Ford Cargo kritik emisyon hatası ve çözümü

Ford Cargo kamyonetlerin de görülen kritik emisyon hatası ve nedenlerine gelin birlikte bakalım. Bu arıza genellikle aracın emisyon değerlerinde bir sorun olduğu zaman meydana gelmektedir. Emisyon değerleri belirtilen sınırı aştığı zaman ekranda kritik emisyon hatası işaretini görmekteyiz.

Ford Euro 6 motorlarda kritik emisyon hatası alındığında genel olarak Manuel Rejenerasyon işlemi yapılmaktadır. Buda ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Ford Euro 6 Manuel Rejenerasyon Yapma işlemi

Euro 6 motorlarda manuel Rejenerasyon işlemi kullanıcı tarafından da yapılabilmektedir.

Resimde görülen düğmeye uzunca bastıktan sonra Ford aracınız manuel Rejenerasyon işlemine başlayacaktır. Bu esnada rölanti yükselecek ve araç devirli bir şekilde çalışacaktır.

Rejenerasyon işlemi olduğu zaman ekran göstergesinde alttaki resimde olduğu gibi yeşil bir simge yanacaktır. Bu ikaz lambası rejenerasyon işleminin başladığını göstermektedir.

Bu esnada egzoz filtresi temizleniyor adı altında bir yazı görülmektedir. Bu işlem 25 – 50 dakika arası sürmektedir. Eğer ki manuel olarak Rejenerasyon işlemini iptal etmek istiyorsanız hemen başlatma düğmesinin bir sağındaki düğmeye tekrar basılı tutarak işlemi durdurabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra kritik emisyon hatası hala çıkıyor ise servisin incelemesi gerekmektedir. Bazı durumlarda NOX hataları da emisyon hatasına sebebiyet verir. Ford Euro 6 NOx Sensör Emülatör ile ağır vasıta araçlarda ki Nox Sensör arıza gidermesi, adblue iptali gibi birçok işlemler yapılmaktadır.

Egzoz emisyon sorunu nedir?

Egzoz emisyon sorunu nedir?

Egzozdan yayılan kimyasal gazların çevreyi kirletmesi sorununa egzoz emisyon sorunu denir. Bu dizel ve benzinli araçlarda karşımıza çıkmaktadır. Egzoz emisyon sistemi, temiz emisyonlar üretmek için birlikte çalışan birkaç parçadan oluşur. Sistemin en önemli parçası, zararlı elementleri egzoz akışından çıkarmak için kimyasal bir işlem kullanan katalitik konvertördür. Egzoz emisyon sistemi şu parçalardan oluşur: motor, susturucu, hava filtresi ve egzoz borusu. Bu sistemin temel amacı, motordan kaynaklanan zararlı emisyonları çevreye salınmadan önce azaltmaktır.

Egzoz emisyon sistemi ne anlama geliyor?

Egzoz emisyon sisteminin temel işlevi, insan sağlığını korumak için araç egzoz gazlarındaki zararlı gazları azaltmaktır.

Egzoz emisyonu neden arızalanır?

Motorda bir sorun varsa ya da tıkanmış bir yağ filtresi veya bir yağ pompası arızası olabilir.

Egzoz emisyonu neden önemlidir?

Egzoz emisyonu en ciddi kirlilik kaynaklarından biridir. İnsan sağlığı ve çevre üzerinde büyük etkisi vardır.

Yorum yapın