Farlar Az Aydınlatıyor Sorunu ve Çözümleri

Gece sürüşlerinde farlar yetersiz aydınlatma sağlıyorsa bu gece yolları oldukça zorlu geçebilir. Araç sürüş potansiyelini oldukça etkilemekte olan sönük farlar kullanıcının araç sürme isteğini ortadan kaldırabilir. Bu yüzden gece yola çıkmadan önce farların az aydınlatma sorununu çözmek için bir ustaya görünebilirsiniz. Ustaya farlar aydınlatmıyor diyerek gerekli kontrollerin sağlanmasını isteyebilirsiniz. Peki araçlarda bulunan farlar neden az aydınlatır?

Aracınızda kullanmakta olduğunuz ampül artık eskimiş olabilir. Belli bir saat ömrü olan bu ampülleri kontrol etmeli ve gerektiğinde değiştirmelisiniz. Ampül değişimini her kullanıcı kendisi yapabilir.  En iyi ampül markaları arasında Osram, Narva, Philips, Bosch, Photon gibi markalar yer almaktadır ve bu markaları ampül seçimlerinde tercih edebilirsiniz.

Far temizliği fiyatları

Dış far temizliği fiyatları = 50 TL
Komple far temizliği fiyatları = 80-200 TL arası değişebilmektedir. Bu işlemde far araçtan komple sökülmektedir.

Dış far camı kirlenmiş olabilir. Far temizliği yaparak veya yaptırarak farların daha iyi aydınlatmasını sağlayabilirsiniz. Dış far camlarını diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Diş fırçası ile far parlatma yöntemi tamamen doğru yapıldığında kesin sonuç verebilir. Fırçayı çok bastırmadan oval bir şekilde yapmalı ve sonrasında far camını cila ile parlatmalısınız. Kuru bir alanda 12 saat bekledikten sonra farlarınız oldukça etkili aydınlatacaktır.

İç far reflektörü ve iç far camı kirlenmiş olabilir. Bunun temizliği oldukça zahmetli bir iştir. Profesyonel kişilerin temizlemesini tavsiye ederiz. İlle de kendim far temizliği yapmak istiyorum diyorsanız mıknatıs ile far temizliği yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bir mıknatısa bez sarıp, ampül yuvasından içeriye bir ip bağlayarak yollayın. Diğer mıknatısı dış far camından tutarak içeride ki güçlü mıknatısı hareket ettirebilir ve bu sayede mıknatıstaki bez ile iç far camını temizleyebilirsiniz.

Far içinde sorun yoksa , sadece far camı temizlenmeyecek dereceye geldi ise dış far camını orjinali ile değiştirerek bu az aydınlatma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.