ESP Nedir? Esp nasıl çalışır ve ne işe yarar?

Teknolojinin getirdiği en önemli nimetler arasında ESP sistemi yer alır. Nedir Bu esp Sistemi? Aslında çok basit bir sistem. 4 tekerinde birbirinden bağımsız gaz verme ve frenleme yeteneğine sahip. Fakat biz bunu tabiki de bir pedal ile yapıyoruz. Yani 4 ayrı pedalımız bulunmuyor bildiğiniz gibi. Aracın dengesi bozulduğunda, ani virajlarda kontrol kaybedildiğinde esp sistemi devreye giriyor ve aracın kaydığı yöndeki harekete göre tekere gaz veya frenleme yapıyor. Bunu tamamen elektronik yardımıyla harekete geçiriyor ve kesinlikle doğru bir karar veriyor.

Esp sisteminde birçok algılayıcı sensör bulunmaktadır. Bu sayede aracın kaydığını anında anlıyor ve direk ona göre hareket veriyor. Tekerler hızı algılayıcı sistemler ile kontrolü tekrar size veriyor.  Direksiyon açısı algılayıcısı, Fren basınç algılayıcısı gibi birçok sistem burada yönetimi sağlıyor. Yanal hız algılayıcı sistem ile de aracın savrulduğunu hemen kavrıyor. Hayat kurtaran esp sistemi ile artık sürüşler çok daha güvenli hale geliyor. Hızlı bir şekilde viraja girdiğinizde kontrolü kaybetmek kaçınılmaz olur. Direksiyon açı algılayıcı hemen sensörler yardımıyla esp yi devreye sokabilmektedir.

ESP Devre Dışı Bırakılır mı?

Kışın karlı ve buzlu yollarda esp devre dışı bırakılarak kapatılabilir. Çamurlu alanlarda daha kolay hareket etmek için esp kapatılabilir. Esp off tuşuna basarak bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca drift tutkunları da otomobilinden tam anlamıyla drift zevkini alabilmek için esp modunu kapatabilirler.

ESP SİSTEMİ Alttaki yardımcı bileşenler sayesinde sorunsuz bir şekilde hareket etmektedir.

ABS Kontrol Ünitesi
Tekerlek Hızı Algılayıcısı
Direksiyon Açısı Algılayıcısı
Yanal Hız Algılayıcısı
Motor Kontrol Ünitesi
Otomatik Gaz Subapı/Enjeksiyon Pompası
Fren Basıncı Algılayıcısı Traktör frenlerini

Esp oldukça faydalı bir sistemdir. Arabanın kaymasını, kontrolünü kaybetmesini kesin olarak engelliyor. Bu sayede kaza oranlarını ciddi seviyede azaltıyor. ESP devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılar da olabiliyor. Tabi ki bunu hiç tavsiye etmiyoruz.( Sadece belirli şartlarda kapatılabilir)

Yorum yapın