F1 Vites Nedir, Nasıl Çalışır?

Günümüzdeki araçların çoğu otomatik olarak üretilse de ağırlıklı olarak manuel ve otomatik modeller hemen hemen aynı orandadır. Çok kullanılmayan ve bilinmeyen üçüncü bir seçenek ise motordan alınan gücün tekerleklere farklı seviyelerde aktarılmasını sağlayan yarı otomatik şanzımandır. Bunlara F1 vites de denir.

Yarı otomatik şanzıman, manuel ve otomatik şanzıman sistemlerinin ortak işlevlerine sahiptir. Bu sistem sayesinde vites debriyaj pedalı kullanılmadan değiştirilebilir. Manuel şanzımandan farkı ise vitesin değiştirilmesi için debriyaj pedalına bağlı kabloların yerine bilgisayar destekli sensörlerin kullanılmasıdır.

F1 Vites Nasıl Çalışır?

Yarı otomatik şanzıman yani F1 vites, tüm şanzıman tiplerinin çalışma prensiplerine sahiptir. Kabaca, motordaki kinetik enerji bir giriş mili ve dişlilerin dönmesiyle tekerleklere iletilir. Yarı otomatik şanzımanlarda ise motor ve vites kutusu arasında tek kavrama sistemi bulunur. Bu sistem sürücünün vites değiştirmesine olanak tanır. Manuel şanzımanlarda vites geçişleri debriyaj ile kontrol edilirken yarı otomatik şanzımanlarda vites değişimi elektronik kontrol ünitesi tarafından gerçekleştirilir.

YouTube video

Aracınhızı, gaz pedalının yeri ve motor torkundan sorumlu bilgisayar kontrol ünitesi, vites değişim zamanını belirlemeye yardımcı olur. Kontrol ünitesi, vites değiştirmenin gerekli olduğu durumlarda yarı otomatik şanzımanı motordan ayırmak için debriyajın kullanılmasına olanak tanır. Yani debriyaj pedalına basarak kavrama ve bırakma işlemleri vites robotları tarafından yapılır.

Yarı Otomatik ve Tam Otomatik Şanzımanın Farkları

F1 vites nedir sorusunu yanıtladık. Bu sistemin tam otomatik şanzımandan farkları ise vites kolu düzeni, vites değişimi, baskı balata, sürüş deneyimi konularında karşımıza çıkar. Tek tek inceleyecek olursak;

  • Vites kolu düzeni tam otomatik şanzımanlarda “PRND” şeklinde giderken yarı otomatik viteslerde “P” harfi bulunmaz. “D” yerine ise automatic modu anlamına gelen “A” harfi kullanılır.
  • Vites değişimi konusunda ise yukarıda da açıkladığımız gibi otomatik şanzımanlar sürücüden bir müdahale gelmeden otomatik olarak vites değişimi yapar. Bunun için “D” modu kullanılır. Ancak F1 vitesli araçlarda, vites değişimi gerçekleştirirken titreme ile sürücüye kendini hissettirir.
  • Baskı balata, F1 vitesli araçlarda bulunurken tam otomatik araçlarda bulunmaz. Bu sistem debriyajın bir parçasıdır ve vites kutusu ile motor arasında güç aktarımı yapar.
  • Son olarak sürüş deneyimi açısından da farklılıklar bulunur. Yarı otomatik araçlar yokuş ve rampa yerlerde kalkış yaparken geriye kayabilir. Ancak otomatik araçlarda yokuş kalkış desteği bulunur.

F1 vites ne işe yarar?

F1 vites; yarı otomatik vitesli araçlara verilen farklı bir isimdir. Bu tür araçlar hem manuel olarak hem de otomatik olarak kullanılmaktadır.

F1 vites nasıldır?

F1 vitesli araçlar; hem manuel hem de otomatik olarak kullanılabilen araçlardır. Manuel vitesle otomatik vitesli araçların geçiş noktasında yer alan F1 vitesli araçların, performans konusunda iddialı oldukları bilinmektedir.

F1 vites kulakçığı nasıl kullanılır?

F1 vites kulakçılığı bulunan araçlarda + ile – işaretli düğmeler bulunmaktadır. Genellikle sağ bölümde + sol bölümdeyse – seçeneği yer almaktadır. Burada sürücü tercihine göre + ya da – işaretine basmalıdır.

Yorum yapın