Egzoz Susturucu İptali Faydaları ve Zararları

Orta susturucu ve son susturucu iptali günümüz de birçok araçta yüksek egzoz sesi vermesi için yapılmakta olan uygulamalar arasındadır. Gürültülü bir ses çıkartmak için uygulanan bu yöntemin tabi ki daha faydalı alternatif yolları da mevcuttur. Susturucu iptali neden yapılır? Susturucu iptalinin zararları ve faydaları nelerdir? Cezası var mı gibi konusunda detaylı bir inceleme sunuyoruz.

Susturucu İptali Nedir?

Susturucuların yerine resimde ki gibi düz bir boru kaynatılır

Susturucular, araçta egzoza bağlı bir parçadır. Araç gürültüsünü en aza indirmek için egzoz aralarına takılan bir materyaldir. Gürültüyü en aza indirmek için rezonatör görevi görmektedir. Susturucu iptali ise araçta bulunan orta ve son susturucuların sökülüp yerine düz boru kaynatılma işlemine verilen addır. Düz boru sayesinde araçta gürültü engelleyen bir parça kalmayacak ve yüksek bir ses meydana gelecektir.

Susturucu İptali Faydaları

Birçok yurt dışı ülkesinde oldukça popüler olan susturucu iptali uygulaması ülkemizde de yapılmaktadır. Susturucu iptalinin yararlarını sizler için bir araya getirdik.

Eski araçlarda güç artışı

15 yaşından büyük bir araç kullanıyorsanız eğer susturucu iptali sonrasında bir güç artışı yaşanır. Susturucular eski araçlarda oldukça fazla kısıtlayıcıdır. Ayrıca motor basıncını artırabilmektedir. Bu yüzden eski araçlarda orta ve son susturucu iptali aracın performansını ciddi seviyede artırmaktadır.

Yüksek egzoz sesi

Orta ve son susturucunun amacı motor sesini minimum seviyeye indirmektir. Egzozdan oldukça gürültülü bir ses çıkmasını isteyen kullanıcılar susturucu iptali yaparak agresif bir ses elde edebilmektedir.

Susturucu İptali Zararları

Susturucu iptali her ne kadar bazı zamanlar uygulanabilir olsa da bunun zararları da mevcuttur. Susturucu iptalinden sonra tecrübe edilecek bazı olumsuz yönleri kullanıcılar için bir araya getirdik.

Abart yüksek egzoz sesi

Susturucu iptali yapılan araçta oldukça gürültülü egzoz sesi olur. Hem kullanıcıyı hem diğer araç sürücülerini rahatsız edecek şekilde bir ses meydana gelir. Uzun yolculuklarda ise kulakları adeta sağır edici bir etki bırakır.

Motor performansı düşebilir

Yukarıda susturucu iptalinin eski araçlarda güç artışına neden olduğunu belirttik. Fakat yeni modellerde bu tam tersi olabilir. Yeni araçlarda üreticiler aracı susturucu ile en stabil çalışacak şekilde ayarlar ve kullanıcıya bu şekilde sunulur.

Bu yüzden iptalinden sonra bir takım çekiş ve performans sorunları yaşanır. Ayrıca susturucu iptali yapıldığında bir arıza lambasının yanması da çok olası bir durumdur.

Egzoz muayene emisyon arızası

Susturucu iptali yapılan araçlarda egzoz muayenesi genellikle birçok sorun çıkartır. Teknisyen susturucu iptalinin yapıldığını anlar ve bu iptali edilen tüm parçaların tekrar takılması gerekir. Susturucu iptali edilen araçlarda emisyon değerleri istenilen değerlere ulaşılamaz. Geri takması da oldukça zahmetli ve masraflı bir iştir.

Susturucu iptali ceza durumu

Ülkemizde susturucu iptali yapılan araçlara yüksek egzoz sesi çıkardığı için cezai işlem uygulanır. Rahatsız edici bir ses çıkarttığı için herhangi bir çevirmede ceza kesilebilir ve aracınız otoparka çekilebilir.

Susturucu İptali Yasak mı?

Egzoz susturucusunu iptal etmek yasaktır. Tespit edilen araçlara ceza uygulanmaktadır. Duman çıkartan, yüksek ses çıkartan birçok araç tespit edildiğinde ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Susturucu İptali Fiyatları Ne Kadar?

Susturucu iptali bir egzoz firması tarafından belirli ücretler karşılığında yapılır. Orta ve son susturucu iptali için ödemeniz gereken tutar minimum 500- 900 TL arasında olur.

Egzoz susturucu patlarsa ne olur?

Son susturucu olmadan muayeneden geçer mi?

Hayır, son susturucusu bulunmayan araçların muayeneden geçmesi mümkün olmaz. Çünkü son susturucu gürültü kirliliğinin önlenmesi konusunda oldukça önemli bir parçadır. Bu parçanın bulunmaması net bir şekilde gürültüye neden olur. Bundan dolayıdır ki son susturucusu bulunmayan araçların muayeneden geçmesi mümkün olmayacaktır. Egzoz susturucu, bir motor tarafından yayılan sesi azaltan bir cihazdır. Bir susturucu dahili veya harici olabilir. Bu tür bir parçalar, araçların çevreyle uyumlu bir şekilde kullanılması mümkün hale gelir. Egzoz susturucusu, bir motorlu taşıtın egzoz borusuna takılan, gürültüyü ve bazen flaşı azaltan bir cihaz olduğu için muayenede bu parçaya dikkat edilmektedir.

Son susturucu olmadan muayeneden geçer mi?

Egzoz susturucu patlarsa ne olur?

Egzoz susturucu şayet bozulacak olursa, aracınızın hem performansı azalır hem de aracınız çok gürültülü bir şekilde çalışmaya başlar. Otomobil, motosiklet veya kamyon gibi içten yanmalı motor kullanan araçlarda, motorun daha verimli çalışmasını ve daha az kirlilik üretmesini sağlamak için bir egzoz sistemi kullanılır. Bir egzoz sistemi tipik olarak bir veya daha fazla susturucu içerir. Çünkü egzozun tamamı egzoz borusu tarafından tutulamaz. Dolayısıyla egzoz susturucunun bir araç için kritik bir öneme sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bundan dolayıdır ki aracınızda herhangi bir şekilde egzoz susturucu konusunda bir sorun yaşıyorsanız; hızlı bir şekilde bu parçayı tamir ettirmelisiniz.

Yorum yapın