Fren Testi Fiyatları Ne kadar? 2023 Güncel

Frenler araçlar için hayati öneme sahip parçalardan birisidir. Frenler sayesinde araçlar kısa sürede frenleme yapar ve dururlar. Fakat bazı araçlarda fren mekanizması bozulabilmekte ve fren bakımı gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda fren testi dediğimiz işleme başlanır. Kullanıcı ilk olarak frenlerini test merkezine götürür ve orada fren test makinesiyle fren kontrolleri yapılır.

Fren testi nasıl yapılır? Neler Kontrol edilir?

Fren testleri genellikle her sanayi sitesinde yapılmaktadır. Her bölgede fren testi yaptırabileceğiniz alanlar mevcuttur. Araçlarda fren testi yapılması ve frenlerde ki herhangi bir sorunun belirlenmesi için araç fren testi cihazı üzerine çıkartılır. Bu band sayesinde tekerler hızla dönmeye başlar ve o sırada içeride bulunan yetkili fren yapmaya başlar. Bir ekran vasıtası ile hangi tekerin tutma oranının az veya fazla olduğu çok basit bir şekilde saptanır. Ekranda ise hangi tekerin az fren yaptığı, hangisinin çok fren yaptığı net bir şekilde belli olmaktadır. El freni tutuşunun değerlerine kadar ekranda görülmektedir.

Fren testi cihazı

Fren testi oldukça gerekli bir işlemdir. Özellikle frene basıldığında araçta savurma, dengesizlik gibi olumsuz olaylar oluyorsa kesinlikle fren testine girilmeli ve sorunlar öğrenilmelidir. Fren testine gittiğiniz zaman alttaki tüm kontroller yapılır ve tarafınıza bir rapor hazırlanır. Araç muayenede fren testi yapılmaktadır. Eğer aracınız da herhangi bir fren sorunu varsa TÜVTÜRK tarafından onay verilmeyecek ve aracınız frenlerden ötürü ağır kusur olarak geçmeyecektir.

  • Fren hidrolik seviyesi
  • Disk ve balata ömrü
  • Frenlerin dengesinin saptanması
  • Fren kuvveti
  • Frenleme esnasında denge kontrolü
  • Frenleme sırasında 4 tekerde oluşan frenleme değerleri
  • Pedal hassasiyet ölçümü

Fren Testi Fiyatları 2022

Fren testini ister sanayide, ister özel serviste ve oto ekspertiz yapan firmalarda yaptırabilirsiniz. Fren testi fiyatları bu dediğimiz yerlerde farklılık göstermektedir. Fakat herhangi bir sanayi sitesinde fren testi fiyatları 100 – 360 ₺ arasında değişmektedir. Aracınız fren testi cihazına çıkartılmakta ve yetkililer tarafından gerekli kontroller sağlanmaktadır. Sorunlu olan frenler ise tarafınıza tek tek bildirilmektedir. Sonrasında ise frenci ustanıza giderek fren sisteminizdeki eksiklikleri yaptırarak frenlerin eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. İlden ile fren testi fiyatları değişebilmektedir. Örneğin;

Ankara fren testi fiyatları ile İstanbul fren testi fiyatları arasında 50- 100 TL fiyat farkı bulunmaktadır. Özellikle küçük illerde daha uygun fiyatlara bulabilmekte mümkündür. Adana, İzmir, Antalya, Konya, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep, Kocaeli gibi birçok şehirde fren testi fiyatları sanayi sitelerinde 100- 360 ₺ arasında olmaktadır.

Fren Testinde Değerler Kaç Olmalı?

Fren Testinde Değerler Kaç Olmalı?

Fren testinde şayet; %0 – %20 arası değerler arasında bir test sonucu çıkarsa bu zayıf anlamına gelir. %40 – %60 arası değerler normal olarak kabul edilmektedir. %60 – %80 arası değerler iyi olarak kabul edilirken;  %80 – %100 arası değerlerse üst düzeydedir. Fren testinde ölçülen değer; hem sağ hem de sol tekerleklerde birbirine yakın olmalıdır.  Burada her iki tekerlek arasındaki fark en fazla yüzde 15 civarında olmalıdır. Diğer türlü aracınızın sürüş güvenliği kesinlikle olumsuz olarak etkilenecektir.

Fren testi nedir?

Fren testi, freninizin performansının özel tekniklerle ölçülmesi işlemidir.

Fren testi neden önemlidir?

Fren testi sürüş güvenliği açısından kritik bir öneme sahiptir.

Fren testi nasıl yapılmaktadır?

Bu test alanında uzman olan tamirciler tarafından yeni nesil teknolojiler sayesinde yapılmaktadır.

Yorum yapın