Gümrükten Satılık Karavanlar Almak

Gümrükten satılık karavanlar günümüzde çok tercih ediliyor. Özellikle salgın hastalık nedeniyle farklı yerleri gezmek, kalabalıktan uzaklaşmak için karavan satın alanlar arttı. Ancak ÖTV ve KDV’nin artmasıyla da karavan satın almak zorlaştı. Çoğu kişi karavanı yurtdışından daha ucuza satın almaya yöneldi. Yurtdışından karavan alınıp alınmayacağı hakkında forumlarda yer alan yorumlarda da zorluklarının olduğu belirtiliyor.

Satın alan kişilerin sonradan yaşadığı zorluklar arasında yurt dışında ikamet etme zorunluluğu da bulunuyor. Çünkü yurtdışından karacan almak için o ülkede yaşamak gerekiyor. Bu yüzden kâğıt üzerinde şirket açarak karavanı şirket üzerine almak çözüm oluyor. Ancak bu şekilde de karavanın ülkede kalma süresi sınırlı oluyor.

Bu zorluklar nedeniyle karavancılar satın almak yerine kiralamayı daha çok tercih ediyor. Böylece farklı karavanları deneyebilir hem de daha ucuza karavan deneyimi yaşayabilirsiniz. Ruhsata tabi olmayan 400 kiloya kadar çıkan pino karavanlar da tercih edilebilir. Bunlar 2 kişiliktir ve ruhsatsız olması sayesinde sınava girmeden alınabilir.

Gümrükten Karavan Nasıl Alınır?

Gümrükten karavan almak için bazı prosedürleri takip etmek gerekiyor. Özellikle Gürcistan ve Bulgaristan gibi sınır komşularıyla yapılan ticaretin geliştirilmesi için alım satım işlemleri basitleştirilmiştir. Bu yüzden karavan alırken de bu ülkeler tercih edilir.

Gümrükten karavan alım işlemi yapmak için ilk olarak kâğıt üzerinde bir şirket açmalısınız. Bu işlemler için yardımcı olacak bazı şirketler bulunuyor. Şirket sizin yerinize evraklarınızı hazırlıyor. Daha sonra açılan şirket üzerine istenilen karavan seçilerek satın alınabiliyor. Karavancıların en çok tercih ettiği çekme karavanlar, özellikle Bulgaristan’dan çok uygun fiyatlara temin edilebilir.

Aracın Türkiye’de kullanılabilmesi için vekaleten ruhsat çıkarılır, böylece trafikte yaşanabilecek sorunlar ortadan kaldırılır. Ancak satın alınan aracın yılda 3 ay alınan ülkeye sokulması zorunludur. Kalım süresi geçildiğinde araç bağlanır ve gümrüğe gönderilir. Gümrükten almak içinse adınıza yazılan bazı cezaları ödemeniz gerekir. Aynı zamanda aracı hangi ülkeden aldıysanız o ülkenin vizesine de sahip olmalısınız. Bu yüzden vize başvurusu yapmalısınız, vizeniz zaten varsa bağlanan aracını tekrar almak için vizenizi yenilemelisiniz.

Karavan Ruhsata İşlenir Mi?

Karavan Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Karavanlarda çekme karavanlar ile moto karavanlara ayrı vergi uygulaması yapılmaktadır. Eğer karavan 750 kilonun altındaysa vergi ödenmesine gerek olmaz. Moto karavanlardaysa yaşına ve motor hacmine göre vergi kesilir. Karavan sahipleri en düşük 500 TL civarında vergi verirler. En yüksekse 2.000 TL’ye kadar gümrük vergisi çıkabilir. Uygun fiyatlara karavan isteyenler ise ülkemizde satılan karavan modellerini tercih edebilirler. Genel olarak gümrükten karavan almanın mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak eğer gümrükten bu tarz bir araç satın alacaksanız öncelikli olarak karavan piyasasına dair kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Ancak bu sayede herhangi bir şekilde yanılmadan değerinin altında karavan satın alabilirsiniz.

Karavan Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Bir Karavanın Maliyeti Ne Kadar?

Karavan maliyetleri konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Tamamen kullanılan malzeme ve işçiliğe göre maliyetler düşecek ya da yükselecektir. Bunun yanında ruhsat çıkarma maliyetleri ve araç maliyeti gibi ekstra maliyetlerde vardır. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde maliyetlerin 300.000 TL’den başlayacağını söyleyebiliriz. Bu maliyetler harcamalara göre 1 milyon liraya kadar çıkabilir. Karavan almak genellikle maliyetli görünse de internet üzerinden düzenlenen ihalelere katılarak çok daha uygun bir maliyete karavan alabilirsiniz. Buna verebileceğimiz en iyi örnek gümrükten karavan almak olacaktır. Özellikle son zamanlarda daha az maliyetli olduğundan gümrükten karavan alanların sayısında ciddi oranda bir artışın yaşanıldığını biliyoruz.

Bir Karavanın Maliyeti Ne Kadar?

Karavan Ruhsatı Şart Mı?

Karavanlar çekme ya da motokaravan fark etmeksizin belirli bir kilonun üstüne çıkarsa ruhsata tabidir. Bu sınır 750 kilogramdır. Ruhsat çıkarmak için öncelikle aracın projesi çizilir. Çekme karavanlarda çeki demiri de ruhsata işlenir. Daha sonra çizim ve tadilat faturası ile TSE’ye başvurulur. Daha sonra araç TÜVTÜRK şubelerine götürülüp muayene ettirilir. Ardından notere gidilir ve ruhsat alma işlemleri başlatılır. Bu aşamada karavan almadan önce sürece dair kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Ancak bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan istediğiniz özelliklere sahip bir şekilde karavan alabilirsiniz. Bu aşamada karavan fiyatlarına dair kapsamlı bir araştırma yapmanız da önerilmektedir.

Karavan Ruhsatı Şart Mı?

Karavan Ruhsata İşlenir Mi?

750 kilogramın üzerinde bulunan araçların ruhsata işlenmesi zorunludur. Araca ruhsat alınması sayesinde sürücüler sorunsuz şekilde gezebilirler. Herhangi bir denetleme olması durumunda karavanları ile sorun yaşamazlar. Karavanı ruhsata işletmenin tek olumsuz yanı M1 sınıfı araç olarak değerlendirilmeye başlar. Haliyle vergi ve sigortaları yükselir. Uyması gereken hız limitleri de değişir. Karavanlar artık daha yavaş gitmek zorunda kalır. Özetle karavan almak istiyorsanız gümrükten karavan almak mantıklı seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Ancak bu aşamada karavan fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapmanız her zaman önerilmektedir. Ancak bu sayede sorunsuz bir şekilde ve avantajlı olacak şekilde karavan satın almanız mümkün olur.

Gümrükten Satılık Karavan Almak Mantıklı Mı?

Şayet dikkatli bir araştırma süreci neticesinde gümrükten karavan alırsanız; avantajlı fırsatları da elde edersiniz. Bu aşamada karavan fiyatlarına dair araştırma yapmak her zaman önerilmektedir.

Gümrükten Satılık Karavan Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Gümrükten karavan alırken; hasar durumu olup olmadığına ve fiyat ile kalite dengesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Yine gümrükten karavan alırken toplam maliyete de bakmalısınız.

Gümrükten Satılık Karavan Almak Neden Avantajlı Mı?

Farklı nedenlere bağlı olarak gümrükten karavan almanın mantıklı olduğunu ifade edebiliriz. Bu aşamada karavanların kullanım özelliklerine dair dikkatli bir araştırma yapmanız da gerekmektedir.

“Gümrükten Satılık Karavanlar Almak” üzerine 2 yorum

  1. merhaba gümrükten çekme karavan almak istiyorum. 3,90 veya 5 metre 1200 kg a kadar fiyatlar ne kadar nasıl alırım bilgi almak istiyorum.

    Yanıtla
  2. Gumrukten alınan karavan ruhsatı TR olması önemli , yurt dışı giriş çıkış olmadan vizesiz nasıl alınabilir

    Yanıtla
Yorum yapın