Fren hidrolik yağı ne zaman değişir?

Fren hidroliği araçlarımızda her zaman hayati öneme sahiptir. Fren hidroliklerinin çalışma sistemi oldukça basittir. Basınç ile çalışırlar. Hidroliklerdeki basınç, frene basıldığında doğruca tekerleklere iletilir ve araç durur. Fren hidrolikleri hızınız ne olursa olsun pistonlar itme kuvveti ile hidroliği fren merkezlerine, oradan ise tekerleklere ileterek güvenli bir şekilde duruş sağlarlar.

Araçlarda en önemli noktalardan biri olan hidrolik yağlarının da bakım ve değişim zamanları mevcuttur. Öncelikle kullandığınız fren hidroliğinin her zaman kaliteli bir marka olmasına özen gösterin. Kalitesiz hidrolik yağları sorun çıkartabilmektedir.

Fren hidrolik yağı ne zaman değişir?

Fren hidrolik yağı yılda bir değişmesi gerekir. Üst düzey fren performansları için bu işlem gereklidir. Fren hidrolik yağı değişimi sonrası frenlerde ki iyileşme çok kısa sürede fark edilmektedir.

Fren Hidrolik Yağı Değişimi Fiyatı Ne Kadar?

Fren hidrolik yağı değişim fiyatı 2023 yılında ortalama 700 – 1300 TL’dir. Günümüzde bu işi birçok servis yapmaktadır. Bir cihaz yardımı ile araç içerisinde ki hidrolik komple çekilmekte ve sonrasında yeni hidrolik yağı eklenmektedir. Son yapılması gereken iş ise yeni yağ eklendikten sonra havasının alınmasıdır.

Fren hidrolik yağı kontrolü

Fren hidrolik merkezlerinde kaçak olmaması gerekir. Kaçak olduğu zamanlar sıvı da azalma olacak ve frenler tutmamaya başlayacaktır. Bunun için fren hidrolik seviyesini sık sık kontrol etmenizi ve göz ucuyla kaçakları kendiniz kontrol edebilirsiniz. Kaçak varsa hemen bir ustaya aracı gösterebilirsiniz.

Fren hidrolik yağlarının geçtiği fren hortumları da incelenmelidir. Fren hortumları uzun süre değişmeyince paslanma yapabiliyor ve kaçaklar olmaya başlıyor. Bu gibi önemli bir mekanizma da kesinlikle kaçak olmamalı ve sürekli kontrol edilmesi gereklidir. Aracımda fren hidroliği azalıyor diyorsanız kesinlikle bir kaçak mevcuttur. Fren hidrolik yağı biterse , fren tutmama sorunu meydana gelir ve buda kazalara sebebiyet verir.

Fren hidrolik Yağı Değişmezse Ne Olur

Fren hidrolik sıvısı yılda veya 2 yılda bir kontrol edilmeli ve sıvının değişim vakti geldiyse kesinlikle değişimi yapılmalıdır. Hidrolik yağı kalitesi bir cihaz yardımı ile ölçülmektedir. Fren hidrolik yağı değişmezse fren tutması gün geçtikçe daha da zayıflayacaktır. Fren pedalı en altta tutmaya başlayacak ve buda sürüş güvenliğini azaltmaya başlayacaktır. Fren hidrolik yağı değişimi tecrübeli bir usta tarafından 1 saatte yapılmaktadır.

Hidrolik değişimi sonrasında aracınızın frenleri eskisinden çok daha iyi tutuyorsa değişim vaktinin çoktan gelmiş olduğunu görebilirsiniz. Kalitesiz hidrolikler görevini tam olarak yapamamaktadır.

Fren hidrolik yağı ömrü ne kadardır?

Fren hidrolik yağ ömrü kullanım sıklığına göre 1 ile 2 yıl arasıdır. Fren hidroliği yağı ömrü, arabanızı ne kadar kullandığınıza ve ne kadar sert sürdüğünüze bağlıdır. Aracı sık sık ve hızlı kullanıyorsanız, fren hidroliği yağı hızla tükenir. Ancak çok sık kullanmazsanız veya çok yavaş sürerseniz, fren hidroliği yağı daha uzun süre dayanabilir. Fren hidroliği yağı ömrü sürüş koşullarına, sürüş alışkanlıklarına ve yol koşullarına bağlıdır. Yeni araçlar veya 10 yıldan fazla kullanılmış araçlar için ayda bir veya 2 ayda bir kontrol edilmelidir. Çünkü fren hidroliğinde yer alan yağ, son derece kritik bir rol üstlenir. Burada meydana gelecek olan bir sorun, doğrudan sürüş güvenliğini olumsuz yönde etkileyecektir.

Fren hidrolik yağı bittiği nasıl anlaşılır?

Fren hidrolik yağı bittiği nasıl anlaşılır?

Fren hidroliği yağı bitmeye başladığında, fren mesafesinin eskisinden daha uzun olduğunu hissedebilir veya fren pedalına basmak için daha fazla efor gerektiğini hissedebilirsiniz. Fren hidroliği yağı bittiğinde, aracınızın frenlerinin yumuşak ve süngerimsi olmasını sağlar. Etrafta başka trafik yokken pedala daha sert basarak bunu kontrol edebilir ve pedala bastığınızda hala direnç hissedip hissetmediğinizi görebilirsiniz. Sonuç olarak aracınızda frenleme konusunda bir sorun yaşadığınız zaman ilk akla gelen seçenek; fren hidroliği olmalıdır. Böyle bir sorun oluştuğun zaman hızlı bir şekilde tamir ettirmek gerekmektedir.

Yorum yapın