2023 Far Ayarı Fiyatları Ne Kadar?

Karanlıklarda araçlarımızın önünü aydınlatan farlar bazı durumlarda ayarsız olabilmektedir. Güvenli bir sürüş için farların ayarlı olması ve tam olarak önümüzü göstermesi gerekmektedir. Bazı araçlarda far ayarı bozulmakta ve farlar alakasız yerleri aydınlatabilmektedir. Bu problemde sürücü önünü görmekte zorlanıyor ve karşı taraftan gelen sürücüleri de oldukça fazla rahatsız edebilmektedir. Her yıl far ayarı yaptırmak gerekmektedir. Muayene istasyonlarında da sürüş güvenliği açısından far ayarı kontrol edilmektedir.

Far ayarı yapan yerler nerede ?

Far ayarını genellikle rot balans firmaları yapmaktadır. Ankara, İstanbul, Adana, İzmir , Antalya gibi diğer tüm illerimiz de far ayarı ücreti sabittir. Sanayi sitelerinde ve servislerde far ayarı hizmeti verilmektedir. Özellikle rot balans firmalarının hemen hemen hepsi far ayarını yapmaktadır. Araba far ayarı bozuk ise hemen bu gibi yerlere gidilip yaptırılması çok önem arz etmektedir.

Farlarda ayar yapılabilmesi için bir takım ayar yerleri bulunur. Özellikle birçok eski araçlarda bu mevcuttur. Far camımın sağa ve sola dönmesini sağlayan bu ayar vidaları ile ayar tamamlanmaktadır. Far yükseklik ayarı da bu vidalar sayesinde yapılabilmektedir. Bunun için far ayarı yapan yerler mevcuttur. Genellikle birçok rot balans ayarı yapan yerde far ayarı da yapılmaktadır.

Far ayarı fiyatları ne kadar?

Far ayarı 2022 fiyatları alttaki tabloda listelenmektedir.

Araç markasıFar ayarı ücreti
Hyundai Accent far ayarı150 ₺
Tofaş far ayarı150 ₺
Octavia Far ayarı150 ₺
Fluence far ayarı150 ₺
Palio far ayarı150 ₺
Ford Focus far ayarı150 ₺
Honda civic far ayarı150 ₺
Megane 2 far ayarı150 ₺
Fiorino far ayarı150 ₺
Fiat egea far ayarı150 ₺
Seat leon far ayarı150 ₺
Megane 4 far ayarı150 ₺
Doblo far ayarı150 ₺
Octavia far ayarı150 ₺
Renault symbol far ayarı150 ₺
Ford fiesta far ayarı150 ₺
Linea far ayarı150 ₺
Far ayarı ücret tablosu

Ayarsız farlar karşıdan gelen sürücünün gözlerini almaktadır. Bazı durumlarda kullanıcılar hiç önünü göremez hale gelir ve kaza yapmalarına sebep olabilir. Hem kendi güvenliğiniz hem de karşıdan gelen sürücünün güvenliği için farlar tam olarak ayarlı olmalıdır. Far yükseğe baktığında havayı aydınlatmış olmakta ve sürücü yolu görememektedir. Yükseklik ayarı bozuk olan araçlar da far ayarını yaptırmalı bu karanlıkta önünü kolay bir şekilde görür hale gelmelidir.

Far ayarı çok basit bir işlemdir. Ortalama olarak 10 dakika sürmekte ve kolayca ayarlanmaktadır. Yeni nesil araçlarda bu elektronik olarak otomatik ayarlanır. Eski araçlarda ise yukarı da bahsettiğimiz gibi vida yardımı ile manuel olarak ayarlanmaktadır.

Far ayarı yakıtı etkiler mi?

Far ayarı neden bozulur?

Farların eskimiş olması; far ayarının bozulmasına doğrudan etki eder. Ayrıca arabanız kullanmış olduğunuz yolların bozuk ve çukurlu olması; far ayarınızın bozulmasına neden olur. Far ayarı, farlarınızın aracınızın ön tamponunun merkez çizgisinden ne kadar ileri veya geri olduğunu ifade eder. Yanlış bir far ayarı, gece diğer sürücülerin sizi görmesini zorlaştırabilir ve kaza riskini artırabilir. Farınızı ayarlamanın en iyi yolu, gece sürüş sırasında doğru görünene kadar farları çevirmektir. Sonuç olarak; far ayarı, aracınızın güvenlik özelliklerinin önemli bir parçasıdır. Farlar, önünüzdeki yolu aydınlatmak için kullanılır ve bu da geceleri güvenli bir şekilde araç sürmenize yardımcı olur. Farlarda sorun yaşamanız demek; sürüş güvenliğini de riske atmak demektir.

Far ayarı neden bozulur?

Muayenede far ayarı kaçta olmalı?

Aracınızı muayeneye götürdüğünüzde farlarınızın 0’da durması gerekmektedir. Burada aracınızda yük durumuna bağlı olarak farların, 1, 2, 3 olarak ayarlanması da mümkün olacaktır. Genel olarak far ayarının doğru olması için 10 santimetrede 1 santimetre kadar aşağıya gelebilecek bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bu esasında far ayarı yapılırken en çok talep gören tekniktir. Bu tekniğin popüler olmasının en temel nedeni; pratik bir şekilde far ayarının yapılmasına olana tanımasıdır. Böylece aracınızın far ışığının zemine kadar değmesi ve sürücünün görüş açısını olumlu olarak etkilemesidir. Sonuç olarak far ayarı araçlar için kritik bir öneme sahiptir. Bundan dolayıdır ki far ayarının mutlaka doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Muayenede far ayarı kaçta olmalı?

Far ayarı yakıtı etkiler mi?

Far ayarının doğrudan yakıt tüketimine bir etkisi bulunmaz. Ancak farlarınızı çok alçak olacak şekilde ayarlarsanız, yol yüzeyinden yansır ve bu ışık tekrar gözünüze gelir. Bu, gece sürüşü sırasında gözlerinizi kısmanıza ve dolayısıyla görüş alanınızı azaltmanıza neden olacaktır. Bu, önünüzdeki engelleri görmeniz daha uzun süreceği için yakıt tüketimini artıracaktır.  Bir de farlarınızı çok yükseğe ayarlarsanız, yol kenarındaki ağaçların veya diğer nesnelerin kapatabileceği nesneleri aydınlatmayacaktır. Bu ayrıca, karşıdan gelen trafikte farlarınızı yakıp söndürmeniz gerektiğinde veya yolun her iki tarafında da görünür ışık olmadığı için geceleri yavaş sürmeniz gerektiğinde yakıt tüketimini artırabilir.

Yorum yapın