Egzozdan Mavi Duman Neden Çıkar?

Trafikte ilerlerken bazı araçların egzozlarından mavi renkli duman çıkmasına şahit olmuşsunuzdur. Mavi duman çıkması , arabanın yağ yaktığının işaretidir. Bu duman normal egzoz dumanı ile karıştırılmamalıdır.  Özellikle her sabah motorun çalıştırıldığında sık sık görülen bir durum olabilmektedir. Egzozdaki mavi duman oldukça önemli bir konu ve ciddiye alınması gereken bir arıza türüdür. Mavi duman olan araçlarda özellikle sabahları zor çalışma durumları da ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda neden mavi duman çıkar ve çözümleri konusunda siz kullanıcılarımıza bilgilendirme yapacağız.

Araba Mavi Duman Atarsa Ne Olur?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Egzozdaki mavi duman, yağın gaza karışarak yanmasını ve kısmen yanmış yakıtın egzoza gitmesiyle oluşur. Bu durum ise aracınızın verimsiz çalışmasına sebep olur. Yanma odasına yağ karışıyorsa mavi duman çıkmaya başlar. En kısa sürede tamir edilmesi gerekir.

Egzozdan Mavi Duman Gelmesinin Sebepleri

Mavi duman gelmesinin sebeplerini siz kullanıcılar için maddeler halinde açıklıyoruz.

Manifolda damlayan yağ

Egzoz manifolduna yağ damlaması

Motor contasında bir sorunun olması manifold sistemine yağ sızdırabilir. Bu sayede manifold sıcaklığında yanan yağlar egzoz çıkışından mavi duman olmasını sağlar.

Motor bloğundaki contalarda kaçak varsa bu durumda aktarma sistemlerine yağ sızabilir ve mavi duman oluşumu meydana gelebilir. Bu durumda yanık kokusu olabilir.

Yanma odasına yağ girmesi

Valf contaları, piston halkalarının belirli bir ömrü vardır. Özellikle düzenli olarak yağ değişimi yapmak bu parçaların ömrünü uzatmaktadır.

Düzensiz yağ değişimi motorda çok fazla ısı oluşturacağından dolayı contalar aşınmaya başlar. Artık sürekli ısınma ile contalar kurur ve çatlar.

Arızalanmış bu contalar artık sıvıları ayrı tutamaz hale gelir. Bu nedenle yağ ve yakıt karışımları oluşur. Yakıt yanma odasına sızar ve mavi duman olmasına neden olur.

Bu durumda motor, egzoz sisteminden mavi duman atmaya başlar. Piston segmanları aşınmış  ve yenilenmesi gerektiği anlamı taşır.

NOT: Aracınız yağ değişiminden sonra mavi duman atmaya başladıysa bunun sebebi çok fazla yağın koyulmuş olmasıdır. Fazla eklenen yağı boşaltmanız sorunu çözecektir.

Motordaki yağ kaçakları

Üst kapak contası ve valf kapak contalarından sızan yağlar, motordaki sıcak parçaların üzerine damlar ve buda mavi duman çıkartır. Bu durum araç rölantide iken motor kısmında, hareket halinde iken de egzoz kısmından mavi duman olarak görülür. Bu durumda araçta koku olacaktır. Rölantide iken aracınızda bir yağ kaçağı olup olmadığını çıkan kokudan anlayabilirsiniz.

Arızalı Kızdırma Bujileri (Dizel Motorlar)

Arızalı Kızdırma Bujileri

Dizel otomobillerinizde çalıştırma sırasında mavi duman geliyorsa bunun sebebi kızdırma bujisi arızası olabilir. Bu durum olduğu zaman araç rahat çalışmaz ve marş sürenizin uzadığını zaman geçtikçe fark edebilirsiniz. Kızdırma bujinizin arızalı olup olmadığını herhangi bir oto elektrik servisinden ufak bir test ile öğrenebilirsiniz.

Egzozdan mavi duman çıkarken araç gidebilir. Fakat sizlere önerimiz, hemen aracı bir oto servisine götürmeli ve tamir ettirmelisiniz. Yakıtın yağa karışması oldukça önemli bir arızadır. Aracınız yağ yakmaya başlar ve birçok sorunu binmeye devam ettikçe beraberinde getirir.

Mavi Duman Sorunu Nasıl Çözülür

Mavi duman çıkan aracın birçok parçasında yenileme yapılmalıdır. Kısacası motor rektifiye yapılması gerekmektedir. Bu esnada ise piston halkaları, üst kapak contası, piston segmanları gibi birçok parça değişir.

Aracınızın egzozundan mavi duman çıktığını görüyorsanız bu şekilde fazla binmemelisiniz. Araç kullanıldıkça maliyet daha da büyüyecektir ve komple motor yenilemesine kadar ilerleyebilir.

Puan ver

“Egzozdan Mavi Duman Neden Çıkar?” üzerine 6 yorum

 1. Vedat dedi ki:

  Yeni araç aldım eksper mavi duman var dedi ne yapabilirim

  1. otoayar dedi ki:

   Mavi duman atan araç yağ yakıyor anlamına gelmektedir. Segman veya tam rektefiye düşünülebilir. Tabi gerekli incelemeler sonrasında en iyi işlemin ne olduğunu servisiniz size iletecektir.

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 2001 model Opel astra g aracım var usta rektefiye olması gerekli diyor maliyeti nedir ortalama acaba zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

  1. otoayar dedi ki:

   2001 model Opel Astra g aracının ortalama motor rektefiye fiyatı 10- 13 bin TL arasında tutabilmektedir.

 3. Erkan dedi ki:

  Aracım sadece sıkıştırdığım zamanlar mavi duman atıyor. Yağ yakıyor denilebilir mi?

  1. otoayar dedi ki:

   Mavi duman bariz belli ise evet yağ yakmaya başlamıştır araç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.