Frene bastığımda sağa sola çekiyor, nedeni nedir?

Araçların ne zaman arıza vereceği hiç belli olmuyor. Özellikle bazı otomobil arızaları oluyor ki gerçekten kazaya sebebiyet verebiliyor. Bu arızalardan biri de aracın frene basıldığında sağa sola çekmesidir. Ciddi bir sorun olmasa bile mutlaka üstüne düşülmesi ve en yakın ustaya gidilerek gereken işlemlerin yapılması gereken bir arızadır. Peki, araç neden frene basıldığında sağa sola çekiyor?

Aracın Frene Basıldığında Sağa Çekmesi

Aracın frene basıldığında sağa çekmesi, aslında birçok sorundan kaynaklanıyor olabilir. Aracınız düz yolda giderken direksiyonu hafif bıraktığınızda dümdüz gidiyor, hiçbir çekme yapmıyor ise sorun yok demektir. Fakat hız fark etmeden frene basıldığında sağa çekiyor ise ilk olarak kontrol etmeniz gereken araç lastiklerinin hava basıncı olacaktır. Bunu kontrol ettiniz fakat yine araç sağa çekiyor ise bu durumda sağ fren balatasını, diskini, fren kaliperini ve komple alt takımı ustaya göstermeniz gerekiyor.

Araç Frene Basıldığında Sola Çekiyor

Aslında yukarıda anlatılanla aynı durum söz konusu. Aracınız frene basıldığında sola çekiyor ise sadece sol lastiği değil 4 lastiğin birden hava basıncının ölçülmesi ve en ideal lastik basıncının uygulanması gerekiyor. Eğer sorun bunu yapmanız ile kesilmiyor ise bu durumda en yakın ustaya giderek aracınızı göstermeniz gerekiyor.

Eğer araç frene basıldığında sağa sola çekiyor, sürekli aynı tarafa değil zıt yönlere hareket ediyor ise bu noktada sorun daha büyük olabilir. Burada sorun sağ ve sol olmak üzere iki frenden bir tanesindedir. Büyük ihtimal ile sağ freniniz, sol freninize göre daha iyi tutuyor ya da tam tersine sol freniniz sağ freninize göre daha sıkı tutuyor demektir. Bunun için iyi bir ustaya aracı göstermekte fayda var.

Frene basınca direksiyon neden döner?

Frene basınca titreme neden olur?

Şayet aracınız fren yaparken titriyorsa, fren balatalarınızda sorun var demektir. Frene bastığınız zaman titreme hissediyorsanız fren balataların aşındığını söyleyebilir. Böyle durumlarda balataların değiştirilmesi gerekebilir. Şayet frenler iyi ayarlanmamışsa da bu, frene basıldığında titreşmelerine neden olur. Ayrıca fren hatlarında serbest bırakılması gereken hava kalmış olabilir. Sıkışmış hava yoksa frenlerinizin hidrolik sistemindeki bir sorun olabilir. Bundan dolayı aracınızda frene bastığınız zaman bir titreme hissediyorsanız mutlaka tamircinize uğramanızda fayda vardır. Kimi zaman frene bastığınız zaman titreme hissetmenizin nedeni aracınızın balatalarında ciddi bir sorunun var olduğuna işaret etmektedir.  Böyle durumlarda tamir işleminin daha büyük sorunlarla karşılaşmanıza engel olacağını söyleyebiliriz.

Frene basınca titreme neden olur?

Frene basınca direksiyon neden döner?

Frene bastığınızda aracınızın hidrolik sistemi, fren hatlarında basınç oluşturacaktır. Bu basınç, fren disklerine veya kampanalara ulaşmak için hortumlar ve borular boyunca hareket eder. Hidrolik basınç, pistonları tamburların içine iterek içeriye doğru hareket etmelerine neden olur. Bu hareket, arabanızın tekerlekleri ile fren rotorları arasında sürtünmeye neden olur. Bu sürtünme, fren balatalarında aşınmaya neden olan ısı oluşturur. Balatalarınızda ve rotorlarınızda artık aşınma olmadığında, frenlerinize bastığınızda dönmeyi bırakacaktır. Böyle durumlarda aracınızın frenine bastığınız zaman gıcırdamaya benzer bir sesi duyabilirsiniz. Bunun nedeni, tamamen dönmeyi durdurabilmeleri için frenlere basmak için birçok adım atmasıdır. Şayet bu tarz bir sorun yaşarsanız; hızlı bir şekilde tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Yorum yapın