Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır?

Ön ve arkalarda oluşan fren farkını eşitleyen parçaya fren limitörü denir. Birçok eski otomobillerde bulunmakla beraber yeni sistem ile ABS fren sistemine geçilmiştir. Şimdi sizlere frenlimitörü arızası ve çalışma prensibini açıklıyoruz.

Fren limitörü nedir

Araçlarda oldukça önemli olan bu parça, frenleri düzenlemekle görevlidir. Eski nesil araçlarda bulunmaktadır ve çok sık arıza veren bir parça değildir. Önler disk, arkalar kampana sistemine sahip araçlarda fren farkını eşitler ve yay parçaları ile fren limitörü yapar.

Ön ve arka frenlerde bulunan hidrolik yağ düzeneğinin hemen yanında bulunur.  Aniden uygulanacak frenlerde ön ve arka taraftaki basıncı kontrol altına almak için çalışır.  Bir yandan , tekerlerde olası bir kilitlenmeyi önlemek adına arka frenlere giden hidroliğin sınırlandırılmasını sağlar. Peki arızalı fren limitörü nasıl tespit edilir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren limitöründe arıza olan araçlarda aniden fren yapıldığında ön arka frenler eşit olmaktan çıkar ve sağa sola çekme yapabilirler.  Genellikle fren sıvısı düzenli olarak değiştirildiğinde pek limitör arızası meydana gelmez.

Fren Limitör arızası

Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır

Bu parçada olası bir arıza durumunda frenler eskisi gibi tutmamaya başlar.  Fakat fren limitörün de tam olarak arızanın olduğunu tespit etmek için farklı tekniklerde kullanılabilir.  Öncelikle fren hidrolik kabının kontrol edilmesi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Fren hidrolik yağı ne zaman değişir?
  • Ön disk frenlerin tutma oranı oldukça yüksektir. Arkalar ise önlere göre daha düşüktür. Ön frenler %80, arka frenler ise %20 gibi oranlarda frenleme oranına sahiptirler.
  • Fren limitörü arızasında ani fren yaptığınız zaman sağa ve sola çekiyorsa genellikle limitör arızası mevcuttur. Fren yapıldığında 3 teker de sorun yok fakat biri kilitleniyor ise fren limitörü bozuktur.
  • Balata değişiminde bir tekerin balatası, diğerine göre daha azalmışsa o tekerleğin fren limitörü incelenmelidir.

Fren limitörü arızası olduğunda araçlar muayene esnasında muayene tekrarına kalır. Kusur olarak ise Fren “limitörü uygun monte edilmemiş” ibaresi yer alır. Bu gibi fren sorunlarında araçlar ağır kusurlu olarak muayene tekrarına kalmaktadır.

Fren limitörü iptali

Öncelikle bu parçanın iptali güvenli değildir. Çok kontrolsüz frenlemeye sahip bir araç haline gelebilir.  Fren limitörü aracın hayati parçalarından biri olmak ile beraber sıklıkla kontrollerinin, bakımlarının ve gerekiyorsa değişimlerinin yapılması gereklidir.

Fren limitöründe arıza olan araç muayene istasyonunda fren testinden geçemez ve dolayısıyla muayeden kalınır.

Yorum yapın