Fren lambası yanmıyor sorunu ve çözümü

Trafikte ilerlerken fren lambası yanmıyorsa büyük bir problem var demektir. Aracınızın arkasında gelen sürücü için bir problem oluşur. Fren lambasının yandığını görmeyen kullanıcı durmak istediğinizi anlayamaz ve beraberinde ciddi kazalar meydana gelebilir. Bir diğer olumsuz tarafıda araç muayenesinden geçememe durumudur. Stop lambası yanmıyorsa araçlar ağır kusur ile maueyneden geçemez. Peki fren lambası neden yanmaz? Hangi durumlarda stop lambaları arızalanır? Bunları teknik olarak siz oto ayar kullanıcıları için anlatıyoruz.

Arka stop lambaları neden yanmıyor?

Otomobillerde ki en büyük sorunlardan birisi fren sistemleridir. Fren sistemi devreye girdiği an arka stoplar ile anında iletişime geçilir ve lambaların yanması sağlanır. Hem yoldaki araçlar hem de yaya olan insanların haberi olması için fren lambalarının önemi çoktur. Bazı durumlarda araçlarda fren lambası etkisiz kalabilir. Bunun birçok nedeni mevcuttur.

Fren Lambası Neden Yanmaz?

Araçta stop lambası yanmıyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Fren lambaları, eskimiş fren sistemine ait kablolar, ve fren pedalında ki mandallar zaman içerisinde arızalanır ve etkisiz hale gelebilir. Sol stop yanmıyor veya sağ stop yanmıyorsa yapılması gerekenleri altta maddeler halinde hazırladık.

Fren Ampülü Patlamış Olabilir

Fren lambası arızası

Fren lambası bazı durumlarda bozulabilir. Bu durum eski teknolojiye sahip araçlarda çok görülmekte olan bir durumdur. Ampüller su almış ve sonrasında yanmış olabilir. Eğer stop lambalarından sadece biri yanmıyor, diğeri yanıyorsa ilk bakılacak şey ampüldür. Bu gibi durumlarda lamba değişimi ile sorun çözülmektedir. Yeni bir ampül alarak kendiniz takarak deneyebilirsiniz. Bazı yan sanayi fren ampülleri çok kısa ömürlü olabilmektedir. Kaliteli ve orijinal fren lambası ile bu duruma bir son verebilirsiniz.

Stop Camı Çatlamış Olabilir

Stop camlarında oluşan çatlaklar yağmurlu günlerde su alabilir. Buda ampüllerin hemen bozulmasına neden olur. Stop çatlak tamiri yapan firmalar bulunmaktadır fakat pekte önerilen bir işlem değildir. Bu gibi durumlarda stop camını veya komple stop farını yenilemeniz en doğru yöntem olacaktır.

Fren Lambası Sigortaları Arızalı Olabilir

Frenlerde diğer parçalarda olduğu gibi bir sigorta sayesinde güvenli bir şekilde çalışırlar. Sigorta kutusunda oluşan herhangi bir oksitlenme veya su alma durumunda araç stop lambası veya diğer lambalar da sorun olabilir. Bu gibi problemlerde sigorta kutusunda ki stop lambalarının sigortası kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir. Sigortanın bozulduğunu anlamak oldukça basittir. Uzman bir elektrikciye giderek sorunu çok kısa sürede çözebilirsiniz.

Fren Elektrik Yolunda Sorun Olabilir

En çok karşılaşılan sorunlardan biriside elektrik kablolarında ki yıpranmalardır. Özellikle eski teknolojiye sahip birçok araçta fren lambaları bu nedenden ötürü yanmaz. Fren tesisatında ki elektrik kabloları zamanla aşınır ve çatlamalar ve kopmalar meydana gelir. Stop lambası yanmıyorsa veya sürekli yanıyorsa bu elektrik sistemi ile alakalıdır. Yeni elektrik kabloları ile bu sorun çözülebilir ve su geçirmemesi için üzerine koruyucu silikon gibi birçok güvenlik malzemeleri uygulanabilir.

Fren Müşürü Arızalanmış Olabilir

Frenleme yapıldığı andan itibaren arkanızda ki sürücüleri yavaşlamaları konusunda bilgilendiren parçaya fren müşürü denebilir. Fren müşüründe bazen gevşeme, yerinden oynama gibi sorunlar olur. Bozulan fren müşürü artık arkadan gelen sürücüleri frene basıldığı zaman bilgilendirmez ve bu durum çok ciddi sorunları beraberinde getirebilir.

Fren lambası nasıl çalışır?

Fren müşürü nerede?

Fren müşürü aracınızın fren pedalında bulunmaktadır. Fren pedalına değecek bir biçimde montajı yapılan fren müşürü; zemin paspasının hemen yukarı kısmında yer almaktadır. Fren müşürü, fren pedalına bastığınızda yanması için fren lambasına bir sinyal gönderir. Bu önemlidir. Çünkü diğer sürücülerin yavaşladığınızı veya durduğunuzu görmelerini sağlar ve böylece hızlarını buna göre ayarlayabilirler. Fren müşürü; genellikle gaz pedalının bulunduğu yerin yakınında paspasın altında bulunur. İçinden çıkan ve arabanızın kablo sistemine giden kırmızı bir kablo ile işaretlenmelidir. Sonuç olarak fren müşürü, fren pedalına bastığınızı algılayan ve fren lambalarınızı etkinleştirmek için bir devreyi kapatan bir bölümdür. Burada herhangi bir arıza can sıkıcı sorunlara neden olmaktadır.

Fren müşürü nerede?

Fren lambası nasıl çalışır?

Fren lambası, frene bastığınızda aracınızda yanan bir uyarı lambasıdır. Fren lambası fardan farklıdır, çünkü far geceleri önünüzdeki yolu aydınlatır, fren lambası ise sadece frene bastığınızda yanar. Fren lambası, fren lambalarına bağlanan bir ampul veya LED’dir. Fren lambası, fren uygulandığında yanar ve fren uygulanmadığında söner. Fren lambası şu şekilde çalışır: Fren pedalına bastığınızda, iki kablo arasındaki devreyi tamamlayan bu küçük metal tırnağa bastırır. Bu, LED ampullerinize veya arka lamba grubunuzdaki ampullere güç sağlayan tek bir kablo üzerinden elektrik akışını sağlar. Pedalı bıraktığınızda, artık bu kablolardan elektrik akmaz ve böylece fren lambalarınız söner.

Yorum yapın