Frene Basınca Ses Gelmesinin Sebebi Nedir?

Frene basınca gelen sesler bazı durumlarda bakımsızlıktan bazen de yan sanayi fren balatalarından dolayı kaynaklanır. Frenler araçların en önemli güvenlik sağlayıcısından biridir. Kendiniz ve yolcuların güvenliği için fren tertibatının kusursuz olması gerekmektedir. Fren yapınca farklı sesler gelebilir. Islık sesi, sürtme sesi ve tak seslerine göre farklı nedenleri mevcuttur. Peki frene basınca gelen bu sesler tam olarak neyden kaynaklanır ?

Frene Basınca Gelen Gırç Sesi Sebepleri

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bu problem genellikle kötü bir balatadan kaynaklanır. Ucuz balatalar çok kısa sürede sertleşir ve diske baskı yaptığında gırç şeklinde gıcırtı sesi meydana getirir. Bu gibi seslerden kurtulmak için kaliteli, önerilen fren balatalarını kullanmanız gerekir.

Frene basınca ötme sesi

Fren yapıldığında ötme sesi geliyorsa bunun en belirgin sebebi kalitesiz disk ve balata kullanılmasıdır. Balata değişimi yaptığınızda ses bir süreliğine kesilir ve sonrasında tekrar gelmeye başlar. Frene basınca ötme sesi genellikle istenmeyen bir durumdur. Bu şekilde sürmenin bir zararı yoktur fakat balata değişim zamanı geldiğinde birinci sınıf bir balata ve disk değişimi yaparak bu sesten kurtulmak mümkündür.

Frene basınca kazıma sesi

Kullanıcıları en rahatsız eden önemli noktalardan biri ise frene basınca gelen kazıma sesidir. Bu sesi duyuyorsanız acilen fren disk ve balatasının değişmesi gerekmektedir. Biten balata frene basıldığında diske yapışıyor ve kazıma sesi çıkartıyor. Bu durum diskin de arızalanmasına ve çizilmesine neden olacaktır. Frenden ses gelmesi günümüzde her araçta görülmektedir. Doğru bakım ve doğru parçalar ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

Frene basınca tak sesi

Ayrıca frene basınca tak tak şeklinde sesler geliyorsa aracınızın arka fren balatalarının tam olarak oturmaması ve ayarlanmaması sonucu bu ses ortaya çıkar. Ustanız tarafından arka fren kampanası çıkartılır, fren balatalarının bağlantı yerleri kontrol edilir. Rahat bir şekilde kasmadan oturması sağlanır ve tekrardan takılır. Bu şekilde frenden gelen tak sesine çözüm sağlanır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.