Araç Arıza İşaretleri ve Anlamları

Eski ve yeni birçok otomobilde arıza işaretleri mevcuttur. Araç arıza işaretleri gösterge panelinde belirdiği zaman aracın bir yerinde problem var demektir. Buda işaretin şekli ile kolaylıkla anlaşılmaktadır. Günümüz de yeni araçların tamamı elektronik olduğundan ötürü en ufak bir arıza kullanıcıya ekranda bildirilmektedir. Bu gibi durumlarda hemen servise gidilmeli ve arızanın kaynağı tespit edilip çözüme kavuşturulmalıdır.

Araç Arıza Lambaları

Ekranda yanan arıza lambalarının yüzlerce sebebi olmaktadır. Her arızanın farklı bir lambası mevcuttur. Genel olarak bütün otomobillerde yanan arıza lambaları ve anlamlarını sizler için bir tabloda hazırlıyoruz. Tabloda bulunan tüm arıza işaretleri birçok araçta aynı anlamı taşımaktadır. Bu ışıklardan birisi ekranda yanıyor ise hemen bir servise danışmanızda fayda vardır.

Araç arıza göstergeleriAnlamı
Motor güç aktarımında bir problem var.
Şanzıman sıcaklığındaki artıştan dolayı ekranda bu gösterge lambası yanar.
ABS fren sisteminde bir arıza olduğunu belirtmektedir.
Hidrolik seviyesinde bir azalma olduğunu gösterir. Hidrolik ve müşür kontrol edilmelidir.
Hava filtresinde bir sorun olduğunu belirtmektedir. Tıkalı veya değişim vaktinin geldiğini gösterir.
Motor yağ sensör arızasıdır. Genellikle değişimi yapılır.
Araç arıza göstergeleriAnlamı
Araç aküsünün zayıfladığını belirtir. Diğer yandan ise alternatör yani şarj dinamosu arızası anlamına da gelebilmektedir. Akü ve şarj dinamosu kontrol edilmelidir.
Tüm araçlarda genellikle motor arıza ışığı anlamına gelmektedir.
Lastik basınç uyarısıdır. Bu lamba yanıyorsa lastiklerin havası kontrol edilmeli ve sonrasında sıfırlama yapılmalıdır.
Araç arıza göstergeleriAnlamı
Frenlerde bir arıza olduğunu belirtmektedir.
Motor suyu sıcaklığının arttığını belirtir. Hararet artıyor anlamı taşımaktadır. Hemen motor suyu kontrol edilmelidir.
Motor yağında azalma vardır. Eski araçlarda bu ışık yandığında yağda azalma olduğu anlamına gelir. Yeni araçlarda ise azalma olmasa dahi değişim vaktinin geldiğini belirtir.

Araç arıza göstergeleri sayesinde kullanıcılar araçlarında olan arızaları hemen görebilmektedir. Bu sayede kısa süre içerisinde çözümü sağlanmaktadır. Eski araçlarda ise sadece fren hidrolik sensörü gibi arıza lambaları varken yenilerde en ufak bir parçada arıza olduğunda hemen gösterge sayesinde kullanıcıya bildirilmektedir.

Araç ikaz lambaları kullanıcıya arızayı bildirmek için devreye girer. Arıza işareti yandıysa hiç beklemeden usta veya servise gidilerek çözüm sağlanmalıdır. Aksi taktirde yolda kalma ve kazaya sebebiyet verecek durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Yorum yapın