Göstergede Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir

Günümüzde ki birçok araçta görülen sorunlardan birisidir. Kullanılan arabaların yıllık ya da periyodik bir şekilde bakımının yapılması mutlak suretle gerekir. Bakımlarının yapılması ile toplu taşıma araçlarının ve özel araçların uzun olarak kullanımı sağlanabilir. Araçlarda belirli göstergeler bazı arıza sorunlarının olduğunu dile getirir. Göstergede ünlem işareti olduğu zamanlar aracın lastik hava basıncında veya fren hidrolik seviyesinde bir sorun olduğunu ekranda gösterir.

Araçlarda otomatik vites ve manuel vites olmak üzere kendi içerisinde sınıflandırılır. Otomatik vites arabalarda vites kolunun çalışabilmesi için fren pedalına basılması gerekir. Direksiyonun yan kısmında ünlem işaretinin oluşmasına bağlı olarak araçta hava süspansiyon sorununun olduğunu gösterir. Ön panelde ve direksiyonun yan kısmında ünlem işareti daimi olarak yanması lastiklerde hava basıncının düşük olduğunu gösterir.

  • Lastik basınç düşüklüğü
  • Fren hidrolik seviyesinin düşüklüğünü belirten uyarı ışıkları genellikle ünlem olarak yanar. Fren ikaz lambası olarak geçer.

Lastiklere Hava Basıncı

Yolculuk sırasında araçların tekerlek sistemi ile ilerlediği bilinir. İki tekerli ya da dört tekerli araçlara göre araç kullanım olanağı kişiden kişiye değişir. Kişilerin zevkleri ve tercihlerine bağlı olarak istediği toplu taşıma ya da özel araçları tercih edebilirler. Bu konuda lastiklerin yıllık ve periyodik aralıklarla bakım yaptırılması gerekir.

Bakım yaptırılan lastiklerin yolculuk sırasında herhangi bir sorun oluşturmaması sağlanır. Yolculuk sırasında oluşabilecek kaza ve arızalar can kaybına neden olabilir.  Bu konuda alanında uzman ve tecrübeli firmalardan ve teknik servislerden yardım alınması gerekir. Ön panelde yada direksiyon kısmında bulunan göstergede ünlem işaretinin yanması lastiklerden birinin hava basıncının düşük olduğunu gösterir. Lastikleri hava basıncının yaptırılması ile bu sorun ortadan kalkabilir.

Lastiklere Hava Basıncı Yapıldıktan Ünlem İşareti Hala Yanıyorsa

Lastiklere yapılan hava basıncının ardından ünlem işareti hâlâ yanık kalıyorsa yetkili servise müracaat etmeniz gerekir. Yetkili servis gerekli incelemeleri ve tedbirleri aldıktan sonra lambayı resetleyerek sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Alanında uzman kişilerden yardım alınması sağlanmalıdır.  Yapılan müdahalelerle birlikte göstergede ve ön panel de ünlem işaretinin resetlenmesi sağlanır. Bu konuda lastiklerin hava basıncının tekrar olarak kontrol edilmesi gerekir.

Yorum yapın