Bakım Onarım 851 0

Enjektör arızası belirtileri nelerdir?

Dizel ve benzinli araçlarda enjektör arızaları meydana gelebilir. Enjektör arızası durumunda sürücü tarafından hemen belirtiler hissedilmeye başlanır. Enjektörler araç motorlarına yakıtı ileten parçalara verilen addır. Arızası durumunda birçok sorun meydana gelir ve genellikle masraflı arıza türlerinden birisidir. Enjektörler dizel ve benzinli araçlarda bulunur. Fakat dizel araçlarda bulunan enjektörlerin bakım ve tamir maliyetleri benzine göre daha pahalıdır.

Araçlarda enjektör sistemi arızası bulunduğunda aniden bir takım problemler yaşanır. Bu belirtiler sürücü güvenliğini etkiler ve kısa sürede yapılmaz ise beraberinde daha fazla masraf açabilir. Enjektör arızası belirtileri dizel ve benzinli araçlarda hemen hemen aynıdır. Enjektör arızaları LPG/Benzin ve dizel birçok araçta görülebilir. Bunların en temel nedeni arasında ise zamanında yapılmayan bakım yer alır. Hem enjektör temizliği, hem de zamanında yapılmayan değişimler ileride enjektör arızasına yol açar. Bunları otomobil sürücüleri için tek bir konu altında topladık.

Dizel enjektör arızası belirtileri

Dizel enjektör arızası

Dizel araçlarda enjektör arızası durumunda alttaki belirtiler baş göstermeye başlar. En kısa sürede bir tamir atölyesine gidilmesi tavsiye edilir. Dizel bakım maliyetleri ağır olduğundan dolayı erken hareket etmeniz yararınıza olacak en iyi harekettir. Usta tabiriyle enjektör memesi arızası, dizel enjektör tıkanması ve enjektör işemesi belirtileri oluştuğunda püskürtmeler düzensiz olacak ve araçta alttaki belirtiler yaşanacaktır.

 • Araç sabahları daha gürültülü çalışmaya başlar.
 • Dizel araçlarda egzozdan duman atma görülür. Bu duman sıkıştırma anında oldukça yoğun şekilde olabilir.
 • Aracın çekişi son derece düşer. Sanki araçta turbo arızası varda gidemiyor izlenimi verir.
 • Motor ısındıktan sonra daha da gürültülü çalışabilir.
 • Dizel Enjektör arızası durumunda yakıt tüketiminde artış yaşanabilir.
 • Araçta teklemeler meydana gelebilir.
 • Araç ani gaz verme sırasında stop edebilir.

Dizel enjektör tamir fiyatı

Benzinli araçlara göre dizel enjektör tamiri fiyatları oldukça masraflı olabilmektedir. Dizel enjektör tamiri her marka araçta farklı sonuçlar vermektedir. Sıfır fiyatları oldukça pahalıdır ve tamiri bu gibi durumlarda uzman servisler tarafından yapıldığında çok sağlıklı olabilmektedir. Dizel enjektör tamiri genellikle Dizel servislerinde yapılmaktadır. Bu gibi tamir işi yaptırırken servisi iyi araştırıp doğru karar vermeniz gerekmektedir. Dizel enjektör tamiri yaptıran bir kullanıcımızdan sizler için bir alıntı yapalım. Dizel Enjektör tamiri fiyatları ortalama bir dizel araçta 1500 TL’ den başlar, 10.000 TL’ye kadar çıkabilir. 2021 dizel enjektör tamiri fiyatları bir önceki yıla göre %10 civarı daha pahalı hale gelmiştir. Örnek vermek gerekirse Ankara, İstanbul veya İzmir illerinde enjektör tamir fiyatları servisten servise farklılık gösterebilmektedir. Bunun için firma araştırması yapmanız gerekmekte ve size uygun olan kaliteli bir servise dizel enjektör tamiri yaptırmanız şiddetle önerilir.

Ford Fiesta 1.4 TDCİ 2010 model aracımda enjektör tamiri yaptırdım. Belirtileri ise çekiş düşüklüğü, egzozda yoğun duman ve motor çalışmasında tekleme idi. Sıfır dizel enjektör fiyatları oldukça pahalı olduğu için tamir yöntemini tercih ettim. Araştırmalarım sonucu bir servis buldum ve aracımı götürdüm. Bana Fiesta 1.4 tdci için enjektör tamiri için 2400 TL fiyat çıkartıldı. Aklımdaki tüm soruları sordum ve belirtilerin hepsinin gideceğini tarafıma ilettiler. 2 gün sonra aracımı aldığımda hiçbir arıza kalmamıştı ve çekişi de oldukça artmıştı.

Ford Fiesta kullanıcısı

Benzin enjektör arızası belirtileri

benzin enjektör arızası

Benzinli araçlarda enjektör arızası durumunda yaşanacak belirtiler arasında en bariz sabah çalışmada güçlük ve silkeleme ve yakıt tüketiminde oluşan artış yer alır. Benzin enjektörlerinde çatlama ve dağılma gibi durumlarda enjektörler yakıtı dengesiz püskürtebilir ve buda motorun boğulmasına, stop etmesine hatta hiç çalışmamasına sebep olur. Benzin enjektör arızası belirtileri kısaca şu şekildedir.

 • Motorda sallanma, tekleme ve gaz yememe gibi problemler oluşur.
 • Benzinli araçlarda enjektör arızası oluştuğunda rölanti çok düzensiz olur ve dizel araçlar gibi sesli çalışabilir.
 • Yakıt tüketiminde ki artış benzin enjektör arızalarında bariz belli olur.
 • Motor ısındığı halde teklemeler görülür.
 • Egzozdan siyah duman atabilir.

Benzin enjektör tamiri fiyatı

Benzinli araçlar da enjektör tamiri uygun fiyatlara yapılabilmektedir. Dizele göre bakım ve değişim maliyetleri oldukça uygundur. Günümüzde benzin enjektör fiyatları araç marka modeline ve enjektör markasına göre değişebilir. Piyasada en çok satılan enjektör markaları ise Bosch, Delphi, Denso, Seven, Stanadyne, Yanmar ve Zexel enjektörleridir. Benzin enjektörleri 100 TL’den başlar ve 2000 TL’ye kadar çıkabilir. Tamiri yerine uygun fiyatlı olduğundan ötürü yenisini almanız çok mantıklı olabilmektedir. Benzinli araçlarda enjektör ömrü ortalama olarak 60.000 – 80.000 km arası kullanım ömrü vardır. Tabi bu oranlar kullanım tarzına göre değişebilmektedir.

Lpg enjektör arızası belirtileri

LPG enjektör arızası her LPG’li araçlarda görülebilmektedir. LPG’li araçlarda genellikle ateşleme sisteminde oluşan bir arızadan ötürü gaz da tekleme , yığılma ve gaz yememe gibi sorunlar oluşur. Bu sorunlar da direkt olarak kullanıcıyı enjektör arızası mı var acaba diye düşündürmeye başlar. Bu gibi durumlarda kullanıcı direk olarak servise gitmeli ve aracı bilgisayara bağlatarak bir enjektör arızasının olup olmadığını kontrol ettirmelidir.

LPG Enjektör arızası tespiti nasıl yapılır?

LPG Enjektör arızası nasıl tespit edilir?

Aracınızdaki LPG sisteminin en hayati parçası LPG enjektörüdür. LPG Enjektörünün arızalı olduğunu aracın tepkilerine göre anlayabiliriz. Araçtaki LPG enjektörü sesli çalışıyor ve bu çok sesli ise enjektör arızalı olabilir. Araçta sabahları geç çalışma problemi varsa, araçta rölanti düzensizliği var ise enjektörler arızalı olabilir. Araç programa bağlandığın da benzine geçtiğinde, regülatör basıncı düşerse enjektörler artık kaçırıyor ve arızalı anlamına gelmektedir. Enjektörlerin fişlerini tek tek çekerek de kontrol yöntemi mevcuttur. Birde su ile kaçak yöntemi vardır. Enjektörü bir su bidonuna bağladığımızda arızalı olan gaz kaçağı yapan enjektör suyu köpürtmeye başlar. LPG Enjektörleri değişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise Orijinal LPG Enjektörü kullanılmasıdır. LPG Enjektörleri arızası durumunda sıfırı ve kaliteli olan ile değişimi yapılması gerekmektedir.

Enjektör arızası nasıl tespit edildiğini, tamiri ve değişimi konusunda siz oto ayar kullanıcısı ile paylaştığımız bu makalenin sonuna geldik. Tavsiyemizdir ki enjektör bakımlarını aksatmamanız, gerektiğinde değişmeniz araç yakıt tüketimi ve güvenliği bakımdan en iyi yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir