Frene Basınca Ses Gelmesinin Sebebi Nedir?

Frene basınca gelen sesler bazı durumlarda bakımsızlıktan bazen de yan sanayi fren balatalarından dolayı kaynaklanır. Frenler araçların en önemli güvenlik sağlayıcısından biridir. Kendiniz ve yolcuların güvenliği için fren tertibatının kusursuz olması gerekmektedir. Fren yapınca farklı sesler gelebilir. Islık sesi, sürtme sesi ve tak seslerine göre farklı nedenleri mevcuttur. Peki frene basınca gelen bu sesler tam olarak neyden kaynaklanır ?

Frene Basınca Gelen Gırç Sesi Sebepleri

Bu problem genellikle kötü bir balatadan kaynaklanır. Ucuz balatalar çok kısa sürede sertleşir ve diske baskı yaptığında gırç şeklinde gıcırtı sesi meydana getirir. Bu gibi seslerden kurtulmak için kaliteli, önerilen fren balatalarını kullanmanız gerekir.

Frene basınca ötme sesi

Fren yapıldığında ötme sesi geliyorsa bunun en belirgin sebebi kalitesiz disk ve balata kullanılmasıdır. Balata değişimi yaptığınızda ses bir süreliğine kesilir ve sonrasında tekrar gelmeye başlar. Frene basınca ötme sesi genellikle istenmeyen bir durumdur. Bu şekilde sürmenin bir zararı yoktur fakat balata değişim zamanı geldiğinde birinci sınıf bir balata ve disk değişimi yaparak bu sesten kurtulmak mümkündür.

Frene basınca kazıma sesi

Kullanıcıları en rahatsız eden önemli noktalardan biri ise frene basınca gelen kazıma sesidir. Bu sesi duyuyorsanız acilen fren disk ve balatasının değişmesi gerekmektedir. Biten balata frene basıldığında diske yapışıyor ve kazıma sesi çıkartıyor. Bu durum diskin de arızalanmasına ve çizilmesine neden olacaktır. Frenden ses gelmesi günümüzde her araçta görülmektedir. Doğru bakım ve doğru parçalar ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

Frene basınca tak sesi

Ayrıca frene basınca tak tak şeklinde sesler geliyorsa aracınızın arka fren balatalarının tam olarak oturmaması ve ayarlanmaması sonucu bu ses ortaya çıkar. Ustanız tarafından arka fren kampanası çıkartılır, fren balatalarının bağlantı yerleri kontrol edilir. Rahat bir şekilde kasmadan oturması sağlanır ve tekrardan takılır. Bu şekilde frenden gelen tak sesine çözüm sağlanır.

Frene basınca ıslık sesi neden gelir?

Frene bastığınız zaman ıslık sesi duymanızın nedeni; fren diskinden ya da hidrolik sisteminden olabilir. Fren pabuçları ile fren kampanası arasındaki ilişki hava hacminden fren pedalına bastığınız ıslık sesi duyulur. Pedala bastığınız zaman, hava boşluğu genişler ve ıslık sesine neden olur. Fren yaparken bir ıslık sesi genellikle çarpık bir fren diskinden veya çarpık fren balatalarından kaynaklanır. Bu, aşırı ısıdan veya frenlerdeki çok fazla basınçtan kaynaklanabilir. Fren pedalına veya frenleme açısından bir aşırı dereceden varsa, bunun nedeni aşırı fren balataları olabilir. Sonuç olarak frene basınca ıslık sesi çıkıyor olması sürüş güvenliği açısından riskli bir durumdur.

Frene basıldığında sürtünme sesi neden olur?
Frene basıldığında sürtünme sesi neden olur?

Frene basıldığında sürtünme sesi neden olur?

Bu genellikle fren balatalarının diske sürtünmesinden kaynaklanır. Ayrıca aşınmış fren balatalarından veya bükülmüş bir diskten de kaynaklanabilir. Bu tarz bir sesin geliyor olması her şeyden önce aracınızda bir metal aşınmasının habercisi olabilir. Fren balatalarında yer alan metal aşınması durumu frene bastığınız anda sürtünme sesi duymanıza neden olabilir. Bundan dolayı özellikle fren balatalarında yer alan metal tırnağın aşınmasından kaynaklı olarak sürtünme sesi duyabilirsiniz. Bu sorunun çözümüyse fren rotlarında yer alan hasar oluşumunun giderilmesiyle mümkün olur. Bir de balatalarda yer alan aşınmaya dayalı sorunların tamir edilmesi de sürtünme sesi sorununu giderecektir.

Yorum yapın