların olduğunu belirten ikaz ışıkları yoktur. Dolayısıyla bu gibi işlere elle müdahale ederek, sökerek yaparız. Hava filtresinin tıkalı olduğunu sürücü bazı belirtiler yaşadığında hisseder. Öncelikle hava filtresi araca temiz havanın girebilmesini sağlamaktadır. Süzgeçleri sayesinde temiz havayı motora iletmektedir. Zamanla hava filtreleri kirlenir ve bu belirtileri şu şekilde hissedersiniz.

Hava filtresi kirlenirse ne olur?

Çekişte büyük oranda azalma görülür. Siz gaz pedalına istediğiniz kadar basın. Arabanın kirli filtresinden hava geçmeyeceği için sağlıklı bir yanma olmayacak ve buda aracınızın çekmemesine neden olacaktır. Kirli hava filtresi olan araç kesinlikle hızlanmaz ve buda yakıtı etkiler. Çekmeyen araç çok yakar mantığı burada başlar. Araca hava girmediği için yakıt tüketimi artacaktır. Hava filtresi tamamen tıkanmış araç çalışmaz. Uzun süre değiştirilmez ise araca ciddi zararlar verebilir.

Hava filtresi değişimini her 10.000 km aralığında değiştirmeniz oldukça iyi olacaktır. Aracın her daim temiz hava alması, motor sağlığı açısından çok önemlidir.

Kirli hava filtresi belirtileri

  • Yakıt tüketimi artar.
  • Gaza bastığınızda araç hızlanmaz.
  • Yanma tam anlamıyla sağlanamadığı için gaz veya benzin kokusu gelebilir.
  • Egzozdan siyah duman gelebilir.

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır ?

Bu oldukça merak edilen bir sorudur. Hava filtresi kirli olan araçlarda karışım nasıl olur ?  Hava filtresi kirli olan araç zengin karışımla çalışır. Yeterince hava girişi olmadığı için araç yakıtı azaltmaz ve zengin karışım yapmaya başlar.

Hava Filtresi Tıkanırsa Araç Daha Fazla Yakar Mı?

Hava Filtresinin Ömrü Ne Kadar?

Araca temiz havanın girmesi noktasında kritik bir etkiye sahip olan hava filtresi; düzenli aralıklar halinde değiştirilmesi şart olan bir parçadır. Bundan dolayıdır ki hava filtreleri genellikle aracınıza yıllık bakım yaptıracağınız zaman değiştirilmesi şart olan bir parça olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu sayede aracınızın tam olarak yüksek bir performansta çalışıyor olmasını mümkün kılarsınız. Genel olarak hava filtresinin yılda bir kez değiştiriliyor olması; aracınızdan performans alabilmeniz için yeterli olacaktır. Ancak bulunduğunuz bölgede yoğ bir tozlu ortam varsa ve polenler de fazlaysa böyle zamanlarda hava filtrenizi yılda 2 kez değiştirmeniz önerilmektedir.

Hava Filtresinin Ömrü Ne Kadar?

Hava Filtresi Tıkanırsa Araç Daha Fazla Yakar Mı?

Aracınızın hava filtresi tıkalıysa bu sorun doğrudan aracınızın daha fazla miktarda yakıt yakmasına neden olur. Çünkü motorunuz hava alabilmek için çok daha fazla yakıt tüketecektir. Bu da doğrudan aracınızın yakıt tüketimine etki edecektir. Araçların çalışma prensipleri gündeme geldiği zaman yakıtla birlikte düşük hava karımı kullanılmaktadır. Buna zengin karışım denilmektedir. Oysa aracınızın hava filtresi tıkalı olursa aracınızda hava girişi zor olacaktır. Bu da zengin karışımı elde etmeyi güçleştirecektir. Böylece zengin karışımının elde edilmemesi üzerine aracınızda çok daha yüksek miktarda yakıt tüketimi ortaya çıkacaktır. Üstelik aracınızdaki hava filtresi tıkanırsa bu aracınızın performansını da doğrudan etkileyecektir.

Yorum yapın