Ford Cargo kritik emisyon hatası ve çözümü

Ford Cargo kamyonetlerin de görülen kritik emisyon hatası ve nedenlerine gelin birlikte bakalım. Bu arıza genellikle aracın emisyon değerlerinde bir sorun olduğu zaman meydana gelmektedir. Emisyon değerleri belirtilen sınırı aştığı zaman ekranda kritik emisyon hatası işaretini görmekteyiz.

Ford Euro 6 motorlarda kritik emisyon hatası alındığında genel olarak Manuel Rejenerasyon işlemi yapılmaktadır. Buda ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Ford Euro 6 Manuel Rejenerasyon Yapma işlemi

Euro 6 motorlarda manuel Rejenerasyon işlemi kullanıcı tarafından da yapılabilmektedir.

Resimde görülen düğmeye uzunca bastıktan sonra Ford aracınız manuel Rejenerasyon işlemine başlayacaktır. Bu esnada rölanti yükselecek ve araç devirli bir şekilde çalışacaktır.

Rejenerasyon işlemi olduğu zaman ekran göstergesinde alttaki resimde olduğu gibi yeşil bir simge yanacaktır. Bu ikaz lambası rejenerasyon işleminin başladığını göstermektedir.

Bu esnada egzoz filtresi temizleniyor adı altında bir yazı görülmektedir. Bu işlem 25 – 50 dakika arası sürmektedir. Eğer ki manuel olarak Rejenerasyon işlemini iptal etmek istiyorsanız hemen başlatma düğmesinin bir sağındaki düğmeye tekrar basılı tutarak işlemi durdurabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra kritik emisyon hatası hala çıkıyor ise servisin incelemesi gerekmektedir. Bazı durumlarda NOX hataları da emisyon hatasına sebebiyet verir. Ford Euro 6 NOx Sensör Emülatör ile ağır vasıta araçlarda ki Nox Sensör arıza gidermesi, adblue iptali gibi birçok işlemler yapılmaktadır.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.