Farlar Az Aydınlatıyor Sorunu ve Çözümleri

Gece sürüşlerinde farlar yetersiz aydınlatma sağlıyorsa bu gece yolları oldukça zorlu geçebilir. Araç sürüş potansiyelini oldukça etkilemekte olan sönük farlar kullanıcının araç sürme isteğini ortadan kaldırabilir. Bu yüzden gece yola çıkmadan önce farların az aydınlatma sorununu çözmek için bir ustaya görünebilirsiniz. Ustaya farlar aydınlatmıyor diyerek gerekli kontrollerin sağlanmasını isteyebilirsiniz. Peki araçlarda bulunan farlar neden az aydınlatır?

Aracınızda kullanmakta olduğunuz ampül artık eskimiş olabilir. Belli bir saat ömrü olan bu ampülleri kontrol etmeli ve gerektiğinde değiştirmelisiniz. Ampül değişimini her kullanıcı kendisi yapabilir.  En iyi ampül markaları arasında Osram, Narva, Philips, Bosch, Photon gibi markalar yer almaktadır ve bu markaları ampül seçimlerinde tercih edebilirsiniz.

Far temizliği fiyatları

Dış far temizliği fiyatları = 50 TL
Komple far temizliği fiyatları = 80-200 TL arası değişebilmektedir. Bu işlemde far araçtan komple sökülmektedir.

Dış far camı kirlenmiş olabilir. Far temizliği yaparak veya yaptırarak farların daha iyi aydınlatmasını sağlayabilirsiniz. Dış far camlarını diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Diş fırçası ile far parlatma yöntemi tamamen doğru yapıldığında kesin sonuç verebilir. Fırçayı çok bastırmadan oval bir şekilde yapmalı ve sonrasında far camını cila ile parlatmalısınız. Kuru bir alanda 12 saat bekledikten sonra farlarınız oldukça etkili aydınlatacaktır.

İç far reflektörü ve iç far camı kirlenmiş olabilir. Bunun temizliği oldukça zahmetli bir iştir. Profesyonel kişilerin temizlemesini tavsiye ederiz. İlle de kendim far temizliği yapmak istiyorum diyorsanız mıknatıs ile far temizliği yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bir mıknatısa bez sarıp, ampül yuvasından içeriye bir ip bağlayarak yollayın. Diğer mıknatısı dış far camından tutarak içeride ki güçlü mıknatısı hareket ettirebilir ve bu sayede mıknatıstaki bez ile iç far camını temizleyebilirsiniz.

Far içinde sorun yoksa , sadece far camı temizlenmeyecek dereceye geldi ise dış far camını orjinali ile değiştirerek bu az aydınlatma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Farlar Yolu İyi Aydınlatmıyor

Far Işıklarında Dalgalanma Sorunu

Alternatör kayışındaki gevşeklik bu tarz sorunlara neden olabilir. Farlardaki dalgalanma sıklıkla karşılaştığımız bir sorundur. Çoğu insan dalgalanma voltajı kavramına aşinadır. Bu sorunun ana kaynağı bir güç kaynağından çıkan voltajda küçük dalgalanmalar olmasıdır. Dalgalanma, bir devredeki yükteki küçük dalgalanmalardan kaynaklanır. Bu durum esasında sürüş güvenliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Far ışıklarında dalgalar olduğunda bir dalgalanma sorunu oluşur. Bu dalgalanmalar, far mahfazasında küçük daireler veya ovaller olarak görünür. Bu sorunun en yaygın nedeni, satın almadan önce farlarınıza su sızmasıdır. Nem, çok uzun süre kontrolsüz kalırsa zamanla bu soruna neden olabilir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız; tamirciye gitmeniz gerekir.

Far Işıklarında Dalgalanma Sorunu

Farlar Yolu İyi Aydınlatmıyor

Pek çok farklı nedenden dolayı farlarınız yolu iyi aydınlatmaz. Mesela lensi çizilmiş olan bir farınız varsa böyle durumlarda farlarınız yolu aydınlatmaz. Yine far ayarınız yapılmamışsa böyle durumlarda da far aydınlatmanız iyi olmaz. Ayrıca farınızın içi ve açı ayarı bozulmuşsa bu da yolu çok iyi aydınlatmasına engel olacaktır. Bir de ampulleriniz patlamışsa gayet doğal olarak farlarınız da yolu aydınlatmaz. Far ışıklarındaki dalgalanma sorunu da aracınızın yolu aydınlatmasına engel olabilir. Burada kısa farlarla uzun farlar arasında da kimi zaman aydınlatma farkları olabilir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız ilk önce farlarınızın ampullerini kontrol etmeniz gerekir. Böylece bu sorunun üstesinden gelmek konusunda çözümler geliştirebilirsiniz!

Yorum yapın