Fren Westinghouse Arızası ve Tamiri

Fren sisteminin bir parçası olan Westinghouse, birçok otomobilde arıza veren parçalardan birisidir. Bu parçanın görevi ise ayağınız ile yaptığınız frenin basınç değerini 5-6 kat daha fazlalaştırarak tekerlerde bulunan fren sistemlerine iletir. Yani oldukça önemli parçaların arasında gelir. Bu parça belirttiğimiz gibi arızalanabilir. Peki Westinghouse fren arızasını nasıl anlarız?

Westinghouse Arızası Nasıl Anlaşılır?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bu parçanın arızası durumunda kullanıcı tarafından anında fark edilebilir. Çünkü sadece fren mekanizmasıyla ilişkilidir ve tespiti oldukça kolaydır. Bir Westinghouse ( Fren Servosu ) arızasında alttaki belirtiler ortaya çıkacaktır.

  • Frenleme mesafesi eskisinden çok daha uzun olur
  • Frene basıldığı zaman tıs tıs şeklinde hava kaçırma sesi gelir
  • Fren pedalı çok sertleşir, basılamayacak seviyeye gelebilir.
  • Sertleşen pedalda frenleme etkisi minimum seviyeye gelir

Yukarıda belirttiğimiz arızalar aracınızda mevcut ise sebebi %90 ihtimal ile Westinghouse olacaktır. Bu gibi durumlarda fren ustasına gidilmeli ve gerekli tamir/değişim işleri aksatılmadan yapılmalıdır. Westinghouse arızasında frenler tutmayacak dereceye geldiği için büyük risktir ve hemen yapılacak önemli tamirler arasında yer alır.

Westinghouse tamir olur mu ?

Araçlarda frenleme basıncını ayarlayan bu parçanın tamiri olmaktadır. Yenisi de oldukça pahalı olduğu için genellikle tamir yöntemleri tercih edilmektedir. Tamiri için Westinghouse tamir takımı mevcuttur. Fakat bu parçaları almadan önce orijinal olup olmadığını sormakta fayda vardır. Tamir takımı içerisinde lastik segmanları, hidrolik yağ diraframı ve yay gibi parçalar bulunur. Günümüzde Uno, Tofaş, Lada gibi eski teknolojiye sahip araçların Westinghouse parçası sökülüp gerekli tamirat işlemleri yapılabilmektedir. Fakat bazı markalarda tamir işleri pekte mümkün olmadığı için sıfır parça ile değişimi tavsiye edilmektedir.

Westinghouse hava kaçağı olduğu zaman araç muayenede de ağır kusur olmaktadır. Hava kaçağı olan bu parça ciddi güvenlik problemleri oluşturmaktadır. Uygun tamir takımı ve contaları alınarak profesyonel bir fren servisinde bu önemli parçanın tamirini yaptırabilirsiniz. Westinghouse tamiri İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde bulunan tüm sanayi sitelerinde yapılabilmektedir. Bazı küçük illerde bu parçanın tamirini yapan ustayı bulamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bütçeniz doğrultusunda yenisini almak araç ve kullanıcı güvenliği açısından iyi bir hareket olacaktır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.