Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Neden Olur ?

Aracın dilinden anlamak özellikle araç sahipleri için son derece önem taşımaktadır. Olası arızalarda ya da araçta yaşanan olağanüstü durumların hızla tespitin yapılması ise çözüme odaklanılması anlamında ayrıcalıklı bir duruma etki eder. Böylelikle kısa sürede çözüm elde edilerek sorun daha büyümeden aracın arızası da giderilmiş olur.

Araçta en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de egzozdan çıkan dumanın farklı renkte olmasıdır. Siyah, gri, mavi rengin yanı sıra beyaz dumanda sıklıkla görülür.

Motorun beyaz duman atması olarak halk arasından ifade edilen durumun sebebinin soğuk havadan kaynakladığı düşünülmektedir. Fakat birçok sürücünün düşündüğünün aksine bu durum soğuk havadan dolayı yaşanmamaktadır.

Egzozdan çıkan beyaz dumanın sebebi benzinli ve dizel araçlarda farklı sebeplere bağlı olmak ile beraber soğutma sıvısının silindir yanma odalarına sızması ile yaşanır. Silindir yanma odasına sızan soğutma sıvısının burada buharlaşması ve beyaz duman olarak egzozdan çıkışı açılmayan durumdur. Yoğun olarak beyaz renkli dumanın çıkışı sonrasından mutlaka silindirlerin kontrol edilmesi gerekir.

Dizel Araçta Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

Egsozdan neden beyaz duman atar?

Araç ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmak sorunun sebep ve teşhisine yol açarak çözümünde avantaj sağlar. Dizel yakıt tüketimi ile çalışan aracınızda yaşanan egzozdan beyaz duman çıkması yakıtın yanmamasından kaynaklı olarak yaşanıyor olabilir.

Onarım gerektirmeyen motor soğukluğu, yanlış zamanlama, arızalı olan enjeksiyon sistemi ya da motorun aşırı ısınması dizel araçta beyaz duman çıkmasına sebep olabilen durumlar arasında yer alır.

Benzinli Araçta Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

Benzinli yakıt özelliği ile çalışan aracınızda karşılaştığınız egzozdan beyaz duman çıkması soğutma sıvısının su yanma odasında buharlaşması sebebi ile yaşanabilmektedir.

Bu gibi durumlarda onarım gerektirmeyen motor soğukluğu durumu yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra kafa contasının da sızdırmasından kaynaklı olarak beyaz duman ile karşılaşılması mümkündür. Benzin yakıtı ile çalışmakta olan aracınızda karşılaştığınız egzozdan beyaz duman çıkması çatlak blok ya da çatlak silindir kafası sebeplerinden kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda sebep ve sonuç ilişkisi kurularak sorunun çözümüne kısa sürede kavuşulabilir.

“Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Neden Olur ?” üzerine bir yorum

  1. aracım yüksek devirlerde beyaz duman atma oluyor su eksiltme yok fakat yağ eksiltiyor. bujilerin üstü fazla terleme yapıyor. ilk çalışma sorunsuz zorla çalışmada yok neden yapar bu beyaz dumanı saygılarımla

    Cevapla
Yorum yapın