Ford Transit Triger Zinciri Ne Zaman Değişir ?

Ford Transit araçlarında triger zinciri mevcuttur. Zincir değişim zamanı geldiğinde bir servise gidilmeli ve değişimin ve gerekli ayarlamaların yapılması gerekir. Şimdi ise Transit triger değişim zamanını siz kullanıcılarımız için açıklayacağız.

Ford Transit Triger Zinciri Kaç Km’ de Değişir ?

Ford transit triger değişimi 90 bin kilometre ya da 3 yıl içerisinde yapılmalıdır.

Transit araçları genellikle hizmet araçları olduğundan dolayı bakımları daha çok yapılmalı ve triger seti km dolmadan değiştirilmesi tavsiye edilir. 90.000 km geçmeden değiştirilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde zincir kopması durumunda çok daha büyük sorunlar çıkacaktır.

Ford Transit Triger Zinciri Değişimini Kim Yapar ?

Transit model aracın zincir değişimini yetkili veya özel servisler yapmaktadır. Burada önemli olan nokta ise transit modelinden anlayan kişilerin olmasıdır. Triger zinciri değişimi sonrası gerekli bakımların ve ayarlamaların yapılması ile beraber araç kusursuz bir yapıya bürünecektir.

Triger Zinciri Kopan Araç Çalışır Mı?
Marka ModelFiyat
Ford Transit 2008-2018 2.2 2.4 155ps Eksantrik Zincir seti Orijinal2350 TL
Eksantrik Zincir Seti Transit V347 100Ps 120Ps 130Ps 140Ps 155Ps A.Çeker3500 TL
Ford Transit V348/V363/RANGER Eksantrik Zincir Seti (A.Çeker)2650 TL
Triger Zinciri Ömrü Kaç Yıldır?

Ford Transit Triger Zinciri Fiyat Listesi

Eksantrik zincir seti içinde arkadan çeker zincir, sıvı conta, ön krank keçesi bulunmaktadır. Böyle bir setin fiyatı yaklaşık 2f00 TL civarındadır. Önden çeker zincirlerin olduğu setler ise 2600 TL civarına bulunabilmektedir. Eksantrik zincir kapağı fiyatları ise 1.000 TL civarına bulunabilmektedir. Klima V kayışı ise 400 TL civarında fiyatlara satılmaktadır. V kayışı gergisi ise 900 TL’dir. Sonuç olarak Ford Transit aracınızın triger zinciri setini değiştirecekseniz ortalama bin TL gibi bir işlik ücreti karşınıza çıkacaktır. Böylece bu tarz bir tamir işleminin fiyatı söz konusu olduğu zaman toplam maliyetin ortalama 4 bin TL civarında olacağını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Ford Transit Triger Zinciri Fiyat Listesi

Triger Zinciri Ömrü Kaç Yıldır?

Triger zincirinin değişim süresi tamamen sürücünün kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Eğer aracınızın bakımını ihmal etmezseniz kayışın süresi daha da uzayacaktır. Yine kullanıcıların yaptıkları hatalar bu zincirlerin ömrünü oldukça kısalmaktadır. Kayışın ömrünü kısaltan bir diğer durum ise aracın kullanıldığı yollardır. Kötü yollarda kullanılan araçların kayışları erkenden yıpranacaktır. Bir kayışın ortalama ömrü 5 ila 7 yıl arasındadır. Bu aşamada süreden ziyade km hesabı yapmak mantıklı olacaktır. Ortalama 100 bin km ile 140 km arasında triger zincirlerinin kullanım ömürlerinin bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Triger Zinciri Kopan Araç Çalışır Mı?

Triger Zinciri Performansı Etkiler Mi?

Araç konusunda uzman olan birçok kimse aracın triger kayışı ile performansı arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. Sürücülerin kayış değiştikten sonra performansının arttığını söylemesinin sebebi ise tamamen psikolojiktir. Yenilenen parçalar haliyle sürücülerin araca bakışını değiştirmektedir. Triger kayışı birçok sistemin çalışmasında etkilidir. Fakat aracın performansına katkısı sıfırdır. Sadece elektronik sistemlerin çalışmasını etkiler. Bu da aracınızdan üst düzeyde bir performans elde etmenizin önünde önemli bir engeldir.

Triger Zinciri Performansı Etkiler Mi?

Triger Zinciri Kopan Araç Çalışır Mı?

Triger kayışının kopması sonucunda aracın çalışması mümkün olmayacaktır. Eğer triger kayışı koparsa krank mili, pistonlar, supaplar çalışmayı durdurur. Kayış birçok parçanın eş zamanlı çalışmasını sağlamaktadır. Kayış kopmasından önce kontrol edilmesi ve aşınmışsa değiştirilmesi gereklidir. Eğer kayış kopana kadar beklenirse bu durumda aracın eşlenik olarak çalışan parçaları zarar görecektir. Tamir masrafları artacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında triger zinciri kopan bir aracı çalıştırmamalısınız. Şayet bu şekilde bir aracı çalıştırırsanız ciddi motor arızasıyla karşılaşma olasılığınız artar. Bu da tam anlamıyla can sıkıcı ve son derece maliyetli bir tamirat anlamına gelir. Dolayısıyla triger zinciri kopan bir aracı mutlaka hareket ettirmeden çekiciyle tamirciye götürmelisiniz.

Yorum yapın