Frene Basınca Yağ Lambası Yanıyor [ Çözümleri ]

Günümüz de otomobiller frene basınca yağ lambasında yanıp sönme olduğunu çok kez görürüz. Birçok kullanıcının ortak bir sorunudur. Rölanti ve aynı zamanda gaz verince sönen yağ lambasının birçok nedeni vardır. Gelin hep beraber inceleyelim.

Frene Basınca Yağ Lambası Yanıyor 

Burada ki problemin birkaç çeşidi vardır. Fren pedalına bastığımız zaman yanıyor veya fren yapıldığında sönüyor ise arıza nedenleri farklı olabilmektedir. Olası tüm arıza ve çözümlerini sizler için bir araya getirdik.

Yağ Beslemesinin Azalması Yada Kesilmesi : 

Yağ pompası gerektiği basınçta çalışmadığı zaman araçtaki yağ tam anlamıyla devir daim edemez hale gelir. Yağ hareketi azalır ve rölanti halinde yağ lambası yanar. Yağ lambası gaz verince sönüyorsa bu hatanın sebebi genellikle yağ pompasında oluşan bir arıza olabilmektedir.

Yağ Filtresinin Tıkanması : 

Yağ filtresi yağ pompalanmadan önce yağı süzer ve tamamen temiz hale getirerek motora yollar. Pislikler ve metal partikülleri ayırarak temiz bir yağın motora girmesini sağlar. Yağ filtresi tıkanmasında yağın hareket hızı azalacak ve motor devri azaldıkça basınç yetersiz kalacaktır. Bu gibi durumlarda yağ filtresi ve yağ değiştiği zaman sorun tamamen kaybolmaktadır.

Yağ Lambası Tetikleyici Düzeneğinde Elektriksel Arızalar : Araçta yağ lambası bazı sensörlerden aldığı veriler ile söner yada yanar. Eğer bu sensorlar görevini yerine getirmeyecek durumda ise araçta hiçbir sorun olmasa bile yağ lambasının yandığı durumlar meydana gelebilir. Sorunun Çözümü ise : arızalı olan müşürün değiştirilmesi şeklinde gerçekleşir. 

Araç göstergesinde bulunan yağ lambası bazı elektronik sensörlerden aldığı bilgiler ışığında yanıp söner. Bu sensörlerden bazıları hatalı ölçüm yapabilir veya arızalı olabilir. Bu gibi durumlar oluyorsa ilk bakılması gereken yer yağ müşürüdür. Yağ müşürü değişimi sonrası problem ortadan kalkacaktır.

Yağ Seviyesinde Kritik Azalmalar :

Motorda bulunan yağın azalması sonrası yağ pompasının ileteceği yağda azalacağı için yağ lamba uyarısı çıkacaktır. Bunun çözümü oldukça basittir. Yağ miktarı kontrol edilmeli ve eksik varsa tamamlanmalıdır.

Rölantide yağ lambası yanıyor Gaza basınca sönüyor ise yukarıda ki bilgileri okuyabilirsiniz.

Motor yağı ömrü ne kadardır?

Yağ lambası yanan araç ne kadar gider?

Normal şartlar altında şayet yağ lambanız yanmışsa böyle zamanlarda aracınızı hiç hareket ettirmemeniz gerekmektedir. Çünkü böyle bir durum sonrasında aracınızı sadece 5 ya da 10 km kullansanız bile büyük olasılıkla aracınızın motorunda ciddi bir arıza verecektir. Yağ lambanız yanarsa, motorun düzgün çalışması için yeterli yağ almadığı anlamına gelir. Motor, belirli türde yağlarla çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve bu tür yağları almazsa sorun yaşar. Bu, hatalı bir sensör veya sistemdeki bir sızıntı gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Aracınızı, motorunuzda neyin yanlış olduğunu belirleyip sizin için düzeltebilecek bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz. Bu aşamada aracınızı bir çekici yardımıyla götürmeniz önerilmektedir.

Yağ lambası yanan araç ne kadar gider?

Motor yağı ömrü ne kadardır?

Motor yağının ömrü 1 yıl kadardır. Hatta genel olarak 5 bin km aracınızı kullanmışsanız böyle durumlarda motor yağınızı değiştirmeniz önerilmektedir. Motor yağızın ömrü, ne kadar kilometre yaptığınıza bağlıdır. Haftada saatte birkaç yüz km kullanıyorsanız, yeni motor yağına ihtiyaç duymadan önce yaklaşık 6 ay beklemelisiniz. Yalnızca birkaç günde bir araç kullanıyorsanız, arabanızda yeni yağa ihtiyaç duymadan önce iki yıla kadar bekleyin. Genel olarak periyodik bakımlar döneminde motor yağınızın da değiştirilmesi önerilmektedir. Çünkü motor yağı aracınızın performansını doğrudan etkiler. Ayrıca motor yağı, aracınızın önemli parçalarını dış etkenlerden korur!

Yağ Lambası yanıp sönüyorsa bu konumuzu inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın