Fren Testi Fiyatları Ne kadar? 2022 Güncel

Frenler araçlar için hayati öneme sahip parçalardan birisidir. Frenler sayesinde araçlar kısa sürede frenleme yapar ve dururlar. Fakat bazı araçlarda fren mekanizması bozulabilmekte ve fren bakımı gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda fren testi dediğimiz işleme başlanır. Kullanıcı ilk olarak frenlerini test merkezine götürür ve orada fren test makinesiyle fren kontrolleri yapılır.

Fren testi nasıl yapılır? Neler Kontrol edilir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Fren testleri genellikle her sanayi sitesinde yapılmaktadır. Her bölgede fren testi yaptırabileceğiniz alanlar mevcuttur. Araçlarda fren testi yapılması ve frenlerde ki herhangi bir sorunun belirlenmesi için araç fren testi cihazı üzerine çıkartılır. Bu band sayesinde tekerler hızla dönmeye başlar ve o sırada içeride bulunan yetkili fren yapmaya başlar. Bir ekran vasıtası ile hangi tekerin tutma oranının az veya fazla olduğu çok basit bir şekilde saptanır. Ekranda ise hangi tekerin az fren yaptığı, hangisinin çok fren yaptığı net bir şekilde belli olmaktadır. El freni tutuşunun değerlerine kadar ekranda görülmektedir.

Fren testi cihazı

Fren testi oldukça gerekli bir işlemdir. Özellikle frene basıldığında araçta savurma, dengesizlik gibi olumsuz olaylar oluyorsa kesinlikle fren testine girilmeli ve sorunlar öğrenilmelidir. Fren testine gittiğiniz zaman alttaki tüm kontroller yapılır ve tarafınıza bir rapor hazırlanır. Araç muayenede fren testi yapılmaktadır. Eğer aracınız da herhangi bir fren sorunu varsa TÜVTÜRK tarafından onay verilmeyecek ve aracınız frenlerden ötürü ağır kusur olarak geçmeyecektir.

  • Fren hidrolik seviyesi
  • Disk ve balata ömrü
  • Frenlerin dengesinin saptanması
  • Fren kuvveti
  • Frenleme esnasında denge kontrolü
  • Frenleme sırasında 4 tekerde oluşan frenleme değerleri
  • Pedal hassasiyet ölçümü

Fren Testi Fiyatları 2022

Fren testini ister sanayide, ister özel serviste ve oto ekspertiz yapan firmalarda yaptırabilirsiniz. Fren testi fiyatları bu dediğimiz yerlerde farklılık göstermektedir. Fakat herhangi bir sanayi sitesinde fren testi fiyatları 40 – 60 ₺ arasında değişmektedir. Aracınız fren testi cihazına çıkartılmakta ve yetkililer tarafından gerekli kontroller sağlanmaktadır. Sorunlu olan frenler ise tarafınıza tek tek bildirilmektedir. Sonrasında ise frenci ustanıza giderek fren sisteminizdeki eksiklikleri yaptırarak frenlerin eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. İlden ile fren testi fiyatları değişebilmektedir. Örneğin;

Ankara fren testi fiyatları ile İstanbul fren testi fiyatları arasında 10- 20 TL fiyat farkı bulunmaktadır. Özellikle küçük illerde daha uygun fiyatlara bulabilmekte mümkündür. Adana, İzmir, Antalya, Konya, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep, Kocaeli gibi birçok şehirde fren testi fiyatları sanayi sitelerinde 40- 60 ₺ arasında olmaktadır.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.