Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Fren sistemleri arabaların en önemli yapıları arasında yer alır. Fren balatalarının bu nedenle zamanı geldiğinde değiştirilmesi gerekir. Söz konusu değişimlerin yanı sıra aynı zamanda balataların ortalama olarak 40 bin kilometrede değiştirilmesi gerekir. Günümüzde balataların değiştirilme süresi aynı zamanda balatanın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Balatanın kalınlığı başta olmak üzere balatanın ses çıkarması gibi durumlar değiştirme zamanının geldiğini ifade eder.

Balataların kalınlığı yüzde 25’in altına düşmüş ise bu durumda balataların değiştirilmesi gerekir. Bir diğer detay olarak balataların alt kısmında bulunan kıl yapılardan gelen cızırtılar balataların değiştirilme zamanının geldiğini ifade eder. Bir diğer unsur olarak eğer frene basıldığında araba düzgün bir şekilde frenleme yapmıyor ise bu durumda da değiştirmek gerekebilir.

Balata Kaç Binde Değişir?

Ortalama olarak balataların değiştirilme zamanı 40 bin ile 50 bin arasında değişir. Yine de bazı durumlarda balataların ses çıkarması ya da frenleme işlemlerinin zorlaşması gibi durumlarda balataların değiştirilmesi gerekir. Söz konusu balata değişim işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile birlikte sürüş emniyetinin daha sağlıklı hale gelmesi mümkün olur.

Fren balatası kaç bin km’ de değişir?

Balatalar ön fren balataları ve arka fren balataları olarak ikiye ayrılır. Genellikle fren balatalarının ikili set halinde değişimi ortaya çıkar. Aynı zamanda isteyen sürücüler gerek duyduklarında tüm fren balatalarını değiştirmek isteyebilirler. Bu amaçla tüm fren balatalarının kontrol edilmesi gerekir.

Arka Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Arka kısımda bulunan fren balatalarının yapısı kampana olarak isimlendirilir. Söz konusu yapıların değiştirilmesi genellikle 80 bin kilometrede bir olur. Bu nedenle bu aralıkta değiştirmek gerekebilir. Aynı zamanda bu tür değişimler için ustadan yardım almak gerekir. Kampanaların dışardan bitip bitmediği anlaşılamadığı için söz konusu değişim için fren balatalarının sökülmesi gerekir.

Bu tür fren sistemlerinde olası arızaların ve değişim gerekliliklerinin ortaya çıkmasının ana nedenleri arasında hızlı kalkış ya da ani frenleme olarak ön plana çıkar. Söz konusu davranışların bir sonucu olarak balataların daha hızlı yıpranması ve balataların değiştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkar. Günümüzde balataların değiştirilmesi aşamasında kullanım ömrü kadar sürüş alışkanlıkları da önem taşır.

Yorum yapın