Araç Arıza İşaretleri ve Anlamları

Eski ve yeni birçok otomobilde arıza işaretleri mevcuttur. Araç arıza işaretleri gösterge panelinde belirdiği zaman aracın bir yerinde problem var demektir. Buda işaretin şekli ile kolaylıkla anlaşılmaktadır. Günümüz de yeni araçların tamamı elektronik olduğundan ötürü en ufak bir arıza kullanıcıya ekranda bildirilmektedir. Bu gibi durumlarda hemen servise gidilmeli ve arızanın kaynağı tespit edilip çözüme kavuşturulmalıdır.

Araç Arıza Lambaları

Ekranda yanan arıza lambalarının yüzlerce sebebi olmaktadır. Her arızanın farklı bir lambası mevcuttur. Genel olarak bütün otomobillerde yanan arıza lambaları ve anlamlarını sizler için bir tabloda hazırlıyoruz. Tabloda bulunan tüm arıza işaretleri birçok araçta aynı anlamı taşımaktadır. Bu ışıklardan birisi ekranda yanıyor ise hemen bir servise danışmanızda fayda vardır.

Araç arıza göstergeleriAnlamı
Motor güç aktarımında bir problem var.
Şanzıman sıcaklığındaki artıştan dolayı ekranda bu gösterge lambası yanar.
ABS fren sisteminde bir arıza olduğunu belirtmektedir.
Hidrolik seviyesinde bir azalma olduğunu gösterir. Hidrolik ve müşür kontrol edilmelidir.
Hava filtresinde bir sorun olduğunu belirtmektedir. Tıkalı veya değişim vaktinin geldiğini gösterir.
Motor yağ sensör arızasıdır. Genellikle değişimi yapılır.
Araç arıza göstergeleriAnlamı
Araç aküsünün zayıfladığını belirtir. Diğer yandan ise alternatör yani şarj dinamosu arızası anlamına da gelebilmektedir. Akü ve şarj dinamosu kontrol edilmelidir.
Tüm araçlarda genellikle motor arıza ışığı anlamına gelmektedir.
Lastik basınç uyarısıdır. Bu lamba yanıyorsa lastiklerin havası kontrol edilmeli ve sonrasında sıfırlama yapılmalıdır.
Araç arıza göstergeleriAnlamı
Frenlerde bir arıza olduğunu belirtmektedir.
Motor suyu sıcaklığının arttığını belirtir. Hararet artıyor anlamı taşımaktadır. Hemen motor suyu kontrol edilmelidir.
Motor yağında azalma vardır. Eski araçlarda bu ışık yandığında yağda azalma olduğu anlamına gelir. Yeni araçlarda ise azalma olmasa dahi değişim vaktinin geldiğini belirtir.

Araç arıza göstergeleri sayesinde kullanıcılar araçlarında olan arızaları hemen görebilmektedir. Bu sayede kısa süre içerisinde çözümü sağlanmaktadır. Eski araçlarda ise sadece fren hidrolik sensörü gibi arıza lambaları varken yenilerde en ufak bir parçada arıza olduğunda hemen gösterge sayesinde kullanıcıya bildirilmektedir.

Araç ikaz lambaları kullanıcıya arızayı bildirmek için devreye girer. Arıza işareti yandıysa hiç beklemeden usta veya servise gidilerek çözüm sağlanmalıdır. Aksi taktirde yolda kalma ve kazaya sebebiyet verecek durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Aldığım Araç Motoru Arızalı Çıktı Ne Yapmalıyım?

Aracın Motoru Yağlama Yapmadığında Gösterge Panelinde Hangi Lamba Yanar?

Aracınızda ki yağ bittiğinde motor artık yağlama yapmayacaktır. Bu durumda ön panelde ki yağ lambası ışığı yanabilir. Yağ lambası sarı ya da kırmızı olarak yanabilmektedir. Sarı ışık yağ ekleme zamanının geldiğini gösterir. Kırmızı yanması ise motor için tehlikeli bir durum olduğunu ifade eder. Gösterge kırmızı yandığında en yakın servise gitmeniz en doğru seçim olacaktır. Aracınız bir anda stop edebilir. Aracın bilgisayarlı kontrol sistemi tarafından bir arıza tespit edildi arsıza bu aşamada yanabilir. Arıza, acil müdahale gerektirecek kadar ciddi olabilir veya olmayabilir. Motorun performansını izleyen sensör arızalandı ve değiştirilmesi gerekiyor anlamına gelir.

Aracın Motoru Yağlama Yapmadığında Gösterge Panelinde Hangi Lamba Yanar?

Arabada 3 Çizgi Ne Demek?

Araçlarda üç çizgi şeklinde hiçbir gösterge bulunmamaktadır. Fakat üç çizgi ile beraber farklı şekillerin yer aldığı bazı göstergeler bulunmaktadır. Üç çizgi ve D işaretlerinin yer aldığı gösterge ön sis farlarının açık olduğunu ifade eder. Üç çizgi ve ters D işaretlerinin yer aldığı gösterge ise arka sis lambasının açık olduğunu gösterir. Bu tür bir uyarı varsa mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Ancak bu sayede aracınızda çok daha büyük sorunların önüne geçebilirsiniz. Çünkü 3 çizgi işareti söz konusu olduğu zaman aracınızın far sistemiyle ilgili can sıkıcı sorunların varlığı anlamına gelmektedir. Tam da bu noktada bu tarz sorunları mutlaka dikkate almanız gerekecektir.

Arabada 3 Çizgi Ne Demek?

Üçgen Arıza Lambası Neden Yanar?

Üçgen arıza lambası farklı araçlarda farklı durumları ifade etmek içinde kullanılmıştır. Örneğin bazı araçlarda fren hidroliğinde sorun olduğunda üçgen arıza lambası yanabilmektedir. Fakat bu işaretin genel olarak ifade ettiği sorun el freninin çekili olduğunu bildirmektir. Bazı araçlarda el freni tam indirilmediği halde araç hareket ettirilebilmektedir. İşte bu işaret böyle durumlarda yanmaya başlar. Bazı araçlar ikaz sinyali de gelmeye başlar. Aracınızın gösterge panelinde ünlem işaretli üçgen uyarı ışığı varsa, motorunuzda, şanzımanınızda veya emisyon sisteminizde bir sorun var demektir. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde tamirciye uğramanızda fayda vardır. Ancak bu sayede aracınızdaki sorunları daha büyük bir arıza olmadan çözebilirsiniz.

Üçgen Arıza Lambası Neden Yanar?

Sarı Üçgen İçinde Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir?

Bu işaret için genel bir uyarı arıza demek doğru olacaktır. Araçlarda farklı durumları anlatmak için kullanılmaktadır. Volkswagen araçlarda bu ikaz işareti silecek suyunun bittiğini anlatmak için kullanılmıştır. Yine bazı araçlarda herhangi bir sensör arızalandığında bu işaret yanar. Kimi araçlar kapılar açık kaldığında bu işaret ortaya çıkabilir. Bazı araçlarda ise far lambaları arızalandığında bu işaret yanar. Üçgen arıza lambasına genellikle kontrol motoru ışığı denir. Bu ışık, aracınızın emisyon sistemindeki bir sorun arızalanmasına neden olduğunda yanacaktır. Bu hata sizi emisyon sorunları hakkında uyarmak için tasarlanmıştır. Böylece daha fazla hasara yol açmadan bunları düzeltebilirsiniz.

Sarı Üçgen İçinde Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir?

Sarı Ünlem İşareti Arabada Ne Demek?

Araçlarda sarı ünlem işareti tek başına kullanılmaz. Ona farklı işaretlerde eşlik eder. Sarı ünlem işaretinin kullanıldığı en çok bilinen iki ikaz göstergesi vardır. Bunlardan birisi ampul içerisinde sarı ünlemdir. Genelde araçlarda farlarda arıza olduğunu ifade eder. Bir diğeri ise tırtıklı parantez içerisinde sarı ünlemdir. Bu işarette lastiklerde bir sorun olduğunu ifade eder. Üçgen arıza lambası, bir arabada en sık yanan ışıklardan biridir. Motor veya emisyon sistemiyle ilgili bir sorun olduğunu gösterir ve koda aşina olmayan sürücüler için kafa karıştırıcı olabilir. Ancak bu, arabanızın bozulmak üzere olduğu anlamına gelmez.

Sarı Ünlem İşareti Arabada Ne Demek?

Arıza Lambası Kendiliğinden Söner Mi?

Genelde arıza ışıkları kendiliğinden sönmezler. Şoförler bu arızaları sıfırlayabilir ya da OBD cihazlarına bağlanarak bu arıza ışıkları kapanabilir. Fakat durum asla önerilmemektedir. Çünkü arıza çözülmediği sürece arızayı ötelemek sadece sorunun kötüleşmesine sebep olacaktır. Bunun haricinde sensör arızaları olduğunda ikaz ışığı kısa süreli olarak yanıp sönebilmektedir. Bu durumlarda şoförlerin servise gidip araçlarını kontrol ettirmeleri gereklidir. Arıza lambasının kendiliğinden sönmesi imkansız gibi bir şeydir. Burada kritik soru bu arızanın neden kaynaklandığıdır. Çünkü herhangi bir sensör hatası varsa ve burası düzeltilirse arıza lambası da sönecektir.

Arıza Lambası Kendiliğinden Söner Mi?

Motor Arıza Lambası Yandığında Ne Yapmalı?

Aracınızın motor arıza lambası yanıyorsa hemen paniğe kapılmamalısınız. Öncelikle yanan ışığın rengine bakmanız gereklidir. Eğer ışık sarı renkliyse bir arıza olduğu aşikardır. En kısa zamanda aracınızı servise götürmeniz gereklidir. Fakat arıza ışığı kırmızı yanıyorsa bu büyük sorun var demektir. Yapılacak en doğru şey aracı hemen kenara çekmek ve çekici çağırmaktır.  Çünkü motor arızası tam anlamıyla can sıkıcı bir sorundur.  Tam da bu noktada aracınızda motor arıza lambası yanıyorsa paniğe kapılmadan hareket etmeniz gerekecektir. Ancak bu sayede bu sorunu çözmek konusunda mantıklı bir adım atabilirsiniz.

Motor Arıza Lambası Yandığında Ne Yapmalı?

Araba Giderken Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor arıza lambasının yanması büyük bir sorunu işaret edebilir bu nedenle ikaz ışığı yandığında dikkatli olmak gereklidir. Motor birçok sistemden oluşmaktadır. Yakıt, hava emme, egzoz, ateşleme bu sistemlerden bazılarıdır. Sistemlerden herhangi birinde oluşan arıza motor arıza ışığının yanmasına neden olur. Aracın aniden stop etmesine hazırlıklı olmalı ve bu saatten sonra aracı çok zorlamamalısınız. Sürüş sırasında motor kontrol ışığının yanabilmesinin birkaç nedeni vardır. Arabanızı kapatıp anahtarı kontaktan çıkarmanız gerekiyor, aksi takdirde ışık yanık kalacaktır.

Motor Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor Neden?

Motor arıza lambasının sarı yanması bir sorun olduğunun ama acil bir durum olmadığının göstergesidir. Bu işaretin görülmesinin ardından araç dikkatli bir şekilde sürülmelidir. En kısa zamanda araç servise götürülmelidir. Motor ve motora destek olan sistemlerden birisinde bir sorun olduğunda sarı uyarı işareti yanar. Sensörler parçalardan veriler arasında tutarsızlık tespit etmiştir. Arıza lambası sarı ışığı, aracınızın emisyon sisteminde bir sorun olduğunda ön panelinizde yanan bir uyarı ışığıdır. Motor yönetim sistemini kontrol eden bilgisayarla ilgili bir elektrik sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kontrol motoru ışığı birkaç nedenden dolayı yanar. En yaygın neden, aracınızın emisyon sistemindeki bir sorundur.

Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor Neden?

Motor Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

Motor arıza ışığını söndürmek doğru bir hareket değildir. Motor arızaları ciddi sorunlardır. Zamanında bakılmazsa aracın tamir süresi uzayacaktır. Ayrıca tamir masrafları da oldukça artacaktır. Bunlarla uğraşmamak için ikaz işareti yandıktan hemen sonra servise gitmek gereklidir. Ayrıca ikaz ışığı söndürülse bile sorun devam ettiği sürece ışık kısa bir süre sonra tekrar yanacaktır.  Motor kontrol ışığı, aracınızda bir sorun olduğunda yanan bir uyarı ışığıdır. Bu ışığın söndürülmesi için mutlaka motorda var olan sorunun çözülmesi gerekir. Ancak bu sayede söz konusu bu sorunun çözümü mümkün olacaktır. Bir de motor arıza lambasını her zaman dikkate alıyor olmanız gerekecektir.

Motor Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

Motor Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Motor bittiği zaman sızmalar gerçekleşmeye başlayacaktır. Kaputu açtığınız zaman yağ sızmaları, contalarda yağ lekesi varsa motor bitmiş olabilir. Yanık kokuları, duman, suda yağ kaçağı varsa bunlarda kötü bir durumu gösterir. Yine araç çalışıyorken yağ çubuğunun bulunduğu noktadan duman çıkıyorsa buda kötü bir durumun habercisidir. Egzozdan çıkan beyaz duman, soğuk havalarda su damlaması, mavi ve siyah dumanda motorun bittiğini gösterir. Gevşek bir gaz kapağı veya motorun teklemesi gibi daha ciddi bir şey dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilir. Esasında genel olarak aracınızda bir motor sorunu varsa mutlaka aracınızın çekişini doğrudan etkileyecektir.

Motor Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Aldığım Araç Motoru Arızalı Çıktı Ne Yapmalıyım?

Öncelikle motoru arızalı çıkan aracı alırken satıcının bunun size bildirip bildirmediğinden emin olmalısınız. Eğer satıcı bunu bildirdiyse yapacak bir şey yoktur. Fakat satıcı sizden bu gibi durumlardı gizlediyse zararınızı talep edebilirsiniz. Bu gibi olumsuz durumlarda hakkınızı savunabilmek için mutlaka bir satış sözleşmesi doğrultusunda işlem yapmanız şarttır. Hiçbir adımı sözlü olarak yapmamalı mutlaka sözleşmeye ekletmelisiniz. Bu şekilde alım yaparsanız tüketici mahkemelerin başvurup aracın parasını alabileceğiniz gibi mağduriyetiniz için tazminat davası da açabilirsiniz. Sonuç olarak aracınızda motor ışığı yanıyorsa bunu her zaman dikkate almak durumundasınız. Ancak bu sayede aracınızda çok daha büyük sorunların ortaya çıkmasına engel olursunuz.

Yorum yapın