2022 Far Ayarı Fiyatları Ne Nadar?

Karanlıklarda araçlarımızın önünü aydınlatan farlar bazı durumlarda ayarsız olabilmektedir. Güvenli bir sürüş için farların ayarlı olması ve tam olarak önümüzü göstermesi gerekmektedir. Bazı araçlarda far ayarı bozulmakta ve farlar alakasız yerleri aydınlatabilmektedir. Bu problemde sürücü önünü görmekte zorlanıyor ve karşı taraftan gelen sürücüleri de oldukça fazla rahatsız edebilmektedir. Her yıl far ayarı yaptırmak gerekmektedir. Muayene istasyonlarında da sürüş güvenliği açısından far ayarı kontrol edilmektedir.

Far ayarı yapan yerler nerede ?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Far ayarını genellikle rot balans firmaları yapmaktadır. Ankara, İstanbul, Adana, İzmir , Antalya gibi diğer tüm illerimiz de far ayarı ücreti sabittir. Sanayi sitelerinde ve servislerde far ayarı hizmeti verilmektedir. Özellikle rot balans firmalarının hemen hemen hepsi far ayarını yapmaktadır. Araba far ayarı bozuk ise hemen bu gibi yerlere gidilip yaptırılması çok önem arz etmektedir.

Farlarda ayar yapılabilmesi için bir takım ayar yerleri bulunur. Özellikle birçok eski araçlarda bu mevcuttur. Far camımın sağa ve sola dönmesini sağlayan bu ayar vidaları ile ayar tamamlanmaktadır. Far yükseklik ayarı da bu vidalar sayesinde yapılabilmektedir. Bunun için far ayarı yapan yerler mevcuttur. Genellikle birçok rot balans ayarı yapan yerde far ayarı da yapılmaktadır.

Far ayarı fiyatları ne kadar?

Far ayarı 2022 fiyatları alttaki tabloda listelenmektedir.

Araç markasıFar ayarı ücreti
Hyundai Accent far ayarı50 ₺
Tofaş far ayarı50 ₺
Octavia Far ayarı50 ₺
Fluence far ayarı50 ₺
Palio far ayarı50 ₺
Ford Focus far ayarı50 ₺
Honda civic far ayarı50 ₺
Megane 2 far ayarı50 ₺
Fiorino far ayarı50 ₺
Fiat egea far ayarı50 ₺
Seat leon far ayarı50 ₺
Megane 4 far ayarı50 ₺
Doblo far ayarı50 ₺
Octavia far ayarı50 ₺
Renault symbol far ayarı50 ₺
Ford fiesta far ayarı50 ₺
Linea far ayarı50 ₺
Far ayarı ücret tablosu

Ayarsız farlar karşıdan gelen sürücünün gözlerini almaktadır. Bazı durumlarda kullanıcılar hiç önünü göremez hale gelir ve kaza yapmalarına sebep olabilir. Hem kendi güvenliğiniz hem de karşıdan gelen sürücünün güvenliği için farlar tam olarak ayarlı olmalıdır. Far yükseğe baktığında havayı aydınlatmış olmakta ve sürücü yolu görememektedir. Yükseklik ayarı bozuk olan araçlar da far ayarını yaptırmalı bu karanlıkta önünü kolay bir şekilde görür hale gelmelidir.

Far ayarı çok basit bir işlemdir. Ortalama olarak 10 dakika sürmekte ve kolayca ayarlanmaktadır. Yeni nesil araçlarda bu elektronik olarak otomatik ayarlanır. Eski araçlarda ise yukarı da bahsettiğimiz gibi vida yardımı ile manuel olarak ayarlanmaktadır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.