Arıza Lambası Söndürme Nasıl Yapılır?

Araçlarda herhangi bir arıza durumunda gösterge panelinde arıza lambası yanar. Bu işaret kullanıcıya bilgi vermek amacıyla gösterge panelinde çıkar. Arıza lambası söndürme işlemi arızayı gidermeden de yapılmaktadır fakat bu sağlıksız bir işlemdir. Fakat bazı durumlarda kullanıcılar arızayı mekanik olarak giderene kadar arıza lambasının sönmesini istemektedir.

Motor arıza lambası söndürme

Arıza tespit cihazı ilk olarak aracın ODB girişine bağlanır. Sonrasında ise arıza tespit programı başlatılır. Burada aracınızın modeli ve yılı seçilmelidir. Bilgiler girildikten sonra kontak açılır ve arıza tespit cihazının çalışması sağlanır. Aracın beynine bağlanan cihazda arıza kodlarını oku seçeneği çıkar.

YouTube video

Bu esnada araca bağlanan arıza tespit cihazı olan tüm arızaları ekranda gösterebilir. Örnek vermek gerekirse ” Lambda sensörü arızası, anahtar kod hatası “ gibi arıza kayıtları çıkabilir. Bunların silinmesini istiyorsanız arıza kodlarını sil seçeneğine tıklamalısınız. Fakat şunu da belirtmek isteriz ki ilerleyen zamanlarda bu arıza tekrar ecuya bildirim yollayacak ve gösterge panelinde çıkacaktır. Motor arıza lambası nasıl söndürülür şeklinde soru soran kullanıcılarımıza özel hazırladığımız bu içerikte tüm bilgiler paylaşılmıştır.

Arıza lambasının kalıcı olarak sönmesini istiyorsanız servis veya ustanızda ekranda ki arızalara göre parça değişimi veya onarımı yapılmalıdır.

Bu değişimlerden sonra arıza lambası tekrar yanmayacaktır. Arıza kodunu silmek arızayı gidermez. Sadece ekranda ki lambanın sönmesini sağlar. Bu yüzden arıza lambası işaretini gördüğünüz zaman önemini kavramalı ve gerekli çözümleri sağlamasınız.

Akü bitince motor arıza lambası yanar mı?

Motor arıza lambası yanan araç kullanılır mı?

Motor arıza lambası; motorda bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı ışığıdır. Gevşek bir gaz kapağından hatalı bir oksijen sensörüne kadar birçok şeyden kaynaklanabilir. Arabanızda bir sorun varsa ışık yanar. Sorunun ciddiyeti, ne kadar süredir kullanıldığına ve ne tür bir araca sahip olduğunuza bağlıdır. Daha eski bir model arabanız varsa, bu sadece emisyon sisteminizde veya katalitik konvertörünüzde bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Ancak, daha yeni bir model arabanız varsa, daha ciddi bir şeylerin olduğunu gösterebilir. Sürüş sırasında motor kontrol ışığınız yanarsa, bu, emisyon sisteminde bir sorun olduğu ve aracınıza daha fazla zarar gelmemesi için en kısa sürede düzeltilmesi gerektiği anlamına gelir.

Akü bitince motor arıza lambası yanar mı?

Akü bitince motor arıza lambası yanar mı?

Evet akünüz biterse aracınızdaki uyarı lambası yanacaktır. Şayet hareket halindeyseniz ve akü lambasının kırmızı renkte yandığını görürseniz böyle durumlarda aracınızın aküsü şarj olmuyor demektir. Bu da bir süre sonra akünüzün biteceği anlamına gelir. Bu uyarı işaretini görmezden gelmek ve benzininiz bitene veya hedefinize ulaşana kadar sürmeye devam etmek isteyebilirsiniz. Aracınızın akü lambası yanıyorsa, en kısa zamanda bir tamirciye götürmek en iyisidir. Sorun sadece akü ise aracınızı sürebilirsiniz. Ancak akünüz şarj olmadığı için akünüz bitince yolda kalırsınız. Sonuç olarak bu tarz bir sorun varsa tamirciye gitmelisiniz!

Yorum yapın