Araçta ABS Ve ESP Arızası Nasıl Giderilir?

İlk olarak ABS fren sisteminin mesafenizde kısaltma gerçekleştirmesi mümkün değildir. Bu sistem yalnızca frenleme gerçekleştirdiğinizde aracınızın minimum düzeyde sarsılmasına, manevra yapmasına ve aracınızda kızaklama meydana gelmesini engeller.

Yani ABS sisteminde sorun meydana geldiğinde dahi fren sistemi işlev görmeyi sürdürebilir vaziyettedir.
ABS arızasının fark edilmesi için bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtiler arasında ABS uyarı lambası gösterge tablosunda yanması, fren pedalına basıldığında mekanizma sistemi aktif olmadığında aracınızda kızaklama durumu gerçekleşmesi, yol bilgisayarı ekran kısmında ABS fault gibi hata sinyalleri almanız ve bazı araç modellerinde ise yol bilgisayarında fren pedalına basıldığı anda uyarı ikaz sistemi aktif olması gibi pek çok belirtiler görülebilir.

ABS Arızası Sebepleri

ABS sisteminde meydana gelen arızalanmalar daha çok soket ve sensör sisteminde oluşan sorunlar sonucunda gerçekleşebiliyor. Ender olarak ABS beyin kısmında veya ABS motor sisteminden kaynaklı olabiliyor. ABS arızalarının ortadan kaldırılması için ilk olarak söz konusu arızaya neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekiyor. Bu işlem için gerektiğinde ilgili araç servisine başvurulabilir. Çünkü bazı durumlarda ABS arızalarının mutlaka profesyonel servis firması tarafından tespit edilmesi gerekebiliyor. Gerektiğinde parça değişimi ve tamir işlemi gerçekleştirilebilir.
İlk önce ön ve arka kısmın kontrol edilerek bu kısımda yer alan kablolar arasında herhangi bir iletişim sorunu olup olmadığına, abs soketlerinde temassızlık durumu olup olmadığına bakılmalıdır. Çok ani ve sert ivmeler doğrultusunda aracın manevralar gerçekleştirmesi neticesinde ABS sistemindeki soket ve kablolarda iletişim sorunları meydana gelebiliyor.

ESP Arızası Nasıl Giderilir?

ESP sistemi, araç üzerinden gerçekleştirilen ani manevralar ve ani frenlemeler doğrultusunda aracın kontrol dışı savrulmasının önlenmesinde görev alan bir sistemdir. ESP sistemi aktif olarak işlev görebilmesi açısından direksiyon açı sensörü, hız sensörü, viraj denge sensörleri gibi pek çok sistemlerden elde ettiği bilgileri doğrudan kendi kontrol ünitesinden işleyerek belirli tekerler üzerinden belirli düzeylerde fren uygular.

Bu sistemde arızalanmalar meydana gelmesi halinde pek çok sensör ve parçaların da aynı süreçte kontrol edilmesi şarttır. Aksi durumda EPS sistemi tam olarak arızasının giderilmesi mümkün değildir. EPS ışığı sabit bir şekilde yandığında, manuel ESP tuşu mevcut olması ve bu butonun pasif olması, yol bilgisayarı tarafından sistemin arızalı olduğuna dair belirli süreçlerde yazılı ve sesli olarak uyarı sinyalleri göndermesi ESP sisteminin arızalı olduğunu gösterir.

ABS beyni bozulursa ne olur?

ESP ve ABS ışığı neden yanar?

ESP ve ABS ışığı, bu sistemlerden birinde veya daha fazlasında bir sorun olduğunda yanacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun nedeni, bu sistemlerden birinde veya birkaçında düzgün çalışmasını engelleyen bir arıza olabilir ve bu da aracınızın kontrolünü kaybetmenize neden olabilir. Şayet lastiğiniz patladıysa veya tekerleğiniz hasar gördüyse, ESP ve ABS sistemleri düzgün çalışmıyor olabilir. Böyle durumlarda doğal olarak ESP ve ABS ışığı yanabilir. Bir de motor soğutma suyu seviyesi düşükse bu, motor bölmenizde aşırı ısınmaya neden olarak ESP ve ABS sistemlerinin devreye girmesine neden olabilir. Böyle bir sorun yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

ESP ve ABS ışığı neden yanar?

ABS sorunu nasıl çözülür?

ABS sorununun çözümünde ilk adım, tüm bijon somunlarınızın sıkı olup olmadığını kontrol etmektir. Bu parçalardan biri hasar görmüşse ve değiştirilmemişse, tekerlek sensörlerinin arabanızda doğru şekilde okumamasına neden olabilir. Ardından, fren hidroliği seviyenizi kontrol edin ve gerekirse tamamlandığından emin olmalısınız. Şayet yakın zamanda yeni lastikler taktırdıysanız, bunların aracınızın tekerlek bombeleri, süspansiyon kolları veya egzozlar gibi diğer parçalarına sürtünmediğinden emin olmanız şarttır. Çünkü bu durum ABS sisteminizin düzgün çalışmamasına da neden olabilir. Bu adımların hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, en iyisi arabanızı bir tamirci tarafından daha ayrıntılı araştırma için bir garaja götürmek olacaktır.

ABS sorunu nasıl çözülür?

ESP arızalı olursa ne olur?

Şayet ESP arızası yaşarsanız; sürüş güvenliğiniz net bir şekilde olumsuz etkilenir. Üstelik ESP arızası sonrasında aracınızın savrulma riski de artar. Bu da gayet doğal olarak aracınızda kaza riskinin fazla olmasını tetikleyecektir. Böyle bir durumda ESP sistemi çalışmayacaktır ve ön paneldeki uyarı lambası yanacaktır. ESP arızalandığı zaman sürücü sürüşe devam edebilir. Ancak viraj alırken biraz dengesizlik yaşayabilir. ESP sistemi tamamen çalışır durumda kalacaktır. Şayet ESP arızası yanarsa, bilgisayar ünitesinde veya sensörlerinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni hatalı bir sensör veya sistemin kendisindeki başka bir elektrik arızası olabilir.

ESP arızalı olursa ne olur?

ABS beyni bozulursa ne olur?

ABS beyni arızalanırsa, ESP ve ABS ışığı yanar. ABS, sert fren yapıldığında aracınızın tekerleklerinin kilitlenmesini önlemeye yardımcı olan bir güvenlik sistemidir. Fren pedalına bastığınızda, ABS beyni tekerleklerin kilitlenmesini önlemek için bireysel frenler uygular. Ancak ABS beyni bozulursa aracınız bu özellikten mahrum kalır. Bu da aracınızın sürüş güvenliğini olumsuz bir şekilde etkiler. Bu aşamada ABS beyni konusunda bir sorun yaşıyorsanız hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır. Ancak bu sayede herhangi sorun yaşamandan aracınızı tamir ettirebilirsiniz.

Sonuç olarak aracınızda ESP ve ABS ışığı yanarsa bu aracınızda sürüş güvenliğinin riske atıldığı anlamına gelir. Dolayısıyla bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır.

Yorum yapın