Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır?

Ön ve arkalarda oluşan fren farkını eşitleyen parçaya fren limitörü denir. Birçok eski otomobillerde bulunmakla beraber yeni sistem ile ABS fren sistemine geçilmiştir. Şimdi sizlere frenlimitörü arızası ve çalışma prensibini açıklıyoruz.

Fren limitörü nedir

Araçlarda oldukça önemli olan bu parça, frenleri düzenlemekle görevlidir. Eski nesil araçlarda bulunmaktadır ve çok sık arıza veren bir parça değildir. Önler disk, arkalar kampana sistemine sahip araçlarda fren farkını eşitler ve yay parçaları ile fren limitörü yapar.

Ön ve arka frenlerde bulunan hidrolik yağ düzeneğinin hemen yanında bulunur.  Aniden uygulanacak frenlerde ön ve arka taraftaki basıncı kontrol altına almak için çalışır.  Bir yandan , tekerlerde olası bir kilitlenmeyi önlemek adına arka frenlere giden hidroliğin sınırlandırılmasını sağlar. Peki arızalı fren limitörü nasıl tespit edilir?

“Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren limitöründe arıza olan araçlarda aniden fren yapıldığında ön arka frenler eşit olmaktan çıkar ve sağa sola çekme yapabilirler.  Genellikle fren sıvısı düzenli olarak değiştirildiğinde pek limitör arızası meydana gelmez.

Fren Limitör arızası

Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır

Bu parçada olası bir arıza durumunda frenler eskisi gibi tutmamaya başlar.  Fakat fren limitörün de tam olarak arızanın olduğunu tespit etmek için farklı tekniklerde kullanılabilir.  Öncelikle fren hidrolik kabının kontrol edilmesi gereklidir.

Fren hidrolik yağı ne zaman değişir?

  • Ön disk frenlerin tutma oranı oldukça yüksektir. Arkalar ise önlere göre daha düşüktür. Ön frenler %80, arka frenler ise %20 gibi oranlarda frenleme oranına sahiptirler.
  • Fren limitörü arızasında ani fren yaptığınız zaman sağa ve sola çekiyorsa genellikle limitör arızası mevcuttur. Fren yapıldığında 3 teker de sorun yok fakat biri kilitleniyor ise fren limitörü bozuktur.
  • Balata değişiminde bir tekerin balatası, diğerine göre daha azalmışsa o tekerleğin fren limitörü incelenmelidir.

Fren limitörü arızası olduğunda araçlar muayene esnasında muayene tekrarına kalır. Kusur olarak ise Fren “limitörü uygun monte edilmemiş” ibaresi yer alır. Bu gibi fren sorunlarında araçlar ağır kusurlu olarak muayene tekrarına kalmaktadır.

Fren limitörü iptali

Öncelikle bu parçanın iptali güvenli değildir. Çok kontrolsüz frenlemeye sahip bir araç haline gelebilir.  Fren limitörü aracın hayati parçalarından biri olmak ile beraber sıklıkla kontrollerinin, bakımlarının ve gerekiyorsa değişimlerinin yapılması gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Araba neden hararet yapar ?

Fren limitöründe arıza olan araç muayene istasyonunda fren testinden geçemez ve dolayısıyla muayeden kalınır.

Fren Liberatörü nedir?
Fren Liberatörü nedir?

Toros fren limitörü arızası nasıl anlaşılır?

Aracınızda hız yaparken fren yaptığınız zaman 3 tekerleğiniz dönmeye devam ediyor ancak 1 tekerleğiniz kilitleniyorsa böyle zamanlarda fren limitörünün arızalandığını söyleyebiliriz. Esasında bu durum tam tersi de olabilir. Yani 3 teker dönerken 1 teker kilitlenebilir. Toros fren limitörü arızası, Toros araç sahibinin ortak bir sorunudur. Çünkü fren limitörü, park freni veya el freni olarak da bilinmekle birlikte en çok arıza veren parçalar arasında yer alır. Sürücü koltuğunuz ile yolcu koltuğu arasında bulunan bir kaldıraçtır. Böyle bir sorunun varlığı can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayıdır ki Toros fren limitörü arızası varsa böyle durumlarda hızlı bir şekilde tamirciye gitmekte fayda vardır.

Toros fren limitörü arızası nasıl anlaşılır?
Toros fren limitörü arızası nasıl anlaşılır?

Limitör çubuğu ne işe yarar?

Limitör çubuğu, arka frenleri birbirine bağlayan küçük bir çelik parçasıdır. Yüksek hızlarda fren yaparken aracın arka tekerleklerinin kilitlenmesini önlemektedir. Bu özelliği, yalnızca iki tahrik tekerleği olan bir arabada kesinlikle kaçınmak istenilecek bir sorundur. Limitör çubuğu, acil bir durumda araç kullanırken frenlerinizi daha etkin kullanmanıza yardımcı olur. Örneğin, önünüzdeki bir şey nedeniyle hızlı bir şekilde durmanız gerekirse veya başka bir araç aniden önünüze geçerse, bu kol frenlerinize daha fazla baskı uygulayarak daha iyi kavramalarını ve daha hızlı durmalarını sağlar. Dolayısıyla bu parça, sürül güvenliği noktasında oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Fren Liberatörü nedir?
Fren Liberatörü nedir?

Fren Liberatörü nedir?

Fren Liberatörü, aracınızı normalden daha fazla kuvvetle durdurabilmeniz için aracınızın fren sınırlayıcılarını sökmenizi sağlayan elektronik bir parçadır. Bu, özellikle buzlu yollarda araç kullanıyorsanız veya herhangi bir nedenle hızlı bir şekilde durmanız gerekirse, örneğin birisi önünüze çıkmak üzereyse kullanışlıdır. Fren Liberatörü, fren pedalına normalden daha fazla basınç uygulayarak fren sınırlayıcı arızasını önlemeye yardımcı olabilecek bir öğedir. İki parçadan oluşur: biri pedalınıza takılır, diğeri doğrudan ana silindirinize bağlanır. Cihaz, ana silindirin içinden sıvı basıncının kendi içinden geçmesine izin verir. Bu parçada ortaya çıkan herhangi bir sorun aracın sürüş güvenliğini de olumsuz olarak etkiler.

Yorum yapın