Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde birçok aracın ön ve arka frenler için kullandığı balata çeşidi farklıdır. Bazı otomobiller ise tüm tekerleklerde aynı tip balataya sahiptir. 2 farklı balata tipinin birbirlerine oranla çalışma ömrü farklılık göstermektedir. Bununla birlikte ön tekerleklerde her zaman daha fazla fren yükü olduğu için, ön fren balataları arka fren balatalarına göre ömürlerini daha çabuk tüketirler.

Fren balatasının bitmesi durumunda sürüş güvenliği azalacaktır. Balatanın bitmesi durumunda fren sisteminde altta ki anlatılanlar yaşanacaktır.

Fren balatalarının bittiği anlaşıldığında kesinlikle değişim yapılmalıdır. Aksi takdirde bitik balatalar diske zarar verir, uzun vadede değişim kaynaklı maliyetlerin artmasına neden olur. Dahası, fren mesafelerinde ciddi bir uzama meydana gelip, kaza geçirme riskinizi aynı oranda arttırır.

Fren Balatalarının Bittiği Nasıl Anlaşılır

Fren balatasının bittiğini anlamak oldukça basittir. Fren balatası bittiğinde arabada bir takım tepkiler meydana gelir. Bunlar ise altta maddeler halinde anlatılmıştır.

Frene Basıldığında Olağan Dışı Ses

Balatalar, ömürlerini tamamlamaya yakın zamanlar diskte bir sürtünme kuvveti yaratırlar. Bu sürtünmeden gelen ses ilk zamanlar fark edilmese de, ilerleyen zamanlarda giderek artarlar. Eğer frenlediğinizde garip sesler duyuyorsanız, balatalarınızı kontrol etmekte yarar var.

Hidroliğin Normal Seviyenin Altına Düşmesi

Frenlerin pistonları, balatalar bitmeye yakın zamanlarda normal konumlarından biraz daha ileride olurlar. Böylece fren hidroliği içerisindeki sıvı miktarı belli bir seviye aşağıya düşer. Bu seviyede azalma gördüğünüzde mutlaka balata kontrolü yapmanız gerekmekte.

Pedalın Tepki Süresi

Yine balataların ömrünü tükettiği zamanlarda frenleriniz, normal seviyeye göre daha aşağıda tepki verecektir. Bu da balataların biteceğinin bir göstergesidir.

Doğrudan Gözlem

Çelik jant otomobillerde kaliperler ve fren balatalarının durumu gözlemlenerek tespit edilebilir. Eğer kaliperlerin arasından balata ölçütü 1.5 cm altında görülüyor ise, balatanızın değişim vakti söz konusudur.

Yorum yapın