Teknik Bilgi 4.505 0

Fren hidrolik yağı ne zaman değişir?

Fren hidroliği araçlarımızda her zaman hayati öneme sahiptir. Fren hidroliklerinin çalışma sistemi oldukça basittir. Basınç ile çalışırlar. Hidroliklerdeki basınç, frene basıldığında doğruca tekerleklere iletilir ve araç durur. Fren hidrolikleri hızınız ne olursa olsun pistonlar itme kuvveti ile hidroliği fren merkezlerine, oradan ise tekerleklere ileterek güvenli bir şekilde duruş sağlarlar.

Araçlarda en önemli noktalardan biri olan hidrolik yağlarının da bakım ve değişim zamanları mevcuttur. Öncelikle kullandığınız fren hidroliğinin her zaman kaliteli bir marka olmasına özen gösterin.Kalitesiz hidrolik yağları sorun çıkartabilmektedir.

Fren hidrolik yağı kontrolü

Fren hidroliği değişimi her sene yapılmalıdır. Uzmanlar tarafından 1 veya 2 yıl tavsiye edilmektedir.

Fren hidrolik merkezlerinde kaçak olmaması gerekir.Kaçak olduğu zamanlar sıvı da azalma olacak ve frenler tutmamaya başlayacaktır. Bunun için fren hidrolik seviyesini sık sık kontrol etmenizi ve göz ucuyla kaçakları kendiniz kontrol edebilirsiniz.Kaçak varsa hemen bir ustaya aracı gösterebilirsiniz.

Fren hidrolik yağlarının geçtiği fren hortumları da incelenmelidir. Fren hortumları uzun süre değişmeyince paslanma yapabiliyor ve kaçaklar olmaya başlıyor. Bu gibi önemli bir mekanizma da kesinlikle kaçak olmamalı ve sürekli kontrol edilmesi gereklidir.Aracımda fren hidroliği azalıyor diyorsanız kesinlikle bir kaçak mevcuttur.Fren hidrolik yağı biterse , fren tutmama sorunu meydana gelir ve buda kazalara sebebiyet verir.

Hidrolik değişimi sonrasında aracınızın frenleri eskisinden çok daha iyi tutuyorsa değişim vaktinin çoktan gelmiş olduğunu görebilirsiniz.Kalitesiz hidrolikler görevini tam olarak yapamamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir