Gümrükten Satılık Karavanlar Almak

Gümrükten satılık karavanlar günümüzde çok tercih ediliyor. Özellikle salgın hastalık nedeniyle farklı yerleri gezmek, kalabalıktan uzaklaşmak için karavan satın alanlar arttı. Ancak ÖTV ve KDV’nin artmasıyla da karavan satın almak zorlaştı. Çoğu kişi karavanı yurtdışından daha ucuza satın almaya yöneldi. Yurtdışından karavan alınıp alınmayacağı hakkında forumlarda yer alan yorumlarda da zorluklarının olduğu belirtiliyor.

Satın alan kişilerin sonradan yaşadığı zorluklar arasında yurt dışında ikamet etme zorunluluğu da bulunuyor. Çünkü yurtdışından karacan almak için o ülkede yaşamak gerekiyor. Bu yüzden kâğıt üzerinde şirket açarak karavanı şirket üzerine almak çözüm oluyor. Ancak bu şekilde de karavanın ülkede kalma süresi sınırlı oluyor.

Bu zorluklar nedeniyle karavancılar satın almak yerine kiralamayı daha çok tercih ediyor. Böylece farklı karavanları deneyebilir hem de daha ucuza karavan deneyimi yaşayabilirsiniz. Ruhsata tabi olmayan 400 kiloya kadar çıkan pino karavanlar da tercih edilebilir. Bunlar 2 kişiliktir ve ruhsatsız olması sayesinde sınava girmeden alınabilir.

Gümrükten Karavan Nasıl Alınır?

Gümrükten karavan almak için bazı prosedürleri takip etmek gerekiyor. Özellikle Gürcistan ve Bulgaristan gibi sınır komşularıyla yapılan ticaretin geliştirilmesi için alım satım işlemleri basitleştirilmiştir. Bu yüzden karavan alırken de bu ülkeler tercih edilir.

Gümrükten karavan alım işlemi yapmak için ilk olarak kâğıt üzerinde bir şirket açmalısınız. Bu işlemler için yardımcı olacak bazı şirketler bulunuyor. Şirket sizin yerinize evraklarınızı hazırlıyor. Daha sonra açılan şirket üzerine istenilen karavan seçilerek satın alınabiliyor. Karavancıların en çok tercih ettiği çekme karavanlar, özellikle Bulgaristan’dan çok uygun fiyatlara temin edilebilir.

Aracın Türkiye’de kullanılabilmesi için vekaleten ruhsat çıkarılır, böylece trafikte yaşanabilecek sorunlar ortadan kaldırılır. Ancak satın alınan aracın yılda 3 ay alınan ülkeye sokulması zorunludur. Kalım süresi geçildiğinde araç bağlanır ve gümrüğe gönderilir. Gümrükten almak içinse adınıza yazılan bazı cezaları ödemeniz gerekir. Aynı zamanda aracı hangi ülkeden aldıysanız o ülkenin vizesine de sahip olmalısınız. Bu yüzden vize başvurusu yapmalısınız, vizeniz zaten varsa bağlanan aracını tekrar almak için vizenizi yenilemelisiniz.

Gümrükten Satılık Karavan Almak Mantıklı Mı?

Şayet dikkatli bir araştırma süreci neticesinde gümrükten karavan alırsanız; avantajlı fırsatları da elde edersiniz. Bu aşamada karavan fiyatlarına dair araştırma yapmak her zaman önerilmektedir.

Gümrükten Satılık Karavan Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Gümrükten karavan alırken; hasar durumu olup olmadığına ve fiyat ile kalite dengesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Yine gümrükten karavan alırken toplam maliyete de bakmalısınız.

Gümrükten Satılık Karavan Almak Neden Avantajlı Mı?

Farklı nedenlere bağlı olarak gümrükten karavan almanın mantıklı olduğunu ifade edebiliriz. Bu aşamada karavanların kullanım özelliklerine dair dikkatli bir araştırma yapmanız da gerekmektedir.

Yorum yapın