Frenlerin Havası Nasıl Alınır?

Aracın frenlerinin hava yapması, fren pedalının yumuşamasına ve dolayısıyla frenlerin görevini tam olarak yapmamasına neden olmaktadır.

Bunun sonucunda da aracın bu durumuna dikkat ederek kullanılmaması halinde, kaza yapma olasılığı çok daha fazladır.

Peki frenlerin havası nasıl alınır? Bu sorunun cevabı ve frenlerin hava yapmasıyla ilgili daha fazla detayı, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Frenlerin Havası Nasıl Alınır?

Aracın düzenli bir şekilde fren hidrolik yağının değişmesi, aracın frenden kaynaklı kaza yapma riskini en aza indirecek öneme sahip şeylerden biridir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi frenlerde oluşan havaya bağlı olarak fren pedalında boşluk oluşması, aracın kaza yapmasına sebep olan önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Frenlerin havasının tamamen alınması için kullanılan hava tahliye cihazındaki çalışma basınç ayarının, 2 – 2,5 bar arasında olması gerekir. Bu oran, özellikle arka lastiklerin fren semerinde bulunan havanın tam olarak alınmasını sağlamak için gerekli olan bir durumdur.

Fren havasının cihazla alınabilmesi için, fren hidrolik yağının cihazın üzerinde bulunan uygun tapayla birlikte vakum hortumu kullanılarak cihaza dökülmesi gerekir.
Vakum hortumunu yağ şişesinin dibine kadar ulaştırdıktan sonra, tapayı yağ şişesinin ağzına kadar iterek sağlam olacak şekilde kapatın.

Verilen bar aralığını regülatör üzerinde ayarladıktan sonra, doldurma adaptörü ve hortumunu takıp, aracın hidrolik kutusu üzerine yivli adaptör vidalanmadan getirin.
Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra ise, cihazın güç kaynağını açarak başlat butonuna basın.

Cihaz yağı pompalamaya başlayacaktır. Kullandığınız cihaz bir yandan yeni yağı çekecek ve diğer yandan ise aracınızda bulunan fren hidroliği kutusunu doldurmaya başlayacaktır.

Hidrolik yağı doldururken dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri de, yağ yüzeyinde ya da içerisinde hava kabarcığı kalmamasına dikkat etmektir.

Hava kabarcığı kalmadığına emin olduktan sonra, adaptörü hortumdan sökerek hemen cihazın güç kaynağını kesiniz. Bu esnada cihaz üzerindeki basınç göstergesinin, hızlı bir şekilde sıfır noktasına iniyor olmasına dikkat edin.

Bu işlemlerin ardından sırayla, aşağıdaki adımları takip edin.

• Hidrolik kutusuna, adaptörü montaj ettikten sonra, hortumu da adaptöre takın.
• Cihazın güç kaynağını açtıktan sonra, “başlat” butonuna basın.
• Ardından aracınızın tekerleklerindeki hava almak için kullanılan tahliye tapalarını, önce sağ arka tekerlekten başlayacak şekilde sökün. Bitiş, sol ön tekerlekte olmalıdır. Yani sağ arka tekerlek, sol arka tekerlek, sağ ön tekerlek ve sol ön tekerlek sıralamasını takip edin.
• Bu işlemin amacı, eski hidroliğin boşaltılması ve yeni hidroliğin doldurulması için gereklidir. Yeni hidrolik tahliye tapalarından hava kabarcığı olmadan gelene kadar, bu işlemi sürdürün.
• Ardından, cihazınızın başlat butonunu kapatıp güç kaynağını kestikten sonra, adaptörü çıkarın.

Frenlerin havası nasıl alınır? Sorusunun cevabı bu sıralama uygun hareket edildiğinde, verilmiş olacaktır. Yukarıdaki işlemleri tam yaptıktan sonra, aracınızın fren hidrolik kutusunun tam olarak yağ ile doldurulmuş olması gerekir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.