Gaz kesici arızası nasıl anlaşılır?

LPG sistemine sahip araçlarda gaz kesici bazı durumlarda arazı yapabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli bir araştırma sonucunda kesicide arıza varsa kolaylıkla tespit edilebilir. Gaz kesicisi arızası durumunda araç gazda çalışmayacaktır. Gaz kesicileri motor kaputunun altında regülatöre yakın bir yerdedir.

Lpg gaz kesici arızası

Gaz kesici arızası olduğu zaman araç marş basıldığında çalışmaz hale gelir. Kesici arızasını öğrenmenin yolu oldukça basittir. Özellikle karbüratörlü araçlarda daha da basittir. Marş çevrildiğinde kesicilerin sesleri gelir. Bu kesicilerde 12 v bobin mevcuttur. Kontak çevrildiği an kesicilerden çat sesine benzer bir ses gelir. Regülatör yanındaki bobinin ses yapması gerekir. Aynı şekilde LPG düğmesi ve arkada ki LPG tankı üzerinde bulunan valflerde çat benzeri ses yapar.

Gaz kesici sorunu olduğunda genellikle regülatör yanında olan kontrol edilir. Marş çevrilir ve bu kesici üzerinde bulunan bobinden ses gelmez ise araç çalışmaz. Peki gaz valfi bobini arızası neden olur?

gaz kesici arızası

Zamanla eskiyen kesiciler artık ömrünü doldurmaya başlar. Günümüz de özellikle çok paslanan ve oksitlenen bobinler çalışmaz hale gelir. Kullanıcılar kesici kablolarını söker ve zımpara yapar. Eğer ki bobin içerisinde bulunan sargılar yanmadı ise zımpara sonucu araç çalışır. Çok paslanan uçlar ve şase ekleri elektriği iletemez ve kesici devre dışı kalır. Bu alanlar iyice zımparalandıktan sonra araç çalışır hale gelir. Gaz kesicisi arıza yaptığında araç benzinle çalışabilir. Benzin ile çalışmasında bir problem yaşanmaz.

Gaz kesici arızası belirtileri

 • LPG’de iken bazen araç çalışmaz. ( en belirgin belirti budur )
 • Araç LPG’de hiç çalışmayabilir
 • Araçta tekleme yapabilir
 • Benzinden gaza geçişlerde stop eder.

Gaz kesicilerinin içerisinde gaz filtresi bulunmaktadır. Tanktan gelen gazı filtreleyerek yemiz yakıtın motora gitmesini sağlamaktadır. Gaz filtreleri 20bin- 40 bin km aralarında değişimi yapılmaktadır. Partiküller bazı durumlarda bu filtreyi tıkamaktadır. Bu gibi problemlerin önüne geçebilmek için filtre değişimi her bakımda yapılmalıdır.

Benzin kesici valfi arızası nasıl anlaşılır?

Gaz kesici filtre tıkanırsa ne olur?

Gaz kesici filtresi tıkalıysa ve yakıtı geçemezse, motorun stop etmesine neden olur. Arabanızı bir sonraki çalıştırışınızda, tekrar çalıştırmadan önce birkaç saniye beklemeniz gerekecektir. Bu sık sık oluyorsa, yakıt sisteminizde bir sorun var demektir. Yakıt pompanızda veya filtrenizde bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gaz kesme filtresinin tıkanması, kapatılması gereken zamanda motora benzinin akmasına neden olur. Bu olduğunda, filtreyi değiştirmeniz veya temizlemeniz gerekir. Bazı durumlarda bu, kendi başınıza yapabileceğiniz basit bir iştir. Ancak diğer durumlarda, profesyonel bir tamircinin yapması gerekebilir. Sonuç olarak tıkalı bir gaz akış filtreniz varsa, arabanız kötü çalışır ve hiç çalışmayabilir.

Gaz kesici filtre tıkanırsa ne olur?

Benzin kesici valfi arızası nasıl anlaşılır?

Bu tarz bir arızanın ilk işareti, bir süre park ettikten sonra arabanızı çalıştırmak için normalden daha uzun süre beklemeniz gerektiğini fark etmenizdir. Bunun nedeni, aküde aracı kapattıktan hemen sonra çalıştırmak için yeterli güç bulunmayabilmesidir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ilk şey, valfin kendisinde herhangi bir hasar veya korozyon belirtisi olup olmadığını incelemektir. Valfin metal gövdesinde herhangi bir çatlak veya delik varsa veya iç aksamı herhangi bir şekilde hasar görmüşse, aracınızın motor bölmesinde sızan yakıt nedeniyle daha fazla hasar oluşmadan bir an önce değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu tür bir sorun yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde tamir ettirmeniz gerekmektedir.

“Gaz kesici arızası nasıl anlaşılır?” üzerine 9 yorum

 1. Aracım dogan 1600 motor aracimla normal gidişi çok ihi ama yüksek viteslerde yüksek devirlerde gaz kesiyor ve boşa atınca stop ediyor ama normal yüksek devirlere çikmasam hiç stop etmiyor gazda kesmiyor lütfen yardım

  Cevapla
 2. 2001 model doğan araç sabahları çalışıyor gün içinde park ettikten sonra marş basıyor fakat çalışmıyor hem benzinde hem lpgde yapıyor.Uzun süren park halinde çalışıyor.Elektrikçi aracın beyni diyor ben de regülatörden diye tereddüt ediyorum.Sizce ne olabilir.

  Cevapla
  • Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla araçta beyin sıkıntısı gözüküyor. Derhal servise götürmenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
 3. İyi günler araç çalıştırdığım zaman gaz verdiğim 16000 devirde gaza geçince stop ediyor fakat fazla gaz verdiğimde 25 bin devirde stop etmiyor kesici midir?

  Cevapla
 4. Mrh karburatorlu aracim var motor sogukken tek marsta Motor isindiktan sonra 20 dk stop edip sonra tekrar calismasi zor oluyor lpg beyni yeni gaz kesici cok eski bundan ola bilirmi

  Cevapla
 5. kolay gelsin, atiker lpg de araca gaz alırken görevli pompayı takdığında gaz dolmuyor pompayı 2 . kez takdığında dolum başlıyor, lpg göstergesi düzgün çalışıyor

  Cevapla
  • Aracınızda ki bu sorun lpg şamandıra arızasıdır. İleri ki vakitlerde şamandıra tamamen takılabilir ve araç hiç gaz almayabilir. Bir LPG servisine giderek Şamandırayı baktırabilirsiniz.

   Cevapla
Yorum yapın