Egzozdan Mavi Duman Neden Çıkar?

Trafikte ilerlerken bazı araçların egzozlarından mavi renkli duman çıkmasına şahit olmuşsunuzdur. Mavi duman çıkması , arabanın yağ yaktığının işaretidir. Bu duman normal egzoz dumanı ile karıştırılmamalıdır.  Özellikle her sabah motorun çalıştırıldığında sık sık görülen bir durum olabilmektedir. Egzozdaki mavi duman oldukça önemli bir konu ve ciddiye alınması gereken bir arıza türüdür. Mavi duman olan araçlarda özellikle sabahları zor çalışma durumları da ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda neden mavi duman çıkar ve çözümleri konusunda siz kullanıcılarımıza bilgilendirme yapacağız.

Araba Mavi Duman Atarsa Ne Olur?

Egzozdaki mavi duman, yağın gaza karışarak yanmasını ve kısmen yanmış yakıtın egzoza gitmesiyle oluşur. Bu durum ise aracınızın verimsiz çalışmasına sebep olur. Yanma odasına yağ karışıyorsa mavi duman çıkmaya başlar. En kısa sürede tamir edilmesi gerekir.

Egzozdan Mavi Duman Gelmesinin Sebepleri

Mavi duman gelmesinin sebeplerini siz kullanıcılar için maddeler halinde açıklıyoruz.

Manifolda damlayan yağ

Egzoz manifolduna yağ damlaması

Motor contasında bir sorunun olması manifold sistemine yağ sızdırabilir. Bu sayede manifold sıcaklığında yanan yağlar egzoz çıkışından mavi duman olmasını sağlar.

Motor bloğundaki contalarda kaçak varsa bu durumda aktarma sistemlerine yağ sızabilir ve mavi duman oluşumu meydana gelebilir. Bu durumda yanık kokusu olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?

Yanma odasına yağ girmesi

Valf contaları, piston halkalarının belirli bir ömrü vardır. Özellikle düzenli olarak yağ değişimi yapmak bu parçaların ömrünü uzatmaktadır.

Düzensiz yağ değişimi motorda çok fazla ısı oluşturacağından dolayı contalar aşınmaya başlar. Artık sürekli ısınma ile contalar kurur ve çatlar.

Arızalanmış bu contalar artık sıvıları ayrı tutamaz hale gelir. Bu nedenle yağ ve yakıt karışımları oluşur. Yakıt yanma odasına sızar ve mavi duman olmasına neden olur.

Bu durumda motor, egzoz sisteminden mavi duman atmaya başlar. Piston segmanları aşınmış  ve yenilenmesi gerektiği anlamı taşır.

NOT: Aracınız yağ değişiminden sonra mavi duman atmaya başladıysa bunun sebebi çok fazla yağın koyulmuş olmasıdır. Fazla eklenen yağı boşaltmanız sorunu çözecektir.

Motordaki yağ kaçakları

Üst kapak contası ve valf kapak contalarından sızan yağlar, motordaki sıcak parçaların üzerine damlar ve buda mavi duman çıkartır. Bu durum araç rölantide iken motor kısmında, hareket halinde iken de egzoz kısmından mavi duman olarak görülür. Bu durumda araçta koku olacaktır. Rölantide iken aracınızda bir yağ kaçağı olup olmadığını çıkan kokudan anlayabilirsiniz.

Arızalı Kızdırma Bujileri (Dizel Motorlar)

Arızalı Kızdırma Bujileri

Dizel otomobillerinizde çalıştırma sırasında mavi duman geliyorsa bunun sebebi kızdırma bujisi arızası olabilir. Bu durum olduğu zaman araç rahat çalışmaz ve marş sürenizin uzadığını zaman geçtikçe fark edebilirsiniz. Kızdırma bujinizin arızalı olup olmadığını herhangi bir oto elektrik servisinden ufak bir test ile öğrenebilirsiniz.

Egzozdan mavi duman çıkarken araç gidebilir. Fakat sizlere önerimiz, hemen aracı bir oto servisine götürmeli ve tamir ettirmelisiniz. Yakıtın yağa karışması oldukça önemli bir arızadır. Aracınız yağ yakmaya başlar ve birçok sorunu binmeye devam ettikçe beraberinde getirir.

Mavi Duman Sorunu Nasıl Çözülür

Mavi duman çıkan aracın birçok parçasında yenileme yapılmalıdır. Kısacası motor rektifiye yapılması gerekmektedir. Bu esnada ise piston halkaları, üst kapak contası, piston segmanları gibi birçok parça değişir.

Aracınızın egzozundan mavi duman çıktığını görüyorsanız bu şekilde fazla binmemelisiniz. Araç kullanıldıkça maliyet daha da büyüyecektir ve komple motor yenilemesine kadar ilerleyebilir.

Egzozdan Beyaz Duman Neden Çıkar?

Egzozdan Siyah Duman Neden Çıkar?

Egzoz sistemi, egzoz borusu, susturucu ve katalitik konvertör gibi farklı işlevleri yerine getiren çeşitli parçalardan oluşur. Bu parçaların amacı, motorunuzdan gelen sesi azaltmak veya ortadan kaldırmak ve motor silindirlerinde yanma sırasında oluşan zararlı gazlardan kurtulmaktır. Egzoz kısmından çıkan siyah dumanın en yaygın nedeni tıkanmış bir katalitik konvertördür. Bu bileşen, karbon monoksiti  ve yanmamış hidrokarbonları karbon dioksit ve suya oksitlemekten sorumludur. Karbon birikintileri veya kurumla tıkanmışsa, katalitik konvertör düzgün çalışmaz ve bu zararlı gazları daha az zararlı gazlara dönüştüremez. Böylece egzoz bölümünden siyah duman çıkmaya başlar. Bu hem aracınız için hem de çevre sağlığı açısında riskli bir durumdur.

Egzozdan Siyah Duman Neden Çıkar?

Egzozdan Beyaz Duman Neden Çıkar?

Egzozdan çıkan beyaz duman, genellikle motor yağınızda veya soğutma sıvınızda su veya yakıt deponuzda gaz yerine başka bir tür sıvı olduğu anlamına gelir. Bu motor yağı pompası arızalı olabilir ve motor silindirine yeterince yağ pompalamıyor olabilir.  Ayrıca contalardan birinde kaçak olabilir. Beyaz duman, bir motor soğukken veya yeni çalıştığında gördüğünüz şeydir. Bu sorun motorun soğutma sistemindeki bir sorundan da kaynaklanabilir. Sonuç olarak egzoz kısmından hem siyah hem de beyaz dumanın çıkıyor olması can sıkıcı bir sorundur. Özellikle aracınızdan beyaz bir duman çıkıyorsa motor arızasının belirtisi olma riski vardır. Böyle durumlarda biran önce tamircinize gitmenizde fayda vardır.

“Egzozdan Mavi Duman Neden Çıkar?” üzerine 6 yorum

  • Mavi duman atan araç yağ yakıyor anlamına gelmektedir. Segman veya tam rektefiye düşünülebilir. Tabi gerekli incelemeler sonrasında en iyi işlemin ne olduğunu servisiniz size iletecektir.

   Cevapla
 1. Merhaba 2001 model Opel astra g aracım var usta rektefiye olması gerekli diyor maliyeti nedir ortalama acaba zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

  Cevapla
  • 2001 model Opel Astra g aracının ortalama motor rektefiye fiyatı 10- 13 bin TL arasında tutabilmektedir.

   Cevapla
Yorum yapın