Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Neden Olur ?

Aracın dilinden anlamak özellikle araç sahipleri için son derece önem taşımaktadır. Olası arızalarda ya da araçta yaşanan olağanüstü durumların hızla tespitin yapılması ise çözüme odaklanılması anlamında ayrıcalıklı bir duruma etki eder. Böylelikle kısa sürede çözüm elde edilerek sorun daha büyümeden aracın arızası da giderilmiş olur.

Araçta en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de egzozdan çıkan dumanın farklı renkte olmasıdır. Siyah, gri, mavi rengin yanı sıra beyaz dumanda sıklıkla görülür.

Motorun beyaz duman atması olarak halk arasından ifade edilen durumun sebebinin soğuk havadan kaynakladığı düşünülmektedir. Fakat birçok sürücünün düşündüğünün aksine bu durum soğuk havadan dolayı yaşanmamaktadır.

Egzozdan çıkan beyaz dumanın sebebi benzinli ve dizel araçlarda farklı sebeplere bağlı olmak ile beraber soğutma sıvısının silindir yanma odalarına sızması ile yaşanır. Silindir yanma odasına sızan soğutma sıvısının burada buharlaşması ve beyaz duman olarak egzozdan çıkışı açılmayan durumdur. Yoğun olarak beyaz renkli dumanın çıkışı sonrasından mutlaka silindirlerin kontrol edilmesi gerekir.

Dizel Araçta Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

Egsozdan neden beyaz duman atar?

Araç ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmak sorunun sebep ve teşhisine yol açarak çözümünde avantaj sağlar. Dizel yakıt tüketimi ile çalışan aracınızda yaşanan egzozdan beyaz duman çıkması yakıtın yanmamasından kaynaklı olarak yaşanıyor olabilir.

Onarım gerektirmeyen motor soğukluğu, yanlış zamanlama, arızalı olan enjeksiyon sistemi ya da motorun aşırı ısınması dizel araçta beyaz duman çıkmasına sebep olabilen durumlar arasında yer alır.

Benzinli Araçta Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

Benzinli yakıt özelliği ile çalışan aracınızda karşılaştığınız egzozdan beyaz duman çıkması soğutma sıvısının su yanma odasında buharlaşması sebebi ile yaşanabilmektedir.

Bu gibi durumlarda onarım gerektirmeyen motor soğukluğu durumu yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra kafa contasının da sızdırmasından kaynaklı olarak beyaz duman ile karşılaşılması mümkündür. Benzin yakıtı ile çalışmakta olan aracınızda karşılaştığınız egzozdan beyaz duman çıkması çatlak blok ya da çatlak silindir kafası sebeplerinden kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda sebep ve sonuç ilişkisi kurularak sorunun çözümüne kısa sürede kavuşulabilir.

Beyaz dumanı ne keser?

Enjektör beyaz duman atar mı?

Evet, enjektörde bir sorun varsa beyaz duman atabilir. Yine turbo şarjda sorun varsa veya kalitesiz yakıt kullanıyorsanız turbo beyaz duman atacaktır. Motor zorlandığında veya aşırı ısındığında araba beyaz dumanı kesecektir. Enjektör, motorun silindirlerine yakıt enjekte etmekten sorumludur. Yakıt pompası, yakıt filtresi ve diğerleri gibi birçok farklı parça olabilir. Enjektör arızalanıp beyaz duman çıkardığında, bu genellikle yakıt sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bunun bazı yaygın nedenleri arasında tıkalı filtreler ve hatalı kablo bağlantıları yer alır. Aracınızın beyaz duman çıkardığını fark ederseniz, önce motor yağı seviyelerinizin doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde tamircinize gitmeniz gerekecektir.

Enjektör beyaz duman atar mı?

Turbo beyaz duman atar mı?           

Evet, şayet turboda bir sorun varsa beyaz duman atma sorunu yaşama olasılığınız fazladır. Turbo, motorun kendisi tarafından üretilen egzoz gazları yoluyla silindirlerine daha fazla hava zorlayarak motorun gücünü artırır. Bu artan hava akışı, daha fazla oksijen molekülünün her bir silindire girmesine destek olur. Ayrıca hava akşının yanma sırasında yanmasına izin vererek, daha fazla güç ortaya çıkmasına neden olur. Motorun turbosunda veya hava filtresinde sorun varsa beyaz duman atabilir. Çünkü bu parçalarda sorun olması demek; motorun ihtiyacını karşılayamamasına neden olur. Kendi kötü durumunun yanı sıra motorda anormal yanma koşullarına neden olan düşük yağ basıncı veya kirli yağ gibi dış etkenlerden dolayı beyaz duman sorunu yaşayabilirsiniz.

Turbo beyaz duman atar mı?      

Beyaz dumanı ne keser?

Şayet hızlandığınızda egzoz borunuzdan beyaz duman çıktığını görürseniz, bu motorunuzda bir sorun olduğu anlamına gelebilir. En yaygın neden, yağın yanma odanıza sızması ve ardından motorunuzun içindeki diğer yakıt gazlarıyla birlikte yanmasıdır. Beyaz dumanın en yaygın nedeni yağ sızıntısıdır. Egzoz borunuzdan beyaz duman çıktığını görürseniz, muhtemelen motor yağ yakıyor demektir. Bu, birçok farklı nedenden dolayı olabilir, ancak en yaygın olarak yağ seviyesi çok düştüğünde olur. Şayet aracınızın bakımlarını düzenli olarak yapacak olursanız; aracınızda var olan beyaz duman sorununda da kurtulabilirsiniz.

“Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Neden Olur ?” üzerine bir yorum

  1. aracım yüksek devirlerde beyaz duman atma oluyor su eksiltme yok fakat yağ eksiltiyor. bujilerin üstü fazla terleme yapıyor. ilk çalışma sorunsuz zorla çalışmada yok neden yapar bu beyaz dumanı saygılarımla

    Cevapla
Yorum yapın