Ford Arıza Lambası ve Anlamları

En çok tercih edilen araba markalarından birisi olan Ford marka araçlarında arıza lambalarının her birinin ayrı anlamları vardır. Ülkemiz de en çok satılan ve piyasası oldukça iyi olan Ford marka araç sürücüleri ikaz lambalarının anlamlarını araştırmaktadır. Arıza lambası yandığında hemen Ford marka aracınızı durdurmalı ve hatanın sebebine göz atmalısınız. Basit bir sebepten dolayı da arıza lambası yanabilmekte ve yola sürücü tarafından devam edilebilmektedir. Ama bazı durumlarda ciddi bir arıza sonucu Ford ikaz lambası yanmakta ve hareket etmenin ciddi masraflara sebep olduğu da olmaktadır.

Ford arıza ışıklarının tüm detaylarını bu konumuzda bulabilir ve aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz. Otoayar.com olarak tüm sürücülerin arıza ışığı yandığında durmasını ve hemen gerekli servisler ile iletişime geçilmesini tavsiye etmekteyiz. Arıza ışıklarının her birinin anlamları vardır ve bilindiği taktirde işiniz daha da kolaylaşabilmektedir.

Ford transit arıza lambaları ve anlamları

Ford transit arıza ışıklarının her birinin bir anlamı mevcuttur. Bu ikaz lambaları yanıyorsa aracınızda yolunda gitmeyen bazı şeyler olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu gösterge panelindeki ikaz lambasının neden yandığını öğrenmektir. Gösterge panelinde ikaz lambası yanar ve açıklaması da yazar.

Ford transit arıza lambasıArızanın anlamı
Burada görünen yuvarlak dişli ünlem arızası güç aktarım sisteminde bir arızanın olduğunu belirtmektedir. Kısacası güç aktarım sistemi arıza lambası diye geçmektedir.
Ford Airbag lambası yanıyorsa eğer hava yastığında bir arıza var demektir. İlk çalışma anında bu airbag lambası sönmüyorsa servise danışmalısınız.
Ford hidrolik direksiyon uyarı lambasıdır. Sürüş esnasında yanarsa hemen aracı durdurmalısınız. Direksiyon sisteminde oluşan bir hata sonucu bu uyarı ekranı göstergede görülecektir.
Motor arıza lambasıdır. Ford marka aracınızın motorunda bir problem olduğunda bu lamba yanacaktır. Büyük bir sorunun habercisi olabilmektedir.
Ford motor suyu sıcaklığının arttığını belirten ikaz lambasıdır. Araç stop halde iken motor suyu kontrol edilmeli ve eksik varsa tamamlanmalıdır. Aksi taktirde motor ısınarak hararet yapacaktır.

Ford connect arıza lambaları anlamları

Ford connect araçlarının ülkemizde çok yaygın olduğu bariz bellidir. Bu araçlar hem yakıt ekonomisi olarak hemde büyüklük olarak ilgili kitlelere hitap etmektedir. Ford connect ikaz lambaları ve anlamlarını sizler için bu konuda detaylıca anlatıyoruz.

Ford Connect Arıza lambasıArızanın anlamı
Ford yağ basıncı uyarısı anlamı taşımaktadır. Sürüş anında bu uyarı lambası yanarsa hemen yağ seviyesinin doğru yerde olduğunu kontrol ediniz. Eksilme veya boşalma gibi durumlarda bu lamba yanar. Yağ basıncı lambası yanarken yolculuğa devam etmek çok büyük arızalara sebebiyet vereceğinden aracın durdurulması gereklidir.
Ford ABS uyarı lambasıdır. ABS sisteminde bir hatanın olduğu zamanlarda bu uyarı lambası ile sürücü bilgilendirir. Bu gibi durumlarda hemen servise gidilmesi gerekir. Olası bir fren arızasının önüne geçmek için ise düzenli bakımlar aksatılmamalıdır.
Eğer bu lamba yanıyorsa Ford aracınızın akü sisteminde veya şarj sisteminde bir hasar var demektir. Şarj kesmesi sonucunda da bu ikaz lambası yanabilmektedir. Akü ve şarj sistemleri kontrol edilmelidir.
Kızdırma bujilerinin önemi oldukça fazladır. Araç ilk çalıştırma esnasında kontak açılır ve kızdırma bujileri devreye girer ve aracın ateşlemesini oldukça kolaylaştırır. Ford kızdırma bujisi arızası ise bujilerin değişim vaktinin geldiğini ve arızalı olduğunu göstermektedir.

Ford ikaz lambaları ve anlamları

Konuda belirtilen tüm ikaz lambaları tüm Ford modelleri için geçerlidir. Tüm modellerde uyarı ışıkları ve anlamları aynı olmaktadır. Bunlar;

  • Ford Fiesta arıza lambaları
  • Ford Focus arıza lambaları
  • Ford Transit arıza lambaları
  • Ford ranger arıza lambaları
  • Ford tourneo arıza ışıkları
  • Ford courier arıza ışıkları

Ford courier arıza işaretleri ve anlamları diğer tüm modeller ile aynı anlam taşımaktadır. Burada bulamadığınız düğer tüm arıza ışıkları hakkında bilgi almak için yorum alanını kullanabilirsiniz.

anlamlarının hepsi aynıdır. Ford motor arıza lambası söndürme işlemleri profesyonel servisler tarafından ODB/ODB2 cihazlarına bağlanılarak yapılmaktadır. İlk olarak arızanın çözümü yapılmakta ve sonrasında arıza lambası söndürülme işlemine geçilmektedir. Mekanik tamir işleri yapılmadan arıza lambasının söndürülmesi sonucunda , ilerleyen zamanlarda tekrar ikaz lambası yanmaktadır.

Fren sistemi için yanan bir ikaz lambasıdır. Anlamı ise balata değişimi veya fren sisteminde oluşan bir arızadır.
Emniyet kemeri takılı olmadığı zaman yanmakta olan uyarı ışığıdır. Emniyet kemerini taktığınız anda ışık sönecektir.
Aracınızda ki kapılardan bazılarının açık olduğunu belirten uyarı lambasıdır
Örnek: Ford Fiesta 2010 model bu araçta görüldüğü gibi motor arıza lambası yanmıştır.

Araçlarda ki ikaz lambaları sorunun çözümünü sunan kolaylıklardan birisidir. Bu sayede araç sürücüyü hemen uyarmakta ve ona göre aksiyon alınması gerektiğini belirtmektedir. Hareket halinde iken yağ basınç lambası, motor arıza lambası veya fren ikaz lambalarından birisi yanıyorsa araç hemen durdurulmalıdır. Erken müdahalenin önemini bir kez daha hatırlatalım ki bu lambalardan biri yandığında hemen servis ile irtibata geçilsin.

Üçgen arıza lambası neden yanar?

Sarı motor arıza lambası neden yanar?

Sarı kontrol motoru ışığı, emisyon sisteminde bir sorun olduğunun bir göstergesidir. Bu, gevşek bir gaz kapağından hatalı bir katalitik konvertöre veya daha ciddi bir şeye kadar herhangi bir şey olabilir. Sarı motor arıza lambası yanarken aracınızı çalıştırdığınızda diğer ışıkların da yandığını fark edebilirsiniz. Bunlara “kontrol” veya “arıza” lambaları denir ve arabanızın motorunun veya emisyon sisteminin herhangi bir parçasının arızalı olmasıyla ilgilidir. Sarı kontrol motoru ışığı, arabanızdaki en yaygın uyarı ışıklarından biridir. Genellikle emisyon sistemiyle ilgili bir sorunu gösterir. Ancak başka anlamları da olabilir. Sonuç olarak aracınızda bu tarz bir hata varsa bir an önce tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Sarı motor arıza lambası neden yanar?

Üçgen arıza lambası neden yanar?

Üçgen arıza lambasının lambası çoğunlukla el freniyle ilişkilendirilmektedir.  Ancak bu uyarı genel olarak fren hidroliğinin seviyesinin çok düşük olduğu durumlarda devreye girmektedir. Bir de fren balatalarına uygulanan basınç değeriyle ilgili bir sorun yaşadığınız zaman aracınızda üçgen lambası arızası sorunuyla karşılaşmanız mümkün olacaktır. Hava yastığı sistemindeki üç sensörden biri bir sorun algıladığında üçgen arıza ışığı yanar. Bu sorunun en yaygın nedeni, sensöre nem girmesi ve arızalanmasına neden olmasıdır. Bu, bir kaza anında hava yastıklarınızın açılmamasına neden olacaktır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz önemlidir. Yine silecek suyunuz vs bittiyse de bu ışığın aracınızda yanma olasılığı bulunur.

Yorum yapın