Frene bastığımda sağa sola çekiyor, nedeni nedir?

Araçların ne zaman arıza vereceği hiç belli olmuyor. Özellikle bazı otomobil arızaları oluyor ki gerçekten kazaya sebebiyet verebiliyor. Bu arızalardan biri de aracın frene basıldığında sağa sola çekmesidir. Ciddi bir sorun olmasa bile mutlaka üstüne düşülmesi ve en yakın ustaya gidilerek gereken işlemlerin yapılması gereken bir arızadır. Peki, araç neden frene basıldığında sağa sola çekiyor?

Aracın Frene Basıldığında Sağa Çekmesi

Aracın frene basıldığında sağa çekmesi, aslında birçok sorundan kaynaklanıyor olabilir. Aracınız düz yolda giderken direksiyonu hafif bıraktığınızda dümdüz gidiyor, hiçbir çekme yapmıyor ise sorun yok demektir. Fakat hız fark etmeden frene basıldığında sağa çekiyor ise ilk olarak kontrol etmeniz gereken araç lastiklerinin hava basıncı olacaktır. Bunu kontrol ettiniz fakat yine araç sağa çekiyor ise bu durumda sağ fren balatasını, diskini, fren kaliperini ve komple alt takımı ustaya göstermeniz gerekiyor.

Araç Frene Basıldığında Sola Çekiyor

Aslında yukarıda anlatılanla aynı durum söz konusu. Aracınız frene basıldığında sola çekiyor ise sadece sol lastiği değil 4 lastiğin birden hava basıncının ölçülmesi ve en ideal lastik basıncının uygulanması gerekiyor. Eğer sorun bunu yapmanız ile kesilmiyor ise bu durumda en yakın ustaya giderek aracınızı göstermeniz gerekiyor.

Eğer araç frene basıldığında sağa sola çekiyor, sürekli aynı tarafa değil zıt yönlere hareket ediyor ise bu noktada sorun daha büyük olabilir. Burada sorun sağ ve sol olmak üzere iki frenden bir tanesindedir. Büyük ihtimal ile sağ freniniz, sol freninize göre daha iyi tutuyor ya da tam tersine sol freniniz sağ freninize göre daha sıkı tutuyor demektir. Bunun için iyi bir ustaya aracı göstermekte fayda var.

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.