Arıza Lambası Söndürme Nasıl Yapılır?

Araçlarda herhangi bir arıza durumunda gösterge panelinde arıza lambası yanar. Bu işaret kullanıcıya bilgi vermek amacıyla gösterge panelinde çıkar. Arıza lambası söndürme işlemi arızayı gidermeden de yapılmaktadır fakat bu sağlıksız bir işlemdir. Fakat bazı durumlarda kullanıcılar arızayı mekanik olarak giderene kadar arıza lambasının sönmesini istemektedir.

Motor arıza lambası söndürme

Arıza tespit cihazı ilk olarak aracın ODB girişine bağlanır. Sonrasında ise arıza tespit programı başlatılır. Burada aracınızın modeli ve yılı seçilmelidir. Bilgiler girildikten sonra kontak açılır ve arıza tespit cihazının çalışması sağlanır. Aracın beynine bağlanan cihazda arıza kodlarını oku seçeneği çıkar.

Bu esnada araca bağlanan arıza tespit cihazı olan tüm arızaları ekranda gösterebilir. Örnek vermek gerekirse ” Lambda sensörü arızası, anahtar kod hatası “ gibi arıza kayıtları çıkabilir. Bunların silinmesini istiyorsanız arıza kodlarını sil seçeneğine tıklamalısınız. Fakat şunu da belirtmek isteriz ki ilerleyen zamanlarda bu arıza tekrar ecuya bildirim yollayacak ve gösterge panelinde çıkacaktır. Motor arıza lambası nasıl söndürülür şeklinde soru soran kullanıcılarımıza özel hazırladığımız bu içerikte tüm bilgiler paylaşılmıştır.

Arıza lambasının kalıcı olarak sönmesini istiyorsanız servis veya ustanızda ekranda ki arızalara göre parça değişimi veya onarımı yapılmalıdır.

Bu değişimlerden sonra arıza lambası tekrar yanmayacaktır. Arıza kodunu silmek arızayı gidermez. Sadece ekranda ki lambanın sönmesini sağlar. Bu yüzden arıza lambası işaretini gördüğünüz zaman önemini kavramalı ve gerekli çözümleri sağlamasınız.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.