Fiat Palio Rolanti Sorunu ve Çözümü

Fiat Palio araçlarında birçok rölanti sorunu olduğunu görmekteyiz. Kullanıcılar bu durumdan kurtulmak için uzun süreli araştırmalar ve maddi masraflar yapmaktadır. Her 10 Palio aracının altısında Palio rölanti yükselmesi, Fiat palio rölanti sorunu mevcuttur. Palio rölantide stop etme sorunlarının arkasında bir takım ateşleme sorunları yatmaktadır. Palio ışıkta durduğumda , ayağımız gazdan çektiğimde stop ediyor diyorsanız bu araştırmamız sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. 1998, 1999, 2000,2001 Fiat Palio modellerinde rölanti arızası sık sık gözükmektedir. Sürekli değişen motor devri ve düzensiz çalışma gibi sorunların çözümleri altta sizler için listelenmiştir.

Fiat Palio Rölanti Sorunu

En çok karşılaşılan sorunlar altta listelenmiştir. Bu listedeki arızalar tek tek konrol edilmelidir.

  • Gaz kelebeği bozulmuş olabilir. Temizliği veya değişimi gereklidir.
  • Rölanti motoru bozulmuş olabilir veya elektriksel olarak kopukluklar mevcuttur.
  • Rölanti ayarlayıcısı bozulmuş olabilir.

Fiat Palio Rolanti Sorunu Çözümü

Fiat Palio 1.2 8V rölanti sorunu ve Fiat Palio 1.6 16V rölanti sorunu ortalama tüm Fiat Palio araçlarda mevcuttur. Bu sorunun çözümü aslında oldukça basittir. İlk başlanması gereken yerlerden birisi de rölanti motorunu kontrol ettirmektir. Genelde bu sorun rölanti motorundan kaynaklanmaktadır. Rölanti motorunun temizliği gibi durumlar sorunu çözebilmektedir.

Rölanti motoru tamiri veya değişimi sonrasında sorun düzelmedi ise gaz kelebeğini kontrol etmek gerekmektedir. Palio gaz kelebeği temizliği ve gerekirse Palio gaz kelebeği değişimi olduktan sonra rölanti sorunu çözülecektir. Bu sorun Palio 1.4 araçlarında da görülmektedir.

Bir Palio kullanıcısının rölanti sorununa dair bir yorumu

2001 Fiat Palio 1.6 aracımda uzun zamandır rölanti sorunu mevcuttu. Çok masraf yapıldı ve 1 ay kadar uğraşmama rağmen düzelmemişti. En son gittiğim bir usta rölanti motorunu ve gaz kelebeğini söküp temizledi. O günden sonra aracımda rölanti sorunu kalmadı. Işıklarda durduğumda, ve ani fren yapmalarda stop eden Palio aracım artık hiç bir şekilde rölanti dalgalanması yapmıyor. Öncelikle gideceğiniz ustanın Palio marka araçlardan anladığına emin olmanız gerek. Anlamayan ustalar farklı parçaları değiştiriyor hatta aracınızın ayarlarını dahi bozabiliyor. Bu yüzden usta seçimi oldukça önemlidir.

Palio 1.6 Kullanıcısı

Palio rölanti sorunu ve çözümlerini sizlere anlattık. Sorunun çözümü oldukça kolaydır. Palio rölanti dalgalanması , yükselmesi ve düşmesi gibi sorunların genel nedeni rölanti motoru ve gaz kelebeğidir. Bunların bakımı usta eller tarafından yapıldığı zaman sorun çözülecektir.

Fiat Palio neden tekler?

Palio rölanti motoru arızası nasıl anlaşılır?

Şayet aracınız rölanti durumunda stop ediyorsa veya aracınızın rölanti devrinde ciddi bir dalgalanma sorunu varsa rölanti motorunda bir arıza durumundan şüphelenmelisiniz. Böyle bir durumda ilk önce rölanti ayarına bakmalısınız. Bir arabadaki rölanti ayarı, siz onu kullanmadığınızda ne kadar hızlı çalıştığını ifade eder. Rölanti hızı kontrolünün yapılmasını mümkün kılan bu ayar; aracınızdan üst düzeyde bir performans elde etmeniz noktasında kritik bir öneme sahiptir.

Palio rölanti motoru arızası nasıl anlaşılır?

Arabanın Rolanti ayarı neden bozulur?

Rölanti hızı sorunları, aracınızın kablo demetlerindeki arızalı sensörler veya hasarlı kablolar gibi ön panelinizdeki elektrik sorunlarından da kaynaklanabilir.  Rölanti hızı çok yüksekse, vakum kaçağınız olabilir. Çok düşükse, benzininiz bitiyor olabilir veya yakıt pompanızda bir sorun olabilir. Rölanti hızı, manifoldda ne kadar hava basıncı olduğuna göre açılıp kapanan karbüratördeki dahili bir valf tarafından kontrol edilir. Bu valf ne kadar açıksa, motorunuz rölantide o kadar hızlı çalışacaktır. Bu da aracınızın performansını doğrudan etkileyecektir.

Arabanın Rolanti ayarı neden bozulur?

Rolanti motoru neden çalışmaz?

Özellikle tozlu hava ya da kir gibi dış etmenler aracınızın rölanti motorunu bozabilir. Bir de araç içerisinde yer alan yağ sızıntıları da motorunuzun bozulmasına neden olabilir. Zor çalıştırılan veya hiç çalışmayan bir arabanız varsa, arabanızın rölanti ayarını kontrol etmeniz önemlidir. Bu, arabayı bir veya iki dakika rölantide çalıştırıp ardından takometreye bakarak yapılır. Rölantiniz çok yüksekse bu, çalıştırma ve yakıt tüketimi ile ilgili sorunlara neden olabilir. Ayrıca zamanla motorunuza da zarar verebilir. Bu da yüksek maliyetli tamiratları karşımıza çıkaracaktır.

Rolanti motoru neden çalışmaz?

Fiat Palio neden tekler?

Fiat Palio araçlardaki tekleme durumuyla ilgili en yaygın sorun, kötü bujiler veya buji kabloları, kirli yakıt enjektörleri ve düşük akü voltajıdır. Bazı nedenlerden dolayı, bu sorunlar birçok durumda bir anda ortaya çıkabilir ve aracınızın motor bölmesinde tamamen güç kaybına neden olabilir. Bu güç kaybı neticesinde aracınızda tekleme sorunu yaşarsınız. Sonuç olarak aracınızda bir tekleme sorunu varsa bir an önce tamircinize gitmenizde fayda vardır. Çünkü aracınızdaki bu sorunu gidermediğiniz zaman araç motoruna ciddi bir hasar verme olasılığı oldukça yüksektir.

Yorum yapın