Gaz kesici arızası nasıl anlaşılır?

LPG sistemine sahip araçlarda gaz kesici bazı durumlarda arazı yapabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli bir araştırma sonucunda kesicide arıza varsa kolaylıkla tespit edilebilir. Gaz kesicisi arızası durumunda araç gazda çalışmayacaktır. Gaz kesicileri motor kaputunun altında regülatöre yakın bir yerdedir.

Lpg gaz kesici arızası

Gaz kesici arızası olduğu zaman araç marş basıldığında çalışmaz hale gelir. Kesici arızasını öğrenmenin yolu oldukça basittir. Özellikle karbüratörlü araçlarda daha da basittir. Marş çevrildiğinde kesicilerin sesleri gelir. Bu kesicilerde 12 v bobin mevcuttur. Kontak çevrildiği an kesicilerden çat sesine benzer bir ses gelir. Regülatör yanındaki bobinin ses yapması gerekir. Aynı şekilde LPG düğmesi ve arkada ki LPG tankı üzerinde bulunan valflerde çat benzeri ses yapar.

Gaz kesici sorunu olduğunda genellikle regülatör yanında olan kontrol edilir. Marş çevrilir ve bu kesici üzerinde bulunan bobinden ses gelmez ise araç çalışmaz. Peki gaz valfi bobini arızası neden olur?

gaz kesici arızası

Zamanla eskiyen kesiciler artık ömrünü doldurmaya başlar. Günümüz de özellikle çok paslanan ve oksitlenen bobinler çalışmaz hale gelir. Kullanıcılar kesici kablolarını söker ve zımpara yapar. Eğer ki bobin içerisinde bulunan sargılar yanmadı ise zımpara sonucu araç çalışır. Çok paslanan uçlar ve şase ekleri elektriği iletemez ve kesici devre dışı kalır. Bu alanlar iyice zımparalandıktan sonra araç çalışır hale gelir. Gaz kesicisi arıza yaptığında araç benzinle çalışabilir. Benzin ile çalışmasında bir problem yaşanmaz.

Gaz kesici arızası belirtileri

 • LPG’de iken bazen araç çalışmaz. ( en belirgin belirti budur )
 • Araç LPG’de hiç çalışmayabilir
 • Araçta tekleme yapabilir
 • Benzinden gaza geçişlerde stop eder.

Gaz kesicilerinin içerisinde gaz filtresi bulunmaktadır. Tanktan gelen gazı filtreleyerek yemiz yakıtın motora gitmesini sağlamaktadır. Gaz filtreleri 20bin- 40 bin km aralarında değişimi yapılmaktadır. Partiküller bazı durumlarda bu filtreyi tıkamaktadır. Bu gibi problemlerin önüne geçebilmek için filtre değişimi her bakımda yapılmalıdır.

4/5

“Gaz kesici arızası nasıl anlaşılır?” üzerine 5 yorum

 1. Murat dedi ki:

  İyi günler araç çalıştırdığım zaman gaz verdiğim 16000 devirde gaza geçince stop ediyor fakat fazla gaz verdiğimde 25 bin devirde stop etmiyor kesici midir?

 2. Ahmet dedi ki:

  Mrh karburatorlu aracim var motor sogukken tek marsta Motor isindiktan sonra 20 dk stop edip sonra tekrar calismasi zor oluyor lpg beyni yeni gaz kesici cok eski bundan ola bilirmi

  1. otoayar dedi ki:

   LPG beyni ve kesicide arıza durumunda genellikle araç sabahları geç çalışır. Fakat gaz kesici valfi kaçırdığında manifoldda gaz birikmesi olur ve araç geç çalışır. İkisinin kontrolü ve uzman bir LPG Firmasında gaz ayarı sonrasında durum çözülebilir. Gaz ayarını kendiniz yapmak için alttaki bağlantıya göz atabilirsiniz.
   https://www.otoayar.com/karburatorlu-araclarda-gaz-ayari-nasil-yapilir/

 3. mehmet dedi ki:

  kolay gelsin, atiker lpg de araca gaz alırken görevli pompayı takdığında gaz dolmuyor pompayı 2 . kez takdığında dolum başlıyor, lpg göstergesi düzgün çalışıyor

  1. otoayar dedi ki:

   Aracınızda ki bu sorun lpg şamandıra arızasıdır. İleri ki vakitlerde şamandıra tamamen takılabilir ve araç hiç gaz almayabilir. Bir LPG servisine giderek Şamandırayı baktırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.