Frene Basınca Rölanti Düşmesi Neden Olur?

Rölanti otomobillerimizin en minimize halde yakıt sarfiyatının oluştuğu durumdur. Tüketilen yakıt hava şartları, motor sıcaklığı gibi farklı parametrelerin bir arada değerlendirilmesinin dışında otomobilimizdeki her hangi bir arıza nedeni ile de değişkenlik gösterebilmektedir.

Teknolojiden bağımsız olarak bütün araçlar belirli bir karışım mantığı üzerine tasarlanırlar. Bildiğiniz gibi yalnızca yakıt ateşlenmez, içeriye alınan belirli bir hava oranıyla birlikte yanarlar. Stabil bir durumda bu oran 14/1 ‘dir. Yani 14 birim hava, bir birim yakıttan oluşur. Bu durum normal karışım olarak adlandırılmaktadır. Bunun dışında çok soğuk havalarda zengin karışımla ateşlenerek hava oranı düşürülüp yakıt oranı arttırırlarken, sıcak yaz günleri ya da motorun yeni stop edilip ısının yüksek olduğu hallerde fakir karışıma geçerek yakıt oranını düşürüp hava oranını arttırmaktadır. Tüm bu sistem ateşleme ile ilişkili olup, eski nesil araçlarda Gaz kelebeği; yeni nesil araçlarda da ECU diye adlandırdığımız sistem tarafınca yönlendirilir. Bu yönlendirilmelerde sorun olursa da düzensiz yakıt ayarlaması ve buna bağlı olarak da aracın fazla yakması ya da motorda titreme gibi sorunlar baş göstermektedir.

Frene basınca rölanti düşmesi neden olur?

Frene basınca rölanti neden düşer?

  • Fren körüğünde delinme olabilir
  • Vakum kaçağı olabilir
  • Motor fazladan hava alıyor olabilir
  • Motordan fren merkezine giden hortumlarda sorun olabilir

Frene basınca rölanti düşmesi yaşanıyorsa emme manifoldu kaçak kontrolü yapılmalıdır.  Aksi bir durum olan ise frene basınca rölanti yükselmesi genellikle ateşleme sisteminde olan bir problemden kaynaklanabilir.

Aslına bakarsanız her ne ile ilişkili olursa olsun sorun ateşleme sistemi ile ilgilidir. Her durumda yukarıda açıklamasını yaptığımız gaz kelebeği ya da ECU’nun arızasından söz etmek mümkün. Fakat burada istisnai bir durum daha bulunmaktadır. O da akü. Akü aracımızın elektrik beynidir, ateşleme den tutun da dinlediğiniz radyo ya kadar hemen her yerde o var. Tabi bir de akünün elektrik üretmesini sağlayan ve devamlı bunu dolduran şarj dinamosu mevcut.

Aracımızda fren pedalına basmamız elektriksel anlamda artı bir güç istememiz demek. Biz frene basınca fren sistemi devreye girer, balatalar diski sıkar, fren lambalarımız yanar… Sistemi çoğaltabiliriz, arka planda farkında olmadığımız birçok etken devreye girecektir. Haliyle aküden artı bir performans isteyecek ve kötü durumdaki akü bu etkiye tepki veremeyerek ateşleme sisteminde içinde bulunduğu otomobilin birçok bölgesinde sorun oluşmasına neden olacaktır. Akü zayıflayıp şarj tutmadığı gibi sağlam olmasına rağmen şarj dinamosunun arızası nedeni ile aküyü şarj etmemesi de mümkündür. İki arasında ki küçük nüansı bir otomobil elektrikçisi rahatlıkla çözümleyebilir ve siz de arızanızdan kurtulup otomobilinizi sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Rolantide dalgalanma neden yapar?

Rölanti devir ayarı nasıl yapılır?

Bir aracın rölanti devrinin ayarının yapılması çok fazla ayrıntıyı içermez. Öncelikli olarak rölanti devrini ayarlamak için ayarlayacağınız vidayı bulmalısınız. Bu vida; motora giden gaz telinin hemen yanında bulunmakla birlikte bu vida çok küçük olduğundan gözden kaçabilir. Rölanti ayarı vidasını bulduktan sonra bir tornavida yardımıyla devir ayarı yapabilirsiniz. Bu sırada aracınızı çalışır durumda tutmanız gerekecektir. Çünkü siz aracınızdaki devir durumunu motordaki sese göre yapacaksınız. Bütün bu bilgiler ışığında aracınızın rölanti hızı, karbüratörün ön tarafında bulunan bir gaz kelebeği durdurma vidası ile ayarlanır. Gaz kelebeği durdurma vidası, motor rölantideyken gaz kelebeği plakalarının ne kadar açık olacağını kontrol eder. Böylece aracınızın rölantisi belirlenmiş olur.

Rölanti devir ayarı nasıl yapılır?

Rolantide dalgalanma neden yapar?

Özellikle buji tırnaklarında bir ayar sorunu varsa aracınızda bir rölanti dalgalanması yaşayabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki rölanti hızınızın dalgalanmasının birkaç nedeni vardır. Bu durum için en yaygın sebep, motor sıcaklığının yükselip düşmesidir. Sıcaklık değiştikçe rölanti hızınız da değişir. İkinci bir neden, motor bölmenizde bir vakum kaçağı olması olabilir. Bu, rölanti hızınızın da dalgalanmasına neden olur. Çünkü motor rölantide iyi çalışmasını sağlamak için yeterli hava veya yakıt almaz. Üçüncü neden ise, yanlış okuyan ve bilgisayarın motora hava girmediğini düşünmesine neden olan arızalı sensörleriniz varsa, bu nedenle rölanti devrini artırmaya çalışarak telafi etmeye çalışacaktır. Bu doğruysa, siz düzgün bir şekilde sabitleyene kadar yüksek ve düşük arasında gidip gelir.

“Frene Basınca Rölanti Düşmesi Neden Olur?” üzerine bir yorum

  1. İyi akşamlar 2000 model Hyundai accent 1.3 aracımda vites değişiminde frene bastığımda ve boşta çalışırken stop ediyor araç vitesteyken gazı bırakıp bastığımda hafif silkelenmeler oluyor bundan dolayı mı aracımın motoru bitti bilmiyorum ama şuan aracım rektefede yani motor yeni yapılıyor bu sorun devam edermi bilmiyorum
    Bu konu üzerinde bana bilgi verirseniz sevinirim rolanti motoru arızalı olabilirmi

    Cevapla
Yorum yapın