Göstergede Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir

Günümüzde ki birçok araçta görülen sorunlardan birisidir. Kullanılan arabaların yıllık ya da periyodik bir şekilde bakımının yapılması mutlak suretle gerekir. Bakımlarının yapılması ile toplu taşıma araçlarının ve özel araçların uzun olarak kullanımı sağlanabilir. Araçlarda belirli göstergeler bazı arıza sorunlarının olduğunu dile getirir. Göstergede ünlem işareti olduğu zamanlar aracın lastik hava basıncında veya fren hidrolik seviyesinde bir sorun olduğunu ekranda gösterir.

Araçlarda otomatik vites ve manuel vites olmak üzere kendi içerisinde sınıflandırılır. Otomatik vites arabalarda vites kolunun çalışabilmesi için fren pedalına basılması gerekir. Direksiyonun yan kısmında ünlem işaretinin oluşmasına bağlı olarak araçta hava süspansiyon sorununun olduğunu gösterir. Ön panelde ve direksiyonun yan kısmında ünlem işareti daimi olarak yanması lastiklerde hava basıncının düşük olduğunu gösterir.

  • Lastik basınç düşüklüğü
  • Fren hidrolik seviyesinin düşüklüğünü belirten uyarı ışıkları genellikle ünlem olarak yanar. Fren ikaz lambası olarak geçer.

Lastiklere Hava Basıncı

Yolculuk sırasında araçların tekerlek sistemi ile ilerlediği bilinir. İki tekerli ya da dört tekerli araçlara göre araç kullanım olanağı kişiden kişiye değişir. Kişilerin zevkleri ve tercihlerine bağlı olarak istediği toplu taşıma ya da özel araçları tercih edebilirler. Bu konuda lastiklerin yıllık ve periyodik aralıklarla bakım yaptırılması gerekir.

Bakım yaptırılan lastiklerin yolculuk sırasında herhangi bir sorun oluşturmaması sağlanır. Yolculuk sırasında oluşabilecek kaza ve arızalar can kaybına neden olabilir.  Bu konuda alanında uzman ve tecrübeli firmalardan ve teknik servislerden yardım alınması gerekir. Ön panelde yada direksiyon kısmında bulunan göstergede ünlem işaretinin yanması lastiklerden birinin hava basıncının düşük olduğunu gösterir. Lastikleri hava basıncının yaptırılması ile bu sorun ortadan kalkabilir.

Lastiklere Hava Basıncı Yapıldıktan Ünlem İşareti Hala Yanıyorsa

Lastiklere yapılan hava basıncının ardından ünlem işareti hâlâ yanık kalıyorsa yetkili servise müracaat etmeniz gerekir. Yetkili servis gerekli incelemeleri ve tedbirleri aldıktan sonra lambayı resetleyerek sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Alanında uzman kişilerden yardım alınması sağlanmalıdır.  Yapılan müdahalelerle birlikte göstergede ve ön panel de ünlem işaretinin resetlenmesi sağlanır. Bu konuda lastiklerin hava basıncının tekrar olarak kontrol edilmesi gerekir.

Lastik Basınç Uyarı Işığının Yanması

Fren İkaz Işığının Yanması

Fren ikaz lambası el freninin çekili olduğu halde arabanın hareket etmeye çalıştığı ya da fren sisteminin arızalanmak üzere olduğunu gösterir. Fren ikaz lambası el freninin çekili olması durumu dışında yanması durumunda fren hidrolik seviyesine bakmanız gerekir. Fren hidrolik seviyesi eksikse tamamlamalısınız. Hala durum değişmediyse bu durumda fren balatalarını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Fren ikaz lambasının yanıyor olması her şeyden önce ciddi bir arıza belirtisidir. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır. Çünkü bu tür bir uyarı aracınızın sürüş güvenliğinin ciddi anlamda riske atıldığı anlamına gelmektedir.

Fren İkaz Işığının Yanması

Akü Şarj İkaz Işığının Yanması

Akü şarj ikaz ışığının yanması aracınızın akü şarjının çok düşük olduğunu gösterir. Ayrıca aracın bu düşüklüğü motordaki jeneratörler ile şarj ederek karşılayamayacağı anlamına gelir. Bu durum da aracınızın çok yakında akü kaynaklı tüm elektrik beslemesini, yani elektrik gücünü kaybedeceği anlamına gelebilir. Bu durumda akünün ömrünü ve aracın şarj sistemini kontrol etmeniz gerekir. Özellikle akü aracınızı ilk çalıştıracağınız zaman aracınıza güç sağlayan parçadır. Dolayısıyla bu parçada bir sıkıntının yaşanılması aracınızı çalıştırmanızda sorunlar yaşamanız anlamına gelecektir. Dolayısıyla aracınızda akü şarj lambası yandıysa yine bu tür sorunlarda doğruda tamircinize gitmeniz gerekecektir.

Akü Şarj İkaz Işığının Yanması

Motor Arızası Işığının Yanması

Motor arıza ışığının yanması eğer arıza ışığı sarı renkli ise motorun çalışmasında ciddi sıkıntılar olduğu anlamına gelir. Bu durumdan dolayı motor arıza moduna geçmiş ve motorun zarar görmemesi için motorun özelliklerini değiştirerek devreye girmiştir. Ancak arıza modu aracın motorunu çok uzun süre koruyamaz ve en kısa sürede yetkili bir servise başvurulmalıdır. Motor arıza ışığının yanıyor olması her zaman ciddi bir sorun olmuştur. Bu esasında aracınızın motorunda bir sorun olduğu anlamına gelir. Ancak kimi zaman sensörlerde meydana gelen bir sorun da bu arıza ışığının yanmasına neden olabilir. Bundan dolayı şayet aracınızda motor arıza lambası yanıyorsa aracınızı kenara çekerek; sensörleri dikkatle incelemenizde fayda vardır.

Motor Arızası Işığının Yanması

Hararet Uyarı Işığının Yanması

Hararet göstergesi uyarı ışığının yanması aracın motorunun aşırı kullanım ya da kötü hava koşulları sonucu hararet yaptığını göstermektedir. Eğer normal kullanımda da hararet göstergesi uyarı ışığının yanması devam ediyor ise motorun soğutma sıvısında bulunan kaçaklar ya da motor suyunun olması gerekenden çok fazla ısınmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda motorunuzun soğutma sistemini kontrol etmelisiniz. Sonuç olarak aracınızda bir şekilde hararet ışığı yandıysa bu aracınızın yolda kalma ihtimalini arttırır. Bu durumun doğal sonucu olarak böyle bir durumda aracınızı önce kenara çekmelisiniz. Bir süre bekledikten sonra aracınızın soğutma sistemine su ilave etmelisiniz. Bunu yaparken aracınızın soğutma sisteminin sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Hararet Uyarı Işığının Yanması

Lastik Basınç Uyarı Işığının Yanması

Lastik basınç uyarı ışığının yanması eğer aracı ilk çalıştırdığınızda gerçekleşiyorsa her şey normaldir ve panik yapacak bir durum yoktur. Aracı çalıştırdıktan birkaç saniye sonra eğer ışık yanmaya devam ediyor ise lastiklerinizin birinin basıncı düşüktür. Aracınızı bir akaryakıt istasyonuna veya lastikçiye götürerek aracınızın lastiklerinin basıncını kontrol etmeli, basıncı düşük olan lastiği gerektiği gibi şişirmelisiniz. Basın uyarı sistemi aracınızın lastiğinde bir sorun olduğunda yanar. Bu kimi zaman bir patlak sonrasında yanarken kimi zaman sadece bir sensör uyarısı da olabilir. Bundan dolayı şayet aracınızda basın uyarı ışığı yanıyorsa aracınızı sağa park edip, kontrol etmenizde fayda vardır.

Yorum yapın