Egzoz Manifoldu Nedir? Arıza Belirtileri ve Fiyatı

Otomobillerde sistemin doğru çalışabilmesi için yüzlerce parça bulunmaktadır. Bunlardan birisi de egzoz manifold adı verilen bir parçadır. Bu parçanın araç sağlığı açısından önemi oldukça fazladır. Bu yüzden bu parçada oluşacak herhangi bir arıza, aracın yakıt sisteminde bazı sorunlara neden olacaktır. Egzoz manifoldu ve bu parçayla beraber bir conta vardır. Bunların görevini en iyi şekilde yerine getirmesi gerekir ki araç sağlıklı çalışabilsin. Bu konumuz da egzoz manifoldunun çalışma prensibini ve arızaları durumunda ki belirtilerinden bahsedeceğiz.

Egzoz Manifoldu Nedir?

Araçların hareket edebilmesi için yakıtın yanması gereklidir. Bu yanan yakıtlarında bir şekilde dış ortama aktarılması şarttır. Dışarıya zararsız atıklar olarak atılması için belli bir filtreleme sisteminden geçmektedirler ve bu değerlerin emisyon kurallarına uyması gereklidir.

Egzoz manifold ve contası görseli

Egzoz manifoldu nedir? Silindirde yakıt va hava karışımından oluşan yanan gazı egzoz manifoldu emer ve dışarıya atar. Bu bir boru sistemi ile gerçekleşir. Sobalarda olan boruya buna örnek gösterebiliriz. Fakat daha gelişmişi ve filtreleme sistemlerinin olduğu bir sistemdir ve dışarıya atılan bu yanmış gaz belirli değerlere uygun olarak atılmaktadır.

Emme manifoldu ve egzoz manifoltu birbirine bağlı olarak çalışırlar. Emme manifoldu işlemden geçirdiği bu gazları , egzoz manifolduna aktarır ve düzgünce dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Emme Manifoldu

Motora giren oksijeni eşit miktar halinde egzoz manifolduna aktaran parçadır. Motor sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için oldukça önemli bir sistemdir. Egzoz manifoldu ile birlikte çalışan bu parça, gereken hava ve yakıt miktarını silindire yollar ve sonra dışarıya atılmasını sağlar.

Egzoz Manifoldu Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Zamanla egzoz manifoldunda arızalanmalar olabilmektedir. Bütün parçaların belirli bir ömrü olduğu gibi bu parçada bazı durumlarda aşınabilir. Bu arızalar genellikle motor ısıtılması veya soğuması esnasında meydana gelir. Egzoz manifoldlarında çatlak olduğu zaman sızıntı yapmaya başlar ve araç içerisine kötü bir koku gelmesine yol açar. Egzoz gazlarının sağlık yönünden zararları oldukça fazladır. Bir diğer zararı da bu sıcak gaz, motor içerisinde ki birçok parçaya da zarar verebilir. Seyir halinde iken araç içerisine yanmış yakıt kokusu alıyorsanız manifold contası arızası ihtimali göz önünde bulundurulabilir.

Manifold çatlaması ve sızdırma

Metal bir görünümü olan egzoz manifoldlarının arızalanması durumunda birçok olumsuzluk yaşanır. Motor kısmının tam ortasında bulunan bu manifold çatlaması ve sızdırması durumunda ani yüklenmelerde patlama sesleri gelebilir. Kötü kokuların hissedilmesi ve beraberinde birçok ses oluşur.

Manifold çatlaması durumunda araçta teklemeler ve çekiş düşüklüğü oluşmaktadır. Özellikle yüksek devirlere çıkıldığı zaman teklemeler daha da artacaktır. Fakat bu teklemenin sebebi başka parçalardan dolayı da olabilmektedir. Bunun tespiti için bir uzman tarafından detaylıca incelenmektedir.

Egzoz Manifold Contası Kırılması

Egzoz manifold conta kırıldığında yakıt tüketiminde bir artış olacaktır. Egzoz manifold contaları oldukça kaliteli ve dayanıklı malzemelerdir. Fakat yüksek km sonucunda bakıma ihtiyaç duyarlar ve yenilenirler.

Conta kırıldığında egzoz gazı kokusu her yere ulaşır ve sürücüyü oldukça fazla rahatsız eder. Manifold contasının kırıldığını, aşındığını anlamak kolaydır. Genellikle araç çalışır haldeyken rahatsız eden bir koku hissedilir. Bu sorun çözülmediği sürece araçta yüksek yakıt tüketimleri, araçta tekleme, rölanti tutmama ve beraberinde birçok hissedilir derecede sorunlar meydana gelir. Motor sağlığını oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur.

Egzoz manifold fiyatları

Egzoz manifold fiyatı her marka araçta farklı olmaktadır. Aracın motor seçeneğine, aracın segmentine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Aracın model yılına göre fiyatlar düşebilir ve artabilir. Eski model araçlarda doğal olarak egzoz manifoldu daha uygun fiyata alınabilmektedir.

Oto Ayar olarak sizlere tam olarak net bir fiyat sunamazsak da ortalama olarak Renault 9 , Tofaş grubu markaların egzoz manifoldunun 400-600 TL olduğunu ve bu fiyatların yeni model araçlar da ise 12.000 TL ‘ye kadar çıkacağını belirmek isteriz. Herhangi bir arıza durumunda egzoz manifoltlarının tamiri olmamaktadır. Bu nedenle yenisiyle değişimi her zaman en iyi sonucu vermektedir ve tavsiye edilende budur.

Egzoz Manifold Değişim Fiyatı?

Egzoz manifoldu değişimi oldukça önemlidir. Değişim sebepleri arasında ise egzoz manifoldu kaçırması, sızıntısı ve çatlaklar yer almaktadır. Aracınız da egzoz manifoldu kaçırıyor ise ve ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız en iyi çözüm değişmektir. Egzoz manifold değişim fiyatı yukarı da belirttiğimiz gibi marka ve modele göre değişkenlik gösterir. Buda eski bir araçta 400 TL’den başlar ve yeni nesil araçlar da ise 3000 TL’ye kadar çıkar. Egzoz manifold değişimi yapılırken sökülmesi gereken birçok parça vardır ve bu işin titiz bir usta tarafından gerçekleşmesi gerekir.

Egzoz Manifold Contası Arızası Belirtileri

Bazı durumlarda egzoz manifold parçası sağlam durumdadır ve sadece contası yanmıştır. Bunu anlamanın yolu bir usta tarafından oldukça basittir. Bir usta tarafından detaylıca incelenir ve contanın yanık olduğu tespit edildiğinde manifold sökülür ve contası değişir.

Motorun gürültülü çalışması

Manifold contası kaçırdığında, yandığında motor oldukça gürültülü çalışır. Bunun sebebi ise yanan gazların egzoz susturucusuna ulaşmadan önce dışarıya atılmasıdır. Egzoz susturucuları motorun sessiz çalışmasını sağlayan egzoza bağlı sistemlerdir. Dolayısıyla bu contalar hasar aldığında çok rahatsız edici bir motor sesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Motordan yanık koku gelmesi

Sıcak egzoz gazları zamanla aşınan contaları yakabilir ve eritebilir. Bu sırada gazlar contanın etrafından sızar ve sürücüye kadar ulaşır. Sürekli bir yanık kokusu hissedilir. Motor fazla ısındığı zamanlar ise kaputtan dumanlar bile görülebilir. Bu durum contanın tamamen aşındığının bir göstergesidir.

Egzoz manifold contası fiyatı

Manifold contası değişimi oldukça uygun fiyatlıdır. Değişimi için manifold kısmına kadar erişilmesi ve birkaç parçanında sökülmesi gerekir. Bir usta tarafından yarım saat gibi kısa bir sürede değişimi yapılır. Manifold conta değişiminden sonra aracınız eski haline kavuşacak ve hissedilen koku sorunu çözülecek ve motor düzenli olarak çalışacaktır.

Egzoz Manifold contası fiyatı 200 TL’ den başlayıp 900 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Eski veya yeni araçlara göre fiyatlar bu şekilde fiyatlanmaktadır.

Egzoz manifoldu çatladıysa, kırıldıysa veya contada bir yanıklık olduysa uzun süre kullanılmaması önerilmektedir. Bu gibi durumlarda hemen bir servise gidilmeli ve gerekli değişimler yapılmalıdır. Uzun süre kullanıldığında ise bu gibi ufak sorunlar oldukça büyüyebilmekte ve ciddi masraflara yol açabilmektedir.

Çalışma Prensibi Nelerdir

Emme Manifoldu nedir?

Aracınızın motor bölümüne hava girmesini mümkün kılan emme manifoldu, gaz kelebeğiyle bağlantılıdır. Emme manifoldu, motorun hava emme sisteminin bir parçasıdır. Motorun ön tarafından havayı toplayan ve her silindir kapağına dağıtan bir odadır. Emme manifoldları dökme demir, alüminyum veya kompozit malzemelerden yapılır. Uygulamaya bağlı olarak çeşitli şekil ve boyutlarda yapılırlar. Havanın emme manifolduna girdiği bir veya daha fazla koşucuya sahip olabilirler. Raylar yan yana yerleştirilebilir veya bir ara duvarla ayrılabilir. Emme manifoldları, bir motordaki her silindir kapağına hava verilmesinde önemli bir rol oynar. Performansı veya emisyonları etkileyecek herhangi bir türbülans veya yakıt buharlaşmasından kaçınırken, düşük kısıtlama seviyelerinde maksimum hava hacmi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Emme Manifoldu nedir?

Çalışma Prensibi Nelerdir

Bir emme manifoldunun çalışma prensibi basittir. Bir motorun bir seferde büyük miktarda soğuk hava çekmesine ve bunu yanma için her silindire yönlendirmesine izin verir. Bu, yanma işlemi sırasında her silindirin daha fazla yakıt yakmasına izin vererek beygir gücünü artırmaya yardımcı olur. Emme manifoldları, herhangi bir motor tasarımının kritik bir parçasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, emme manifoldları motorun silindirlerine hava getirmekten sorumludur. Bir emme manifoldunun işlevi, buji ateşlendiğinde tüm silindirlerin eşit miktarda yakıt ve hava alması için her silindirde eşit bir basınç oluşturmaktır. Bir emme manifoldu, havayı tüm silindirler arasında eşit olarak dağıtmaya yardımcı olan farklı tipte borulardan ve odalardan oluşur.

Yorum yapın