ESP Nedir? Esp nasıl çalışır ve ne işe yarar?

Teknolojinin getirdiği en önemli nimetler arasında ESP sistemi yer alır. Nedir Bu esp Sistemi? Aslında çok basit bir sistem. 4 tekerinde birbirinden bağımsız gaz verme ve frenleme yeteneğine sahip. Fakat biz bunu tabiki de bir pedal ile yapıyoruz. Yani 4 ayrı pedalımız bulunmuyor bildiğiniz gibi. Aracın dengesi bozulduğunda, ani virajlarda kontrol kaybedildiğinde esp sistemi devreye giriyor ve aracın kaydığı yöndeki harekete göre tekere gaz veya frenleme yapıyor. Bunu tamamen elektronik yardımıyla harekete geçiriyor ve kesinlikle doğru bir karar veriyor.

Esp sisteminde birçok algılayıcı sensör bulunmaktadır. Bu sayede aracın kaydığını anında anlıyor ve direk ona göre hareket veriyor. Tekerler hızı algılayıcı sistemler ile kontrolü tekrar size veriyor.  Direksiyon açısı algılayıcısı, Fren basınç algılayıcısı gibi birçok sistem burada yönetimi sağlıyor. Yanal hız algılayıcı sistem ile de aracın savrulduğunu hemen kavrıyor. Hayat kurtaran esp sistemi ile artık sürüşler çok daha güvenli hale geliyor. Hızlı bir şekilde viraja girdiğinizde kontrolü kaybetmek kaçınılmaz olur. Direksiyon açı algılayıcı hemen sensörler yardımıyla esp yi devreye sokabilmektedir.

ESP Devre Dışı Bırakılır mı?

Kışın karlı ve buzlu yollarda esp devre dışı bırakılarak kapatılabilir. Çamurlu alanlarda daha kolay hareket etmek için esp kapatılabilir. Esp off tuşuna basarak bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca drift tutkunları da otomobilinden tam anlamıyla drift zevkini alabilmek için esp modunu kapatabilirler.

ESP SİSTEMİ Alttaki yardımcı bileşenler sayesinde sorunsuz bir şekilde hareket etmektedir.

ABS Kontrol Ünitesi
Tekerlek Hızı Algılayıcısı
Direksiyon Açısı Algılayıcısı
Yanal Hız Algılayıcısı
Motor Kontrol Ünitesi
Otomatik Gaz Subapı/Enjeksiyon Pompası
Fren Basıncı Algılayıcısı Traktör frenlerini

Esp oldukça faydalı bir sistemdir. Arabanın kaymasını, kontrolünü kaybetmesini kesin olarak engelliyor. Bu sayede kaza oranlarını ciddi seviyede azaltıyor. ESP devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılar da olabiliyor. Tabi ki bunu hiç tavsiye etmiyoruz.( Sadece belirli şartlarda kapatılabilir)

ESP nin açık olduğunu nasıl anlarız?

ESP çalışmazsa ne olur?

Eğer ESP sisteminin düzgün çalıştığına dair herhangi bir şüpheniz varsa veya sistem normal çalışmıyor gibi görünüyorsa, hemen servisinizle ya da bayinizle iletişime geçmelisiniz. Özellikle ESP sistemi düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Araç, bu sistemin çalışmasını etkilemiş olabilecek bir çarpışmaya veya başka bir olaya karışmışsa, derhal bir yetkili servise kontrol ettirmeniz gerekir. Çünkü bir şekilde çekişi kaybederseniz, bu sürüş güvenliğinizi de ciddi anlamda riske atacaktır. Unutmamak gerekir ki ESP sisteminiz yol tutuşu yeniden kazanmak için tek tek tekerlekleri frenlemelidir. Bu tür bir performans ortaya koyamayan bir ESP sistemine sahipseniz hızlı bir şekilde aracınızı servisinize götürmenizde fayda vardır.

ESP çalışmazsa ne olur?

ESP aracın hızını etkiler mi?

Hayır, ESP aracınızın hızınızı etkilemez. ESP sisteminin çalıştığı hız, yol koşullarına göre belirlenir. Buz veya kar gibi kaygan bir yüzeyde araç kullanıyorsanız ve aracınız korkuluk veya set gibi bir engele doğru yana doğru kaymaya başlarsa, ESP otomatik olarak devreye girerek aracınızın takla atmasını veya engele çarpmasını önlemeye yardımcı olur. Sürücü normal şekilde hızlanmaya, frenlemeye veya yönlendirmeye devam edebilir. Bu arada ESP’yi birkaç saniyeliğine devre dışı bırakmak isterseniz, yeniden etkinleştirmek için düğmeye tekrar basmalısınız. Bu sistem çekiş gücünüzü kaybetmek üzere olduğunuzu algılarsa ve patinaj yapmaktan veya kontrolden çıkmaktan kaçınmaya çalışıyorsa araç hızını düşürebilir.

ESP aracın hızını etkiler mi?

ESP nin açık olduğunu nasıl anlarız?

Gösterge panelindeki Elektronik Stabilite Programı (ESP) gösterge ışığı, arabanızı çalıştırdığınızda yanar ve tekerleklerden birinde veya sistemin kendisinde bir sorun olduğunda yanıp söner. Dolayısıyla aracınızda ESP sisteminin açık olup olmadığını bu panele bakarak öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak gösterge panelinizde bir ESP gösterge ışığı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bazı yeni araçlarda, sistem bir veya daha fazla lastiğinizde çekişle ilgili bir sorun olduğunu ilk kez algıladığında bu ışık yanacaktır. Ancak, bu ışığın yanabilmesinin başka nedenleri olabileceğinden sistemin kendi kendini etkinleştirip etkinleştirmediğini size söylemez. Bunu aracınızın bilgisayar sisteminden kodları okuyabilen bir tarama aleti kullanarak bellekte kayıtlı bir ESP arıza kodu olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Yorum yapın