Gergi Kayışı Ne İşe Yarar? Değişim Fiyatları Ne Kadar?

Gergi kayışı nedir ve ne işe yarar gibi konularda kullanıcılarımız için hazırladığımız bu makalenin devamında tüm detayları görebilirsiniz. Kayış gergisi, kayışın çalışmasında önemli yer tutan bir parçadır. Peki, gergi kayışı ne işe yarar? Gergi bilyası olarak da bilinen kayış gergisi, araç motorlarında bulunmaktadır. Kayışın gerilmesini sağlayıp dönmesini yardımcıdır. Gergi için vazgeçilmez parçalardan biri olarak gösterilmesi mümkündür. Tırtıklı triger gergi ve düz v kayışı, kanallı v kayışı gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Gergi Kayışı Ne İşe Yarar Değişim Fiyatları Ne Kadar
Gergi Kayışı Ne İşe Yarar? 2023 V kayışı Değişim Fiyatları Ne Kadar?

Gergi kayışı araç motorları için mühim bir parçadır. Gergi kayışlarının belli bir kullanım süresi vardır fakat araç için gerekli bakımlar ve tadilatlar yapıldığı müddetçe ömrü uzayabilmektedir. Kayışın gerilimi çok düşünce kayış kayabilmektedir. Kayışın gerilimi çok yükselince ise aşınma meydana gelmektedir. Bu gibi sorunların çözümü olsa da önce gergi kayışındaki arıza tespit edilmeli ve buna yönelik iyileştirmeler yapılmalıdır.

Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2023

Gergi Kayışı Neden Bozulur?

Gergi kayışında yaşanan problemler ve arıza sebepleri şöyle sıralanabilir;

  • Kayışın gerilip dönmesine olanak sağlayan gergi, anormal seslerin çıkmasına sebep oluyorsa bu sesler bozulduğuna ve değişmesi gerektiğine işaret etmektedir.
  • Araç seyir halindeyken aniden duruyorsa ve buna bağlı olarak sürücülerin kaza yapma ihtimali yükseliyorsa derhal gergi kayışı kontrol edilmelidir.

Bu gibi belirtiler söz konusu olduğunda gergi kayışının bozulduğu saptanabilmektedir. Gergi kayışının bozulmasındaki başlıca sebep ömrünü tamamlamasıdır. Şayet ömrü tamamlandıysa değiştirilmesi şarttır.

2023 Gergi V Kayışının Değişim Maliyeti Ne Kadar?

Değişim maliyeti araçlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Fiyatlar çoğunlukla araçların modellerine göre değişim göstermektedir. Değişim ücreti sanayideki işçiliğe göre de belirlenmektedir. Net bir ücret öğrenmek veya fiyat teklifi alabilmek için gergi kayışı arızası ile uğraşan sürücülerin sanayiye gitmeleri gerekmektedir.
Gergi kayışı yani V kayışı değişim fiyatları ortalama olarak 250- 500 TL arasında değişmektedir.

Gergi Kayışı Arızası Giderilmezse Ne Olur?

Gergi kayışı arızası giderilmezse şu sorunlar meydana gelebilmektedir;

  • Gergi kayışı bozuk araç ani fren yaparak kazaya sebep olabilmektedir.
  • Araçlardan anormal sesler duyulabilmektedir.
  • Arızalı olduğu halde değiştirilmeyen gergi kayışı, direksiyon pompasının devre dışı kalmasına sebep olabilmektedir. Böylelikle direksiyon sertliğine yol açmaktadır.
  • Araç hararet yaparak sürücüleri korkutabilmektedir.
V Kayışı Kopan Araba Gider Mi?

Gergi Kasnağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın gergi kasnağı arızalanmışsa kayış ve bilye kısımlarından gıcırdama sesi gelmeye başlar. Eğer ses daha çok sürtünme sesi gibi çıkıyorsa sorun bilyede olabilir. Yine arıza olup olmadığını anlamak için kasnağın kayışına bakabilirsiniz. Eğer yoğun bir aşınma varsa gergi kasnağında sorun var demektir. Gergi kasnağının arızasının ilerlemesi durumunda klima çalışmayabilir, akü boşalabilir, motor gereksiz ısınabilir. Gergi kasnağı, triger kayışının doğru hizada ve gerginlikte tutulmasına yardımcı olmak için kullanılır. Motor çalışırken kayış gerilir ve gerginliğinin bir kısmını kaybeder. Gergi kasnağı, kayış gevşediğinde onu çeken yay yüklü bir cihaz kullanarak buna karşı koymaya yardımcı olur. Gergi kasnağı arıza her zaman ciddiye alınması şart olan bir arıza olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tarz bir arıza varsa hızlı bir şekilde tamircinize götürmenizde fayda vardır.

Gergi Kasnağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Gergi Bilyesi Değişimi Ne Kadar Sürer?

Gergi bilyesinin değişimi uzun zaman almayan bir işlemdir. Yaklaşık 45 dakika gibi bir sürede profesyonel bir usta değişimi gerçekleştirebilir. Deneyimsiz bir usta ise en kötü 1 saat gibi sürede bu işlemi yapacaktır. İşlem çok zor olmadığı için ustalar genelde yüksek bedeller istememektedir. Gergi bilyesi de çok pahalı olmayan bir parçadır.  Gergi kasnağı, triger kayışının doğru hizada ve gerginlikte tutulmasına yardımcı olmak için kullanılır. Motor çalışırken kayış gerilir ve gerginliğinin bir kısmını kaybeder. Gergi kasnağı, kayış gevşediğinde onu çeken yay yüklü bir cihaz kullanarak buna karşı koymaya yardımcı olur. Bu, kayışı gergin tutar ve kasnaklarından herhangi birinden fırlayarak motora zarar vermesini önler.

Gergi Bilyesi Değişimi Ne Kadar Sürer?

V Kayışı Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Bir diğer adı da alternatör kayışı olan V kayışı motor kısmında birçok parçaya güç iletilmesini sağlamaktadır. Eğer bu kayış gevşerse birçok noktada sorun çıkabilir. Akü yeteri kadar şarj olmadığı için akü uyarı lambası yanar. İlk çalıştırma esnasında çığlık benzeri bir ses duyulur. Bu parça hidrolik direksiyon pompasına da güç verdiğinde hidrolik direksiyon sertleşmeye başlar. Akü boşaldığından farlar güçsüzleşir. Araç aniden stop edebilir. Akü tamamen boşalabilir ve araç çalışmayabilir.  Böyle bir durumda tamircinize uğramanızın zamanı gelmiştir.

V Kayışı Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

V Kayışı Ses Yapar Mı?

V kayışının ses yapmaya başlamasının sebebi boşluk oluşmasıdır. Deforme olmuş olan V kayışı zamanla bollaşmaya başlar. Haliyle motorun devir hızıyla aynı oranda dönemediği için ses oluşumu görülür. Böyle bir durumda sürücüler kayışa müdahale edip gerginleştirmeyi deneyebilir. İlk fırsatta servise giderlerse kayış değiştirilecek ve ses çıkarma sorunu ortadan kalkacaktır. Kayış masrafı marka ve modele göre değişmekle birlikte çok pahalı olmamaktadır.  V kayışları aşındığında veya kırıldığında ses çıkarır. Bu ses aracın dışından duyulabileceği gibi aracın içinden de duyulabilir. Ses, hangi tarafın başarısız olduğuna bağlı olarak motor bölmesinin her iki tarafından da gelecektir. Aracınızdan olağandışı sesler geldiğini duyarsanız, profesyonel bir tamirci tarafından kontrol ettirene kadar aracınızı kullanmayın.

V Kayışı Ses Yapar Mı?

V Kayışı Kopan Araba Gider Mi?

Aracınızın marka ve modeline göre böyle bir durumda aracınızın ne yapacağı değişiklik gösterecektir. Eğer aracın devridaim pompası V kayışından gelen güçle çalışıyorsa araç çok fazla yol alamaz. Soğutma sistemi çalışmayacağı için kısa sürede hararet yapar. Fakat devridaim pompası triger kayışına bağlıysa bu durumda aracın çalışmasında sorun olmayacaktır. Fakat diğer parçalara zarar gelmemesi için en yakın servise gitmek önemlidir. V kayışları kilometrelerce dayanacak şekilde tasarlanmıştır, ancak sonunda yıpranırlar. V kayışınızın değişmesi gerektiğini gösteren bazı işaretler şunlardır:

  • Araba sürerken kayışı gıcırdama sesi çıkarır
  • Kayışta çatlaklar veya yıpranmış kenarlar vardır
Yorum yapın