Araçta ABS Ve ESP Arızası Nasıl Giderilir?

İlk olarak ABS fren sisteminin mesafenizde kısaltma gerçekleştirmesi mümkün değildir. Bu sistem yalnızca frenleme gerçekleştirdiğinizde aracınızın minimum düzeyde sarsılmasına, manevra yapmasına ve aracınızda kızaklama meydana gelmesini engeller.

Yani ABS sisteminde sorun meydana geldiğinde dahi fren sistemi işlev görmeyi sürdürebilir vaziyettedir.
ABS arızasının fark edilmesi için bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtiler arasında ABS uyarı lambası gösterge tablosunda yanması, fren pedalına basıldığında mekanizma sistemi aktif olmadığında aracınızda kızaklama durumu gerçekleşmesi, yol bilgisayarı ekran kısmında ABS fault gibi hata sinyalleri almanız ve bazı araç modellerinde ise yol bilgisayarında fren pedalına basıldığı anda uyarı ikaz sistemi aktif olması gibi pek çok belirtiler görülebilir.

ABS Arızası Sebepleri

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

ABS sisteminde meydana gelen arızalanmalar daha çok soket ve sensör sisteminde oluşan sorunlar sonucunda gerçekleşebiliyor. Ender olarak ABS beyin kısmında veya ABS motor sisteminden kaynaklı olabiliyor. ABS arızalarının ortadan kaldırılması için ilk olarak söz konusu arızaya neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekiyor. Bu işlem için gerektiğinde ilgili araç servisine başvurulabilir. Çünkü bazı durumlarda ABS arızalarının mutlaka profesyonel servis firması tarafından tespit edilmesi gerekebiliyor. Gerektiğinde parça değişimi ve tamir işlemi gerçekleştirilebilir.
İlk önce ön ve arka kısmın kontrol edilerek bu kısımda yer alan kablolar arasında herhangi bir iletişim sorunu olup olmadığına, abs soketlerinde temassızlık durumu olup olmadığına bakılmalıdır. Çok ani ve sert ivmeler doğrultusunda aracın manevralar gerçekleştirmesi neticesinde ABS sistemindeki soket ve kablolarda iletişim sorunları meydana gelebiliyor.

ESP Arızası Nasıl Giderilir?

ESP sistemi, araç üzerinden gerçekleştirilen ani manevralar ve ani frenlemeler doğrultusunda aracın kontrol dışı savrulmasının önlenmesinde görev alan bir sistemdir. ESP sistemi aktif olarak işlev görebilmesi açısından direksiyon açı sensörü, hız sensörü, viraj denge sensörleri gibi pek çok sistemlerden elde ettiği bilgileri doğrudan kendi kontrol ünitesinden işleyerek belirli tekerler üzerinden belirli düzeylerde fren uygular.

Bu sistemde arızalanmalar meydana gelmesi halinde pek çok sensör ve parçaların da aynı süreçte kontrol edilmesi şarttır. Aksi durumda EPS sistemi tam olarak arızasının giderilmesi mümkün değildir. EPS ışığı sabit bir şekilde yandığında, manuel ESP tuşu mevcut olması ve bu butonun pasif olması, yol bilgisayarı tarafından sistemin arızalı olduğuna dair belirli süreçlerde yazılı ve sesli olarak uyarı sinyalleri göndermesi ESP sisteminin arızalı olduğunu gösterir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.