Gergi Kayışı Ne İşe Yarar? Değişim Fiyatları Ne Kadar?

Gergi kayışı nedir ve ne işe yarar gibi konularda kullanıcılarımız için hazırladığımız bu makalenin devamında tüm detayları görebilirsiniz. Kayış gergisi, kayışın çalışmasında önemli yer tutan bir parçadır. Peki, gergi kayışı ne işe yarar? Gergi bilyası olarak da bilinen kayış gergisi, araç motorlarında bulunmaktadır. Kayışın gerilmesini sağlayıp dönmesini yardımcıdır. Gergi için vazgeçilmez parçalardan biri olarak gösterilmesi mümkündür. Tırtıklı triger gergi ve düz v kayışı, kanallı v kayışı gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Gergi Kayışı Ne İşe Yarar Değişim Fiyatları Ne Kadar
Gergi Kayışı Ne İşe Yarar? 2022 V kayışı Değişim Fiyatları Ne Kadar?

Gergi kayışı araç motorları için mühim bir parçadır. Gergi kayışlarının belli bir kullanım süresi vardır fakat araç için gerekli bakımlar ve tadilatlar yapıldığı müddetçe ömrü uzayabilmektedir. Kayışın gerilimi çok düşünce kayış kayabilmektedir. Kayışın gerilimi çok yükselince ise aşınma meydana gelmektedir. Bu gibi sorunların çözümü olsa da önce gergi kayışındaki arıza tespit edilmeli ve buna yönelik iyileştirmeler yapılmalıdır.

Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2022

Gergi Kayışı Neden Bozulur?

Gergi kayışında yaşanan problemler ve arıza sebepleri şöyle sıralanabilir;

  • Kayışın gerilip dönmesine olanak sağlayan gergi, anormal seslerin çıkmasına sebep oluyorsa bu sesler bozulduğuna ve değişmesi gerektiğine işaret etmektedir.
  • Araç seyir halindeyken aniden duruyorsa ve buna bağlı olarak sürücülerin kaza yapma ihtimali yükseliyorsa derhal gergi kayışı kontrol edilmelidir.

Bu gibi belirtiler söz konusu olduğunda gergi kayışının bozulduğu saptanabilmektedir. Gergi kayışının bozulmasındaki başlıca sebep ömrünü tamamlamasıdır. Şayet ömrü tamamlandıysa değiştirilmesi şarttır.

2022 Gergi V Kayışının Değişim Maliyeti Ne Kadar?

Değişim maliyeti araçlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Fiyatlar çoğunlukla araçların modellerine göre değişim göstermektedir. Değişim ücreti sanayideki işçiliğe göre de belirlenmektedir. Net bir ücret öğrenmek veya fiyat teklifi alabilmek için gergi kayışı arızası ile uğraşan sürücülerin sanayiye gitmeleri gerekmektedir.
Gergi kayışı yani V kayışı değişim fiyatları ortalama olarak 50- 100 TL arasında değişmektedir.

Gergi Kayışı Arızası Giderilmezse Ne Olur?

Gergi kayışı arızası giderilmezse şu sorunlar meydana gelebilmektedir;

  • Gergi kayışı bozuk araç ani fren yaparak kazaya sebep olabilmektedir.
  • Araçlardan anormal sesler duyulabilmektedir.
  • Arızalı olduğu halde değiştirilmeyen gergi kayışı, direksiyon pompasının devre dışı kalmasına sebep olabilmektedir. Böylelikle direksiyon sertliğine yol açmaktadır.
  • Araç hararet yaparak sürücüleri korkutabilmektedir.
Yorum yapın